Co zobaczyć na Podkarpaciu? We wpisie polecamy nasze rodzinne przystanki na Podkarpaciu – miejscu, które kilka lat temu stało się dla nas domem. Zakamarki okryte tajemnicą. Świątynie, skanseny, dwory, zamki, czyli miejsce przywołujące dawne czasy. Piękne parki narodowe, unikatowe pomniki przyrody, rzadko spotykane gatunki flory i fauny, cieszące się zainteresowaniem turystów szlaki górskie i spacerowe. Atrakcje kulturalne i miejsca rozrywki. Oto nasza lista ‘Podkarpacie – atrakcje dla dzieci’.
- Podkarpacie – atrakcje dla dzieci
- Rezerwat przyrody Prządki
- Ruiny zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu
- Wieża widokowa w Czarnorzekach
- Cichy Memoriał, czyli podkarpackie deskale
- Spływ Wisłokiem
- Haczów
- Wodospad "Trzy Wody" w Komborni
- Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej
- Krosno – Miasto Szkła
- Muzeum Rzemiosła
- Etnocentrum
- Dukla – w sąsiedztwie Cergowej i Świętego
- Żarnowiec – Muzeum Marii Konopnickiej
- Dwór Kombornia
- Bóbrka – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
- Rzeszów – atrakcje dla dzieci
- Przemyśl – przyrodnicze i miejskie zakątki
- Trzcinica – Karpacka Troja
- Stępina – schrony kolejowy
- Sanok – skansen i ruiny
- Folusz, Krempna – w sąsiedźtwie Magurskiego Parku Narodowego
- Przełom Wisłoka – Rudawka Rymanowska
- Rymanów Zdrój – wędrówki i wypoczynek
- Iwonicz-Zdrój
- Farma Wiatrowa Wietrzno-Sosina
- Przymiarki
- Bieszczadzka Kolejka Leśna
- Drezyny rowerowe w Uhercach Mineralnych
- Spływy pontonowe Sanem
- Zapora w Solinie
Podkarpacie – atrakcje dla dzieci
Rezerwat przyrody Prządki
Rezerwat przyrody Prządki, zwany po prostu Prządkami okrzyknięty został „Perłą Pogórza”. Rezerwat o powierzchni 13,62 ha corocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.
Bohaterami miejsca są formacje skalne, głazy powstałe na skutek wietrzenia i erozji. Kształtem przypominają przygarbione postacie ludzkie zaklęte w kamieniach. Dlatego też wyobraźnia ludzka od niepamiętnych czasów snuje różne legendy, które niejako tłumaczą ich powstanie.
Rezerwat będący częścią Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowym mieści się w gminie Korczyna, na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, tuż przy trasie Krosno – Rzeszów, w odległości 46 km od Rzeszowa i 12 km od Krosna.
Polecamy ścieżkę spacerową wokół zamku Kamieniec, ale i leśny spacer wyznaczonym szlakiem spod zamku do Rezerwatu Prządki.
Ruiny zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu
Zamek Kamieniec to warownia obronna, której początki sięgają XIV wieku. Budowla stanowi doskonały przykład połączenia budowli z krajobrazem – zamek zbudowano na skalnym wzgórzu. Na terenie ruin zamkowych usytuowane jest Muzeum Zamkowe, Sala tortur oraz Pracownia Ceramiki Zamkowej.
Ruiny zamku zwiedzać można codziennie: w okresie od 20 kwietnia do 31 października w godz. 10:00 – 17:00. Zwiedzanie poza sezonem możliwe jest wyłącznie dla grup zorganizowanych.
Cennik, szczegóły oferty i aktualności znajdziecie na stronie zamekkamieniec.iq.pl
Wieża widokowa w Czarnorzekach
Zbudowana i oddana do użytku w 2020 roku wieża widokowa ma 3 piętra – na dwóch pierwszych można zobaczyć wystawy i galerie różnych artystów, w tym wystawę fotografii dotyczącą Korczyny i Czarnorzek. Ostatnia kondygnacja to miejsce, z którego podziwiać można widoki okolicy.
Wstęp na wieżę jest darmowy. Od 1 kwietnia do 30 września wieża jest otwarta od 8:00 do 20:00. W pozostałych miesiącach od 8:00 do 17:00. Pod wieżą nie ma jeszcze ściśle wytyczonego parkingu. Jest jednak przestrzeń na kilka samochodów.
Polecamy zaparkować samochód na parkingu przy kościele rzymskokatolickim pw. Przemienienia Pańskiego i stamtąd ruszyć na spacer wąską drogą asfaltową, mijając przy okazji skałki wspinaczkowe (Sokoli Grzbiet). Po około pół godzinie Wieża widowa będzie po lewej stronie.
Cichy Memoriał, czyli podkarpackie deskale
Podróżując po Podkarpaciu, warto zapoznać się z projektem ( i mapą) “Cichy Memoriał”. To projekt artystyczny Arkadiusza Andrejkowa, który na starych szopach i stodołach maluje sceny i osoby ze starych fotografii nierzadko przedstawiające właścicieli obiektów. Podziwianie, ale i zwykła zaduma nad życiem, a w tym także drugim życiem starych zabudowań, to świetny pretekst, by ruszyć na Podkarpacie.
Spływ Wisłokiem
Dla miłośników aktywnego wypoczynku i pięknych krajobrazów, spływ kajakowy rzeką Wisłok w okolicach Haczowa to kolejna fascynująca propozycja na Podkarpaciu. Wisłok, będący prawym dopływem Sanu, oferuje malownicze trasy idealne dla kajakarzy o różnym poziomie doświadczenia.
Trasa wiedzie przez spokojne odcinki rzeki, pozwalając na relaksujące wiosłowanie i podziwianie okolicznej przyrody. Po drodze miniecie charakterystyczne dla regionu mosty. Spływ to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do zobaczenia z innej perspektywy jednego z najstarszych drewnianych kościołów w Europie, wpisanego na listę UNESCO. To doskonała propozycja na rodzinną przygodę lub wycieczkę z przyjaciółmi, łącząca aktywność fizyczną z odkrywaniem historii i kultury regionu.
Haczów
W Haczowie koniecznie odwiedźcie kościół wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO , a konkretnie XV-wieczną cerkiew, która jest jednym z najstarszych gotyckich kościołów konstrukcji zrębowej w Polsce. Ponadto XV-wieczne polichromie wewnątrz czy chociażby XVI-wieczne dębowe drzwi przedstawiające scenę wypędzenia kupców ze świątyni robią wrażenie.
U podnóża skarpy, na której stoi kościół, na łące w sąsiedztwie Wisłoka można letnią porą urządzić piknik i podziwiać z zupełnie innej perspektywy drewnianą architekturę Haczowa.
Wodospad “Trzy Wody” w Komborni
Wodospad jest pomnikiem przyrody, do którego prowadzi malownicza ścieżka przyrodnicza przez las. Wodospad ma 5 metrów wysokości, ale spektakularny widok przyjmuje po obfitych opadach lub roztopach. Wodospad możliwy jest do oglądania ze specjalnie przygotowanej drewnianej platformy widokowej, znajdującej się nad wąwozem opadającym ku potokowi.
Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej
Zespół Parkowo Dworski i Folwarczny w Wiśniowej to sporych rozmiarów park z klimatycznymi alejkami, placem zabaw i odnowionymi zabudowaniami. Idealne miejsce na spokojny spacer. Napotkacie tam dąb szypułkowy, któremu nadano męskie imię “Józef” i który zdobył tytuł “Drzewo roku 2016”.
Krosno – Miasto Szkła
O Krośnie wciąż wiemy mało, ale to wystarcza, by zachwycać się klimatycznym rynkiem miasta, popijając węgierskie wino z krośnieńskiego szkła wydmuchanego w miejskiej hucie czy podziemiach miasta. Co więc polecamy zobaczyć tym, którzy Krosno odwiedzają po raz pierwszy?
Oczywiście rynek, sąsiadujące z nim uliczki i Wieżę Farną.
Na pewno Centrum Dziedzictwa Szkła, czyli miejsce, w którym interaktywne pokazy produkcji szkła i zdobienia szkła pozwolą odkryć jego magię. Szczegóły dotyczące zwiedzania znajdują się na stronie internetowej – miastoszkla.pl.
W sezonie letnim można aktywnie odpocząć na otwartym miejskim basenie.
Najmłodszym na pewno spodoba się Park Mani, czyli park zabaw na świeżym powietrzu – parkmanii.pl
A jeśli szukacie spokojnego miejsca na spacer, to leśny park Dębina lub alejki wzdłuż Lubatówki to miejsca trafione.
Muzeum Rzemiosła
Swoją siedzibę w mieście ma również Muzeum Podkarpackie oraz Muzeum Rzemiosła. To ostatnie ma sporo do zaoferowania dzieciom.
Szczegóły dotyczące zwiedzania znajdziecie na stronie – https://muzeumrzemiosla.pl/ .
Etnocentrum
Na wszelakie etnograficzne warsztaty (śpiewackie, muzykanckie, taneczne, kulinarne i rękodzielnicze) dla dzieci polecamy Etnocentrum.
W Etnocentrum organizowane są wystawy czasowe oraz prelekcje i wykłady poświęcone kulturze ludowej i tradycyjnej, potańcówki oraz spotkania z mistrzami tradycji. Dzieci i młodzież szkolna może uczestniczyć w sezonowych i całorocznych zajęciach.
Aktualności, grafik warsztatów i zajęć dostępne są na stronie etnocentrum.pl .
Dukla – w sąsiedztwie Cergowej i Świętego
Nieopodal Krosna u podnóża Cergowej (szczytu – o wysokości 716 m – Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim) leży Dukla. Miasto ma sporo do zaoferowania turystom – także rodzinom z dziećmi.
Ratusz z pocz. XVII wieku (przebudowany w wieku XIX) i XVIII–XIX-wieczne kamieniczki wokół rynku stanowią przykład doskonale zachowanego dawnego układu urbanistycznego.
W pobliżu centrum znajduje się późnobarokowy pałac Mniszchów z XVIII w., w którym obecnie mieści się Muzeum Historyczne. W jego otoczeniu znajduje się ekspozycja sprzętu wojskowego – głównie działa z czasów II wojny światowej.
Do kompleksu pałacowego należy park założony ok. 1765 roku i zorganizowany w stylu francuskim. Choć jest on zaniedbany i mało uczęszczany (a więc spokojny), to warto pospacerować jego dróżkami, m.in. aleją lipową lub obok sporego stawu.
Turystów przyciąga także zespół kościelno-klasztorny oo. Bernardynów. Od 1946 roku w kościele przechowywane są relikwie Świętego Jana z Dukli.
Niedaleko Dukli w pobliżu pustelni św. Jana (w której przebywał w młodzieńczych latach) zbudowano kaplicę. Nieopodal znajduje się również źródełko z wodą („Złota Studzienka”), której wierni przypisują właściwości lecznicze. Jest to miejsce związane również z pustelniczym okresem życia św. Jana z Dukli.
Żarnowiec – Muzeum Marii Konopnickiej
Do Żarnowca warto zawitać, by odwiedzić dworek z XVIII wieku, w którym mieszkała z przerwami Maria Konopnicka przez 7 lat (do 1910 roku), a gdzie obecnie mieści się Muzeum Marii Konopnickiej. Wokół znajduje się duży park z utwardzonymi ścieżkami i mały staw. O każdej porze roku jest tam klimatycznie i bardzo spokojnie. Na popołudniowe spacery miejscówka idealna.
Godziny otwarcia, ceny i aktualności związane z wydarzeniami kulturalnymi znajdziecie na stronie muzeumzarnowiec.pl .
Dwór Kombornia
Dworków i pałaców na Podkarpaciu jest zatrzęsienie. My upodobalismy sobie Dwór Kombornia i jego park, a w nim ścieżki spacerowe wśród wiekowych drzew, stawy, ciszę i spokój.
Więcej informacji uzyskacie na stronie internetowej – dworkombornia.pl .
Bóbrka – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
Muzeum o powierzchni 20 hektarów znajduje się na terenie najstarszej na świecie – i nadal działającej – kopalni ropy naftowej.
Ekspozycje multimedialne przenoszą odwiedzających w czasy Ignacego Łukasiewicza, a oryginalne narzędzia i urządzenia, w tym dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina” obrazują historię narodzin polskiego przemysłu naftowego i pierwszych prac górniczych.
Wszelki informacje znajdziecie na stronie muzuem – bobrka.pl .
Rzeszów – atrakcje dla dzieci
Mapę Rzeszowa – stolicę Podkarpacia – również z każdym rokiem zapełniają atrakcje dla dzieci. Ogromne place zabaw, instytucje kulturalne, ośrodki rekreacyjne, muzea, festiwale kulturalne, imprezy sporotwe… Zerknijcie na wpis, w którym szczegółowo opisujemy, co warto zobaczyć w Rzeszowie oraz gdzie w stolicy Podkarpacia całą rodziną wybrać się na niezapomnianą wycieczkę (Rzeszów – atrakcje dla dzieci).
Rzeszow – atrakcje dla dzieci – oto nasza lista rzeszowskich przystanków dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych.
Przemyśl – przyrodnicze i miejskie zakątki
Przemyśl i okolice to miejsca najlepsze na dłuższy pobyt, na przykład weekendowy wypad. XIV-wieczny ogromny zamek i kolorowe klimatyczne kamieniczki, stok narciarski w centrum Przemyśla, bulwary nad Sanem, tajemnicze forty…
A kilkanaście minut od miasta jeden z najcudowniejszych zakątków przyrodniczych w Polsce – Arboretrum w Bolestraszycach. Zakwitająca wszystkimi odcieniami bieli i różu magnolia, bajkowe nenufary, inne kwiaty, rośliny, krzewy i drzewa zorganizowane w kilka ogrodów, z mnóstwem ścieżek, alejek i labiryntów.
Aktualności, cennik i godziny otwarcia znajdziecie na stronie internetowej bolestraszyce.com.pl
Trzcinica – Karpacka Troja
Trzcinica Karpacka Troja to nowoczesne muzeum i skansen archeologiczny. Kompleks znajduje się w miejscu jednej z pierwszych ufortyfikowanych osad z epoki brązu, mającej początek 4 tys. lat temu. W Trzcinicy można oglądać zrekonstruowane wały obronne oraz 2 wioski – pierwsza z epoki brązu, druga z czasów średniowiecza.
Ekspozycje mieszczące się w pawilonie wystawowym dotyczą życia ludzi z epoki brązu. Tam też znajduje się sala kinowa, w której wyświetlany jest film o Karpackej Troi. Na terenie skansenu mieści się również wieża widokowa.
Muzeum organizuje festiwale archeologiczne, pikniki, w których można np. spróbować swoich sił i strzelać z łuku czy wziąć udział w zawodach skakania w workach.
Więcej informacji na stronie internetowej karpackatroja.pl .
Stępina – schrony kolejowy
Stępina to miejsce nietypowe na Podkarpaciu, ale i w Polsce. We wsi mieści się schron kolejowy z okresu II wojny światowej. Ma 393 metrów długości, 6 metrów szerokości i ponad 6 metrów wysokości. W 1941 roku doszło w nim do spotkania Hitlera z Mussolinim. Schron zwiedza się samodzielnie. Koszt biletu to około 7 zł.
Sanok – skansen i ruiny
Lista ‘Podkarpacie – atrakcje dla dzieci’ nie byłaby kompletna, gdyby zabrakło na niej miasta Sanok.
W Sanoku obowiązkowym przystankiem jest Muzeum Budownictwa Ludowego. To jeden z największych skansenów etnograficznych w Polsce. Spacer po trzech sektorach – łemkowskim, podgórzańskim i bojowskim zająć może nawet cały dzień. Warto na ten dzień sprawdzić pogodę, by spokojnie wędrować między zabudowaniami i dorobkiem kultury materialnej tych trzech grup etnicznych.
Wszelkie informacje znajdują się na stronie skansenu.
Majówka w skansenie? Czemu nie! Muzeum Budownictwa Ludowego jest otwarte w długi weekend majowy.
Będą w Sanoku polecamy odwiedzić pobliskie Ruiny Zamku Sobień, z których roztacza się piękny widok na San i okolice.
Warto sobie zadać trochę trudu i zobaczyć również klimatyczne ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu z całkiem pokaźną wieżą widokową obok.
Folusz, Krempna – w sąsiedźtwie Magurskiego Parku Narodowego
Na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego w samym sercu Beskidu Niskiego Leży Magórski Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce.
Magórski Park narodowy to unikatowa flora i fauna i liczne szlaki turystyczne wijące się między karpackimi lasami z ogromem zachowanych pomników przyrody, min. różnorakich form skalnych.
Zwiedzanie parku można zacząć w Krempnej. Polecamy spacer przy Zalewie w Krempnej.
Warto odwiedzić także Ośrodek Edukacyjno – Muzealny im. Jana Szafrańskiego. Jego siłą są interaktywne wystawy i ekspozycje oraz spektakl przyrodniczy obrazujący historię kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu.
W pobliżu stoi również dawna łemkowska parafialna cerkiew greckokatolicka zbudowana w latach 1778–1782.
Sporo szlaków i ścieżek turystycznych startuje z Folusza. My polecamy tę, która kończy się u stóp Diablego Kamienia.
W Foluszu popularne jest również gospodarstwo, które daje możliwość łowienia pstrągów ze stawów hodowlanych. Młodzi, ale i starsi amatorzy wędkarstwa mogą smodzielnie złowić ryby, które później przygotowane zostaną przez pracowników gospodarstwa i podane Wam do zjedzenia.
Przełom Wisłoka – Rudawka Rymanowska
To miejsce naprawdę niezwykłe, co więcej i zimą i latem.
W mroźne miesiące rzeka spowita jest lodem, a ze skalnych urwisk zwisają sople, które tworzą imponujące lodowe nacieki. Nie bez powodu ogromne lodowe ściany to jedna z największych atrakcji turystycznych Beskidu Niskiego.