ksiazki o swietach dla dzieci

Książki o świętach dla dzieci — lista tytułów, które wprawiają w świąteczny i zimowy nastrój

Poniżej znajdziecie najpiękniejsze książki o świętach dla dzieci (i nie tylko), dzięki którym poczuć można świąteczną atmosferę, nastrój radości, ale i zadumy. Długie grudniowe popołudnia i wieczory to idealny czas na rodzinne czytanie przy kominku lub po prostu pod kocem z kubkiem gorącej czekolady i pierniczkami w zanadrzu. Książki dedykowane są szerokiej grupie odbiorców, a świat przedstawiony budowany w oparciu o bardzo uniwersalne wartości nie narzuca jedynego słusznego światopoglądu, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Książki o świętach dla dzieci

Jak ratowaliśmy Wigilię

jak ratowalismy wigilie 3

Jak ratowaliśmy Wigilię”
tekst: Ellen Karlsson
ilustracje: Cecilia Heikkilä
tłumaczenie: Anna Czernow

Jesteśmy niepoprawnymi fanami „adwentówek”, czyli książek, które idealnie wprowadzają rodzinę w atmosferę świąt, a które czyta się w każdy grudniowy wieczór do Bożego Narodzenia (lub nawet Nowego Roku). Jeśli jeszcze nie pochłonął Was ten grudniowy rytuał, to uważajcie, bo z książką „Jak ratowaliśmy Wigilię” uzależnienie murowane.

Akcja w „Jak ratowaliśmy Wigilię” zogniskowana jest wokół kalendarza adwentowego. W grupie przedszkolaków liczącej 24 (!) osoby pani proponuje swoim uczniom przedświąteczną grę. Każdego grudniowego dnia jeden z podopiecznych będzie zrywać kartkę z kolejną datą. Przedszkolak, któremu przypadnie wigilijny dzień, zobowiązany jest opiekować się kalendarzową kartką aż do Bożego Narodzenia. Jeśli ją zgubi, nie będzie Wigilii.

Tim — główny bohater — bardzo przejmuje się narzucony obowiązkiem. Z wielu względów Święta mają dla niego ogromne znaczenie. To więc właśnie on postanawia zapobiec prawdopodobnym tragicznym wypadkom. Na nieszczęście drugiego grudnia czytelnik widzi Tima stojącego z wyrwaną kartką z wigilijną datą.

jak ratowalismy wigilie 7
jak ratowalismy wigilie 8

Dalszy ciąg wydarzeń to relacja z przebiegu planu ratunkowego dla Bożego Narodzenia, jaki wraz z Timem wymyśla i wciela w życie Esme, koleżanka z grupy. Dwójka znajomych, później przyjaciół, mianuje się świętymi ratownikami rzeczy (w tym przede wszystkim Wigilii).

Przygodową i świąteczną historię, ubiegłoroczną nowość, recenzowaliśmy we wpisie — Adwentowe odliczanie do Bożego Narodzenia z książką „Jak ratowaliśmy Wigilię”.

jak ratowalismy wigilie 1

Kuku zostaje Świętym Mikołajem

kuku zostaje swietym mikolajem 7

„Kuku zostaje Świętym Mikołajem”
Autorka: Monika Kamińska
Ilustracje: Andrzej Tylkowski

Czasem dawanie przynosi większą radość niż branie…

Te słowa to jednocześnie przesłanie i motor napędzający akcję „Kuku zostaje Świętym Mikołajem”. Empatyczny młody przedszkolak, któremu przez cały czas towarzyszy dziadek, postanawia dosłownie zamienić się w Świętego Mikołaja. Po co? By poczuć, ile radości może sprawić obdarowywanie kogoś prezentami, nie oczekując nic w zamian. Potrzebujących jest przecież mnóstwo. Za sprawą wskazówki od dziadka Kuku w roli Świętego Mikołaja i dziadek – elf — ruszają do… domu opieki.

Jak dalej potoczy się ciepła opowieść z dziadkiem i wnuczkiem w roli głównej? Koniecznie sprawdźcie. Ta książka o świętach dla dzieci doskonale sprawdza się jako międzypokoleniowa lektura przy choince.

Świąteczną przygodę Kuku i jego dziadka opisaliśmy we wpisie – „Kuku zostaje Świętym Mikołajem” – o radości dawania.

kuku zostaje swietym mikolajem 8

Dobranocki na Gwiazdkę

dobranocki na gwiazdke 11

„Dobranocki na Gwiazdkę”
Autorzy: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska

Nasza lista „książki o świętach dla dzieci” nie byłaby kompletna bez „Dobranocek na Gwiazdkę”. „Dobranocki na Gwiazdkę” to zbiór 11 świąteczno-zimowych opowiadań idealnych do czytania w grudniowe poranki i wieczory.

Unikalne grono polskich autorów współtworzą: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka.

„Dobranocki na Gwiazdkę” to historie z nie zawsze jasnymi, powoli snutymi fabułami (do których młody czytelnik jest przyzwyczajony), ale za to wzmacniającymi aurę tajemnicy wokół opowieści, z nierzadko impresyjnymi opisami zimowej przyrody, przenikaniem się świata realnego z wyobrażonym, to zdecydowanie klimat melancholii.

dobranocki na gwiazdke 9
dobranocki na gwiazdke 8
dobranocki na gwiazdke 7
dobranocki na gwiazdke 6
dobranocki na gwiazdke 5

Wszystko przyozdobione ilustracjami Ewy Beniak-Haremskiej, których elementy ludowego folkloru (m.in. śnieżnobiały motyw koronek wkomponowanych w ubrania bohaterów, ozdoby świąteczne czy zjawiska pogodowe) doskonale oddają atmosferę świątecznego czasu, nawiązując do wigilijnych i bożonarodzeniowych tradycji (postać Świętego Mikołaja, motyw choinki, wieczerza i zwyczaje z nią związane, niezwykłe zwierzęce zachowania), ale i indywidualnych zwyczajów i obrzędów prywatnych ognisk domowych.

dobranocki na gwiazdke 10

Niezwykły Święty Mikołaj

niezwykly swiety mikolaj 1

Sven Nordqvist
„Niezwykły Święty Mikołaj”

1. grudnia. Biały puch pokrył gospodarstwo Pettsona. Cała okolica wyglądała dokładnie tak, jak powinna wyglądać przed świętami Bożego Narodzenia. Staruszka wraz z jego wiernym kotem czeka jednak jeszcze sporo pracy: trzeba upiec pierniczki, posprzątać, ściąć choinkę, przygotować prezenty…
A właśnie! Dlaczego muszą martwić się o podarki – dopytuje Findus. Przecież wiejskie dzieci opowiadały, że to Święty Mikołaj przynosi w Wigilię prezenty.

„Jedynym prezentem, jaki chcę, jest to, by przyszedł do nas Mikołaj, tak żebym mógł go zobaczyć. Jak nie przyjdzie, już nigdy nie będę obchodził Bożego Narodzenia”.

Tak oto do przedświątecznych obowiązków Pettsona dołącza kolejne zmartwienie — stworzyć Mikołaja, który wyglądać będzie jak prawdziwy, ba — zapuka do ich drzwi i zostawi prezenty.

Uda się?

Przekonajcie się sami, czytając całkiem sporych rozmiarów świąteczną historię (17 rozdziałów) z Findusem, Pettsonem i niezwykłym Mikołajem w roli głównej.

Grudniowy gość

grudniowy gosc siri spont 11

„Grudniowy gość”
tekst: Siri Spont
ilustracje: Alexander Jansson
tłumaczenie: Marta Wallin

„Grudniowy gość” to nietypowa książka o świętach dla dzieci. Eksponowany wątek wojny i uchodźstwa nie zapowiada świątecznego, radosnego i rodzinnego, klimatu. Wierzcie mi jednak, z dnia na dzień, z rozdziału na rozdział adwentowe oczekiwanie na „gościa” nabiera wartości. Staje się cud. Radość zagości w sercach bohaterów, Marty — nastoletniej narratorki, ale i Yusufa — jej kuzyna, który uciekając z kraju ogarniętego wojną, rozłącza się z rodzicami i trafia do Szwecji, domu siostry swojej mamy.

Charakterystyka „Grudniowego gościa” znajduje się we wpisie — Bolesne wyczekiwanie na cud – „Grudniowy gość”.

grudniowy gosc siri spont 7

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony

wigilia mamy mu 1

„Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony”
tekst: Jujja Wieslander
ilustracje: Sven Nordqvist
tłumaczenie: Michał Wronek-Piotrowski

Dobrze znana co poniektórym (nieuświadomionym gorąco polecamy poprzedni wpis o Mamie Mu!) Mama Mu gotowa jest do Wigilii. W oborze ma choinkę, swoje rogi razem z innymi krowami przyozdobiła łańcuchem, z radia słychać melodie kolęd…Tylko Pan Wrona jakoś nie w świątecznym nastroju. Czy tym razem zwariowana przyjaciółka pomoże lamentującemu biedaczynie w potrzebie? Chyba nawet ma plan.

wigilia mamy mu 4

Dla nas ta świąteczno-zimowa część serii o Mamie Mu i Panu Wronie to pozycja obowiązkowa na liście „książki o świętach dla dzieci”.

Jeśli korzystacie z zadaniowego kalendarza adwentowego, polecam naszą zeszłoroczną inspirację – W oczekiwaniu na Święta – z naszym kalendarzem adwentowym DIY.

kalendarz adwentowy diy

Patrz Madika pada śnieg

patrz madika pada snieg astrid lindgren 1

„Patrz, Madika, pada śnieg!”
tekst: Astrid Lindgren
ilustracje: Ilon Wikland
tłumaczenie: Anna Węgleńska

Zimowe szaleństwo na śniegu, dziecięca zazdrość, nieposłuszeństwo wobec dorosłych, potęga złowrogiej przyrody, a przede wszystkim siostrzana więź bohaterek — o tym przeczytacie we wcale niedługim opowiadaniu „Patrz, Madika, pada śnieg!”.

Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko

pewnie ze lotta umie prawie wszystko 4

„Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko”
tekst: Astrid Lindgren
ilustracje: Ilon Wikland
tłumaczenie: Anna Węgleńska

„Ze mną to jest dziwne – powiedziała Lotta. – Ja tyle umiem”.

O tak! 5-letnia Lotta potrafi prawie wszystko. Gwizdać, wypełniać domowe obowiązki, pomagać chorym ludziom…

„Jak tak sobie pomyślę, to wszystko umiem …”


Przechwalającej się głównej bohaterce daleko jednak do aroganckiej i egoistycznej małolaty. Wręcz przeciwnie, historia niezwykle zaradnej Lotty (odwiedza chorą ciocię, której: podlewa kwiatki, karmi psa, zmywa naczynia, zamiata podłogę, przygotowuje posiłek, krojąc ostrym nożem chleb, kupuje gazetę w kiosku przy ruchliwej szosie, dodatkowo jest w stanie oddać swoje pieniądze, za które miała kupić słodycze, byleby tylko zdobyć choinkę, której najprawdopodobniej nie będzie w domu na Święta) pozwala czytelnikowi poznać prawdziwe oblicze 5-latki – owszem charakternej, ale uczynnej i bezinteresownej — i kibicować jej podczas zaskakujących splotów akcji.

Koniecznie jeszcze przed Świętami sprawdźcie, czy Lotta umie prawie wszystko. Upewnijcie się również, czy w waszym mieście nie brakuje choinek. Na naszej liście „książki o świętach dla dzieci” Lotta króluje od 4 lat!

O kolędach gawęda

o koledach gaweda 1

„O kolędach. Gawęda”
Kiereś Emilia
Oklejak Marianna

„O kolędach. Gawęda” to nietypowy śpiewnik kolęd, który jako pierwszy zastąpił nasze tradycyjne, wysłużone już książeczki komunijne ze zbiorem pieśni religijnych i kolęd kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt) lat temu otrzymane na lekcji religii.

Osobliwy to śpiewnik, bo z trafnymi (szczególnie dla młodszych śpiewaków nieosłuchanych z archaicznym językiem kolęd) wyjaśnieniami poszczególnych słów, fraz, wyrażeń lub nawet całych wersów kolęd.

Unikalny, bo traktuje kolędy jako niepowtarzalny tekst literacki, w którym drzemie uniwersalna chrześcijańska tradycja, ale i polskie obyczaje, historia ludzkości i wiara jednostki.

Jak na śpiewnik przystało posiada zapis nutowy, ułatwiający kolędowanie przy akompaniamencie instrumentów.

Ilustracje malowane żywymi kolorami, tętnią folklorem, jednocześnie imitując dziecięcą twórczość plastyczną (papierowe wycinanki, bibułkowe zdobienia, patchworkowe kolaże).

„O kolędach. Gawęda” zostaje z nami do 2 lutego i na każde następne bożonarodzeniowe kolędowanie.

Ekspres Polarny

ekspres polarny 1

,,Ekspres Polarny”
Tekst: Chris Van Allsburg
Ilustracje: Chris Van Allsburg
Tłumaczenie: Agata Mietlicka

Dawno temu, w Wigilię świąt Bożego Narodzenia pewien chłopiec nasłuchuje dźwięku dzwoneczków sań Świętego Mikołaja. Zamiast nich pod jego dom podjeżdża Ekspres Polarny, który zawiezie go i innych młodych pasażerów na Biegun Północny – do miasta elfów i Świętego Mikołaja. Tam, w centrum miasta, Święty wręczy wybranemu przez siebie dziecku pierwszy bożonarodzeniowy prezent. Nie inaczej – to młodziutki narrator dozna tego zaszczytu. A czego sobie zażyczy, wiedząc, że może otrzymać wszystko, cokolwiek sobie zamarzy? Zaskakujący będzie to upominek, tak samo niespodziewane okaże się być zakończenie opowieści.

ekspres polarny 2

„Większość moich przyjaciół słyszała wtedy dźwięk dzwoneczka, ale z upływem lat ucichł dla wielu z nich. Nawet Sarah odkryła w pewne święta Bożego Narodzenia, że nie słyszy już tego uroczego brzmienia. A dla mnie, chociaż stałem się dorosły, dzwoneczek wciąż dzwoni, jak dla wszystkich, którzy naprawdę wierzą”.

W warstwie fabularnej dzwoneczki zwiastują przybycie sań Świętego Mikołaja lub jego obecność, a metaforycznie to oczywiście wiara w szeroko pojmowaną magię Świąt, w Świętego Mikołaja, w małe indywidualnie przydarzające się wtedy cuda, w niesamowitą życzliwość ludzi i wszechogarniająca nas radość.

ekspres polarny 8
ekspres polarny 9

„Ekspres Polarny” jest z nami od 3 lat, od zeszłego roku jako wznowione wydanie. Pomaga usłyszeć, pomaga wierzyć, pomaga się uśmiechać…

Magiczny sklep z prezentami

magiczny sklep zprezentami 1

„Magiczny sklep z prezentami” najmłodszym czytelnikom pomaga ODKRYĆ tajemniczy składnik Świąt, a dorosłym PRZYPOMINA, co w życiu ma największą w wartość.

„Magiczny sklep z prezentami”
Tekst: Maudie Powell-Tuck
Ilustracje: Hoang Giang

Cała recenzja czeka we wpisie — „Magiczny sklep z prezentami”.

magiczny sklep zprezentami 1

Zagadka złodzieja świąt

zagadka zlodzieja swiat 8

„Zagadka złodzieja świąt” to kolejna adwentówka, czyli książka pełniąca funkcję kalendarza adwentowego do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii. Tym razem Wydawnictwo Zakamarki pokusiło się o detektywistyczną opowieść w 24 rozdziałach ze Świętami Bożego Narodzenia w tle.

„Zagadka złodzieja świąt”
Autor: Lisa Bjärbo
Ilustrator: Matilda Ruta
Tłumaczenie: Marta Wallin

Święta na świecie

swieta na swiecie 5

Różne wcielenia Świętego Mikołaja. Rozmaite prezenty czekające pod choinką, w butach czy pniach drzewa. Kuszące wyglądem i smakiem, czasami — przeciwnie — odpychające dziwnością przysmaki wigilijne. Ogrom tradycji, zwyczajów i obrzędów 24 chrześcijańskich krajów świata zmieścił się w książce „Święta na świecie”.

„Święta na świecie”
Tekst: Sofie Maria Brand
Ilustracje: Rasmus Juul

Spragnieni zimy? Polecamy książki o zimie dla dzieci — Gdy dzieciom brakuje zimy za oknem – książki o zimie dla dzieci.

zimowe ksiazki dla dzieci zakamarki

Na koniec lista z linkami do wszystkich książek:

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!
Przewiń do góry