IMG

Dziwnów – atrakcje dla dzieci

Tylko 25 km od  Międzyzdrojów znajduje się Dziwnów. Dla fanów wszelakich miniatur i pociągów to na pewno jedna z najważniejszych destynacji nad morzem. Ale Dziwnów słynie również z mostu zwodzonego, jedynego tak nowoczesnego w okolicy portu rybnego, portu jachtowego z bogatym zapleczem gastronomicznym, sanitarnym i turystycznym oraz licznych i nietuzinkowych placów zabaw dla dzieci. Przedstawiamy naszą listę – Dziwnów – atrakcje dla dzieci (i nie tylko).

Poniższy wpis jest jednym z kilku wpisów z serii „Jak nie nudzić się z dzieckiem nad Bałtykiem. Niezliczone atrakcje na słoneczne i deszczowe dni”. Wszystkie z tej serii zobaczycie, klikając w przycisk „Więcej”.

Nadmorski Park Miniatur i Kolejek

Naszym chłopcom miasteczko kojarzy się przede wszystkim z Nadmorskim Parkiem Miniatur i Kolejek. Jest to atrakcja, którą odwiedziliśmy już 5 razy i ciągle nam mało. Park nie jest wcale duży, ale dobrze zagospodarowany i dalej się rozwija.

PANO

Czynny jest cały rok od 10.00 do 17.00. Przewodnik (w cenie biletu) towarzyszy turystom podczas spaceru między miniaturami latarni z polskiego wybrzeża w skali 1:10.

IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG

Jednak to poruszające się po torach repliki lokomotyw, parowozów i wagonów kolejowych (także bajkowych) niemal w stu procentach przyciągają uwagę dzieci.

IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG

Jedyna w swoim rodzaju jest kolejka lilipucia, która jeździ po 300 metrowej trasie prawie na okrągło. Można wybrać sobie jeden z kilku dostępnych taborów, którymi chce się jechać. Maszynista kasuje nam bilet, zakłada kolejową czapkę i ruszamy w niespełna 5 minutową podróż po parku. Z komina repliki prawdziwego parowozu Px48 wydobywa się dym, a z wnętrza słychać dźwięki prawdziwej maszyny parowej. Jeśli dobrze pamiętam jeden przejazd przysługuje do biletu dorosłej osoby.

Na ternie parku znajduje się kawiarenka, toalety, sklepik z pamiątkami i mały plac zabaw.

IMG

Jest również modelarnia. Nie jest ona raczej ogólnie dostępna i nie zobaczymy tak spektakularnych makiet w trakcie tworzenia. My jednak za każdym razem zaglądamy tam ze starszym synem i za zgodą obsługi podpatrujemy pracowników podczas rutynowych napraw i konserwacji eksponatów parku. Jest to również okazja do tego by podglądnąć, co nowego pojawi się na trasie torowiska lub na trawniku w parku.

Bilety nie należą do tanich. Dorosły płaci 22zł, dziecko 18zł. Do każdego biletu przysługuje tatuaż.

IMG

Parking jest bardzo duży, bezpłatny. Zaraz obok parku jest duży plac zabaw dla dzieci.

IMG

Most zwodzony

Na liście 'Dziwnów – atrakcje dla dzieci’ nie może zabraknąć tej budowli. W bliskim sąsiedztwie parku znajduje się bowiem most zwodzony, którego podnoszenie jest naprawdę widowiskowe. Obecny wygląd nadano mu w 1994 roku. Otwierane jest tylko jedno przęsło, to od strony Międzyzdrojów.

Za pomocą szlabanów wstrzymywany jest ruch samochodowy i pieszy.

IMG

Podnoszenie mostu trwa kilka minut, a odbywa się latem w godziny parzyste, a poza sezonem – według potrzeb. Otwieranie mostu można zobaczyć z bliska, stając tuż za szlabanem. My polecamy również widok z mariny.

Port jachtowy

Wspomniany port jachtowy jest nowoczesną całoroczną mariną. W centralnej jej części znajduje się kawiarnia (z bardzo dobrą kawą) z dużym tarasem, otoczonym cumującymi łodziami.

Port rybacki

W sąsiedztwie znajduje się jeden z najnowocześniejszych portów rybacki w okolicy. Dziwnów mieliśmy okazję zwiedzać, gdy kutry rybackie zawijały do starego tzw. portu. Mamy więc porównanie i niezaprzeczalnie dzisiaj miejsce to wreszcie nadaje się na wycieczkę, podczas której dziecko może poznać kulisy pracy rybaka (strój rybaka, rozplątywanie ryb w sieci, segregacja i patroszenie ryb, zapach). Pamiętajcie, że o 10.00 raczej nic już z tych rzeczy nie uda się Wam zobaczyć.

Czy Wy również odwiedzacie Dziwnów? Co sądzicie o parku miniatur i innych opisanych atrakcjach tego miasta? Macie jeszcze jakieś inne swoje miejsca warte polecenia dzieciom w Dziwnowie i okolicy?

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook

2 thoughts on “Dziwnów – atrakcje dla dzieci”

  1. Byłem wiele lat temu w Niechorzu i była to mała miejscowość bardzo spokojna bez tłoków na plaży. Teraz odpowiedziałem ją w tym roku i jest bardzo rozbudowana, zatrzęsienie ludzi i ogólnie dość tłoczno i za hałaśliwie w sezonie. Dawniej nie było tam takiego ogromu osób.

  2. Pingback: Międzyzdroje - nie takie złe, jak je malują. Jak nie nudzić się z dzieckiem nad Bałtykiem? - Przystanek Rodzinka

Comments are closed.

Scroll to Top