kuchnia na teneryfie co zjesc

Kuchnia na Teneryfie, czyli czego warto spróbować na Teneryfie

Kuchnia na Teneryfie, czyli przygotowywane na wyspie potrawy, uprawiane warzywa i owoce oraz serwowane napoje mają oczywiście korzenie hiszpańskie z małą domieszką (za sprawą historii i położenia) afrykańskich i latynoamerykańskich tradycji kulinarnych. Świeżość owoców i warzyw przez cały rok, powszechność owoców morza i ryb, zamiana mało wykwintnych składników na osobliwe przysmaki (ziemniaki, ciecierzyca) oraz bogaty wachlarz ziół, przypraw i sosów sprawia, że kuchnia kanaryjska odzwierciedla różnorodność wyspy. Poznajcie nasze smaki Teneryfy.

Więcej o Teneryfie z perspektywy naszej rodzinnej podróży przeczytacie we wpisach, które znajdują się (i które stale dodajemy) w zakładce Podróże.

przystanek rodzinka podroze 1

Kuchnia na Teneryfie — papas arrugadas

Papas Arrugadas, czyli „pomarszczone” ziemniaczki mogą być dodatkiem do innych potraw, przekąską lub jedynym bohaterem dania, oczywiście w połączeniu z mojo verde i mojo rojo. Owe papas arrugadas wielkością przypominają nasze polskie wczesne ziemniaczki. Na tym podobieństwo się kończy. Gotuje się w mocno osolonej wodzie po ówczesnym dokładnym umyciu (lub nawet szczotkowaniu). Po ugotowaniu do miękkości zostawia się je do odparowania. To moment kiedy ziemniaczki pokrywają się białym nalotem z soli i marszczą swoją skórkę. To ona nadaje im chrupkości i smaku.

papas arrugadas kuchnia na teneryfie 2

Ziemniaczki podaje się z sosami w dwóch wersjach — mojo rojo i mojo verde, czerwonym i zielonym.

papas arrugadas kuchnia na teneryfie 1
papas arrugadas kuchnia na teneryfie 3

Kuchnia na Teneryfie — mojo

Wspomniane wyżej sosy mojo rojo i mojo verde stanowią dodatek do różnego rodzaju potraw. Czerwony powstaje na bazie papryki, zielony kolendry, bądź pietruszki, czasami i awokado.

Kuchnia na Teneryfie — kozie sery, masło, jogurty i mleko

Na Teneryfie króluje kozi nabiał — kozie sery, jogurty, masło i mleko. Wszystkie one smakiem i jakością odbiegają od znanych mi polskich produktów. Są zaskakująco smaczne i naturalne.

kozi jogurt co jesc 2

Ciekawym odkryciem było masło kozie — dość powszechne na wyspie. Dostępne prawie na każdym bazarku warzywno-owocowym, a nawet w Lidlu.

kozie maslo co jesc na teneryfie

Sery kozie w postaci białego świeżego sera (queso fresco) twardszego, bo dojrzewającego do miesiąca (queso semicurado), a nawet w pełni dojrzałego (queso curad). Dosłowny raj dla serowych smakoszy.

kozie sery co jesc na teneryfie 2
kozie sery co jesc na teneryfie 1

Kuchnia na Teneryfie — owoce

Ze względu na fakt, że na Teneryfie byliśmy w czasie polskiej jesieni i zimy, szczególnie mocno zachwycaliśmy się świeżymi, soczystymi i kolorowymi owocami oraz warzywami, których z oczywistych względów (klimat i sezon) nie moglibyśmy jeść o tej porze w Polsce.

Staliśmy się stałymi bywalcami targów warzywno-owocowych (konkretnie — Agromercado w Adeje, Mercadillo del Agricultor w Las Chafiras, Mercado del Agricultor przed El Medano). To rodzaj bazarów, które czynne są zazwyczaj w sobotnie i niedzielne poranki i przedpołudnia. Kupicie tu warzywa i owoce bezpośrednio od gospodarzy, w całkiem przystępnych cenach. Pojawiają się również stoiska z domowymi wypiekami, miodami, winem, oczywiście kozimi serami, a nawet z rękodziełem.

Mercado del Agricultor co jesc na teneryfie 1
Mercado del Agricultor co jesc na teneryfie 2
Mercado del Agricultor co jesc na teneryfie 4
Mercado del Agricultor co jesc na teneryfie 3
Mercado del Agricultor co jesc na teneryfie 5

Zajadaliśmy się więc małymi bananami, których plantacje widać tu na każdym kroku. Rozsmakowaliśmy się w soczystej, pożywnej papai, słodkim mango, lekko kwaśnej karamboli (star fruit) czy marakui. Dzieci z kolei uwielbiały występująca w dwóch odmianach pitaję (dragon fruit) – pewnie ze względu na historie dotyczące pochodzenia jej nazwy.

banany kuchnia na teneryfie 1
banany kuchnia na teneryfie
figi co jesc na teneryfie
kuchnia na teneryfie co jesc 16

Pomidory (szczególnie te, które przypominały nasze polskie „bycze serca”) oraz sałaty gościły na naszym stole codziennie w różnych daniach.

O ziemniaczkach nie wspominając.

Kuchnia na Teneryfie — świeże ryby i owoce morza

co zjesc na teneryfie
kuchnia na teneryfie co zjesc

Popularne są krewetki smażone w oliwie z dużą ilością czosnku, ośmiornica. Warto też spróbować małży, smażonych kalmarów i grillowanych malutkich ośmiorniczek.

Polecamy małe miasteczka nad oceanem, którego mieszkańcy trudnią się rybołówstwem, np. Los Abrigos. W tym miasteczku świeże i smaczne dania rybne i z owocami morza serwuje np. Tasquita del Puerto (link w nazwie).

Kuchnia na Teneryfie — barraquito

Na koniec tzw. wisienka na torcie. Barraquito to słodka kawa przygotowywana warstwowo, ze względu na różną gęstość składników, którymi są (od dołu do góry) – mleko skondensowane, likier (Licor 43 lub Tía María), kawa espresso i mleko spienione. Całość posypana jest cynamonem i podana z kawałkiem skórki cytryny. Dostępna jest również wersja bez alkoholu. Smakuje wyśmienicie i daje sporo energii.

Kuchnia na Teneryfie — guachinche

guachinche teneryfa jedzenie 18

Jeszcze do niedawna wydawało nam się, że poznaliśmy najważniejsze smaki Teneryfy. Byliśmy w błędzie! Od niedawna rozkoszujemy się prawdziwą kuchnią kanaryjską i przy okazji kulturą kanaryjską. Odkryliśmy bowiem Guachinche.

guachinche teneryfa jedzenie 34

Co to? To lokalne, często rodzinne usytuowane obok winiarni restauracje, które spotkać można w północnej części Teneryfy. Najwięcej ich zlokalizowanych jest koło La Orotavy, Santa Ursula czy Puerto de la Cruz. Na południu nie uświadczymy takich jadłodajni, bo tak można je nazwać i taki też mają charakter. Znaleźliśmy tylko jedną wśród plantacji bananowców koło Las Chafiras.

Zazwyczaj stołują się tam Kanaryjczycy, którzy wiedzą, jak trafić w te kulinarne zakamarki . A trafić nie łatwo. Do guachinche nierzadko prowadzi off-roadowa lub polna droga, a otoczenie (stary garaż, gospodarcze zabudowania) potrafi zmylić. Czasami „restauracje” pomaga znaleźć ręcznie pisany na tekturowej reklamie zamieszczony na drzewie lub płocie. Warto jednak pobłądzić.

Co ciekawe menu też nie występuje. Ewentualnie w ogrodzie, garażu czy piwnicy spotkać można jedną tablicę, na której widnieją tzw. dania dnia — oczywiście wyłącznie w języku hiszpańskim.

guachinche teneryfa jedzenie 1

Obsługa raczej nie mówi po angielsku, choć nam za każdym razem udało się trawić na bardzo pomocną kelnerkę czy kelnera znających język angielski w wystarczający stopniu, by sprawnie zamówić wybrane przez nas dania.

guachinche teneryfa jedzenie 33
guachinche teneryfa jedzenie 22
guachinche teneryfa jedzenie 19

Jakość serwowanych tam dań nie budzi wątpliwości. A ceny? Jest tanio. Smacznym, nawet wykwintnym potrawom może towarzyszyć smak domowego wina.

Potrawy powtarzają się w różnych guachinche. Polecamy spróbować: queso asado, czyli zapiekany ser kozi z wybornym sosami, garbanzos, czyli zupa z ciecierzycy, solomillo la cabra, czyli cudnie podane polędwiczki z serem, karmelizowaną cebula i pysznym sosem pomidorowym oraz pescado en salsa de almendras, czyli ryba (nie mamy pojęcia, co to za gatunek) w sosie z migdałów.

guachinche teneryfa jedzenie 35
guachinche teneryfa jedzenie 17
guachinche teneryfa jedzenie 32
guachinche teneryfa jedzenie 20
guachinche teneryfa jedzenie 23


Kuchnia Teneryfy, odzwierciedlająca bogactwo kulturowe i naturalne wyspy, to wyjątkowe połączenie hiszpańskich, afrykańskich i latynoamerykańskich tradycji kulinarnych. Znana z wykorzystywania świeżych owoców, warzyw, obfitości ryb i owoców morza, kuchnia ta przekształca proste składniki w wyjątkowe dania, takie jak papas arrugadas z sosem mojo, czy wyroby mleczne z koziego mleka. Na Teneryfie warto spróbować lokalnych serów, masła, jogurtów, cieszyć się różnorodnością owoców, delektować się świeżymi rybami i owocami morza, a także skosztować unikalnego napoju – barraquito. Niezapomnianym doświadczeniem jest również wizyta w guachinche – miejscu, gdzie można skosztować domowej kuchni. Przy planowaniu wyjazdu na Teneryfę i zastanawianiu się, co warto zjeść, nie można pominąć tych kulinarnych atrakcji, które sprawiają, że jedzenie na Teneryfie jest niezapomnianym doświadczeniem.

Na koniec mam dla Was coś specjalnego. Chcecie odbyć podróż smaków na Teneryfie? Ewelina Więcek z Tenerife Our New Life ma dla Was prawdziwą perełkę – Przewodnik Kulinarny „Taste Tenerife”!
To wyjątkowy przewodnik turystyczno-kulinarny, który zabiera czytelnika w kulinarną podróż po południowej części Teneryfy od Playa Paraiso, przez Adeje, Playa de las Américas, Los Cristianos, Palm Mar, do Las Galletas.

Daniem głównym są praktyczne wskazówki i porady, które pozwolą Wam dokonać dobrego wyboru, oszczędzając Wam czas podczas poszukiwań odpowiedniego, dobrego na Waszą kieszeń lokalu, w którym odkrywanie najsmaczniejszych lokalnych przysmaków stanie się prawdziwą ucztą dla zmysłów. Każde miejsce z przewodnika przetestowane zostało nawet kilkakrotnie przez kubki smakowe (oko, nos, a zapewne i palce) Eweliny.

Na deser czytelnik otrzymujecie zdjęcia, które nie tylko zachęcają do wędrówki po wyspie szlakiem kulinarnych przystanków Eweliny, ale i współgrają z konkretnymi informacjami, czyli treścią ebooka, jak doskonale skomponowany trunek do posiłku.
Przewodnik podpowie Wam, gdzie skosztować najwyśmienitszych tapas, zaprowadzi Was do małych, ukrytych miejsc, gdzie podają prawdziwie kanaryjskie potrawy, doradzi, gdzie zasmakować świeżych owoców morza i podzieli się najlepszymi deserami na Teneryfie.

Taste Tenerife zaspokaja ciekawość kulinarnej różnorodności Teneryfy, ale i pomaga zorganizować i zaplanować idealne kulinarno-wakacyjne doświadczenie.
„Taste Tenerife” już dostępny, złapcie go na stronie Tenerife Our New Life, gdzie także dowiecie się o niezapomnianym pikniku na Teneryfie, który może dla Was zaplanować.

taste tenerife

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top