zameldowanie w hiszpanii

Zameldowanie w Hiszpanii, czyli el padrón – certificado de empadronamiento

Zameldowanie w Hiszpanii jest obligatoryjne, jeśli planuje się tu mieszkać dłużej niż sześć miesięcy. Jeśli masz zamiar legalnie przebywać na słonecznej Teneryfie lub w każdym innym zakątku Półwyspu Iberyjskiego dłużej niż na wakacje lub planujesz uzyskać prawo do pobytu, kupić pojazd, wyrobić sobie kartę ubezpieczenia zdrowotnego, a nawet czerpać zniżki na lokalne wydarzenia lub miejsca w swojej okolicy, warto postarać się o empadronamiento. Czym jest, gdzie i jak wyrobić empadronamiento? Na te i inne pytania odpowiadamy we wpisie.

Zameldowanie w Hiszpanii

Zameldowanie w Hiszpanii, czyli czym jest empadronamiento?

Empadronamiento jest formalną rejestracją w lokalnej radzie miejskiej (ayuntamiento). Dotyczy wszystkich mieszkańców danej gminy, zarówno tych posiadających stałe miejsce zamieszkania, jak i tych przebywających czasowo. Certificado de empadronamiento to dokument potwierdzający zamieszkanie obywatela na terenie konkretnej gminy. Wpis do rejestru mieszkańców jest po prostu potwierdzeniem meldunku.

Zgodnie z prawem każda osoba mieszkająca w Hiszpanii ma obowiązek zameldować się w gminie, w której mieszka i odnawiać meldunek przy każdej przeprowadzce.

Oczywiście miejsca zamieszkania niekoniecznie musi stanowić własność danej osoby. Może nim być wynajmowane mieszkanie lub dom należący do kogoś z krewnych czy znajomych.

Do czego potrzebne jest empadronamiento?

Po pierwsze zameldowanie w Hiszpanii jest obligatoryjne dla przebywających tu obcokrajowców dłużej niż 6 miesięcy. Po drugie wymagane jest przy różnego rodzaju administracyjnych, finansowych i prawnych sprawach, m.in., gdy chcesz:

  • uzyskać prawo do pobytu,
  • kupić pojazd,
  • wyrobić karty ubezpieczenia zdrowotnego,
  • zapisać dzieci do szkoły,
  • głosować,
  • wziąć ślub.

Ponadto meldunek wymagany przy dopełnianiu wielu innych formalności przez cudzoziemców.

Jeśli planujesz korzystać z lokalnych instytucji kulturalnych, np. zapisać się do biblioteki czy na warsztaty lub kursy organizowane w gminie, empadronamiento jest wymagane.

Dodatkowo meldunek stanowi podstawę do uzyskania zniżki na lokalne wydarzenia lub miejsca w Twojej okolicy (np. kurs hiszpańskiego, karnet roczny do Siam Parku).

Jak wygląda empadronamiento?

Certificado de empadronamiento to dokument wydrukowany na białej kartce papieru formatu A4. Widnieją na nim informacje dotyczące osoby meldującej się, daty i miejsca zameldowania.

Jakie dokumenty potrzebne są do wyrobienia empadronamiento?

Aby uzyskać zameldowanie w Hiszpanii (empadronamiento) potrzebne są:

  • paszport,
  • numer NIE,
  • potwierdzenie adresu, czyli np. może to być umowa długoterminowego najmu (oryginał).

Wymagana jest obecność właściciela mieszkania lub podpisana jego kopia dowodu osobistego. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, musisz mieć oryginalną kopię tytułu własności (escritura).

Jak wyrobić empadronamiento?

Do urzędu odpowiedniego dla twojego miejsca zamieszkania należy umówić się na spotkanie. W większości przypadków odbywa się to przez internet (cita previa) lub w miejscowym urzędzie miasta. W Adeje umawiać należy się przez stronę – http://citaprevia.adeje.es/

zameldowanie w hiszpanii 1

Czas oczekiwania może się różnic w zależności od gminy. Jednak sam meldunek trwa kilka minut, jeśli posiada się wszystkie potrzebne dokumenty.

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top