atrakcje na teneryfie garachico 21

Malownicze miasta Teneryfy (Garachico, La Laguna, La Orotava)

Niezależnie, w której części wyspy wypoczywacie lub posiadacie bazę noclegową, warto wypożyczyć samochód lub wsiąść w autobus, by odwiedzić kolorowe, klimatyczne i zachęcające do spacerów miejsca, miasteczka i miasta Teneryfy. Garachico, La Orotava i La Laguna to miasta na Teneryfie, które kuszą względnym spokojem, barwną i nierzadko zabytkową zabudową, klimatycznymi restauracyjkami z lokalnymi potrawami oraz niecodziennymi atrakcjami, m. in, naturalnymi lawowymi basenami czy parkami będącymi jednocześnie punktami widokowymi, z których roztaczają się cudne widoki.

Więcej o Teneryfie z perspektywy naszej rodzinnej podróży przeczytacie we wpisach, które znajdują się (i które stale dodajemy) w zakładce Podróże.

przystanek rodzinka podroze 1

Garachico – co zobaczyć w starej stolicy Teneryfy?

Dawno temu, bo w XV wieku Garachico było najważniejszym miastem portowym Teneryfy, łącząc szlaki handlowe nie tylko z pozostałymi wyspami archipelagu kanaryjskiego, ale i z Wielką Brytanią, a nawet Ameryką. Niestety całkiem potężne miasto zaczęły nawiedzać liczne epidemie.

Tragiczny w skutkach okazał się również wybuch wulkanu w 1709 roku. Spływająca zboczami gór lawa pokryła znaczną część miasta, w tym przede wszystkim port — główne źródło dochodu miasta.

Świadectwem lat świetności Garachico jest brama, która prowadziła do dawnego portu. Znajdziecie ją w parku Parque de la Puerta de Tierra, przy placu Plaza Juan González de la Torre.

atrakcje na teneryfie garachico 22
atrakcje na teneryfie garachico 23

Niewielki, ale malowniczy park obfituje w liczne egzotyczne gatunki roślin. Warto znaleźć chwilę, by pospacerować kilka minut w cieniu kanaryjskiej flory.

atrakcje na teneryfie garachico 24
atrakcje na teneryfie garachico 25
atrakcje na teneryfie garachico 26

Niska, wąska i kolorowa zabudowa Garachico, liczne sklepiki z ręcznie wyrabianymi przedmiotami, klimatyczne restauracje roztaczające wokół siebie przeróżne zapachy sprawiają, że w tym wcale niedużym centrum można spędzić cały dzień.

atrakcje na teneryfie garachico 27
atrakcje na teneryfie garachico 28
atrakcje na teneryfie garachico 33
atrakcje na teneryfie garachico 34
atrakcje na teneryfie garachico 35

Warto również przystanąć na Plaza de La Libertad — miejscu spotkań mieszkańców, by podziwiać nie tylko Palacio de los Condes de la Gomera (odznaczający się ciemną fasadą od reszty budynków na placu), kościół Iglesia de Santa Anna z białą wieżą od czasu do czasu otwartą dla zwiedzających, ale i na przeciwległy Klasztor św. Franciszka z Asyżu, w cieniu którego można usiąść w upalne południe.

atrakcje na teneryfie garachico 20
atrakcje na teneryfie garachico 19
atrakcje na teneryfie garachico 18

Turystów i mieszkańców Garachico najbardziej jednak przyciągają El Caleton, naturalne baseny w Garachico (z wodą oceaniaczną), które powstały poprzez zastygnięcie lawy w momencie zetknięcia się jej z wodą.

atrakcje na teneryfie garachico 15
atrakcje na teneryfie garachico 30
atrakcje na teneryfie garachico 31
atrakcje na teneryfie garachico 32

Koniecznie zatrzymajcie się również na jednym z kilku punktów widokowych nad miastem!

atrakcje na teneryfie garachico 17
atrakcje na teneryfie garachico 36
atrakcje na teneryfie garachico 16
atrakcje na teneryfie garachico 14

San Cristóbal de La Laguna – co zobaczyć w tym urokliwym mieście?

San Cristóbal de la Laguna (La Laguna) to dawna stolica Teneryfy i wcale niemałe miasto.

Starówka jednak przypomina inne północne małe miasteczka wyspy. Nawiasem mówiąc, starówka utrzymana w kolonialnym stylu, katedra i zabudowania z XVII i XVIII wieku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co za tym idzie — trzeba je zwiedzić. Oczywiście na piechotę.

Można zacząć nietypowo (oszczędzając czas na szukaniu miejsca parkingowego) od jazdy tramwajem (tak dokładnie — na Teneryfie są tramwaje!). Z obecnej stolicy Santa Cruz de Tenerife aż pod najważniejszy kościół w La Lagunie w centrum starówki — katedrę San Cristóbal de la Laguna biegnie trasa tramwaju linii nr 1. Podróż trwa niespełna 40 minut. Przy okazji zwiedza się dwie stolice — aktualną i dawną.

Spod katedry nie ważne, w którą stronę pójdziecie, czekać na Was będą klimatyczne uliczki i barwne fasady domów.

atrakcje na teneryfie la laguna 25
atrakcje na teneryfie la laguna 26
atrakcje na teneryfie la laguna 29
atrakcje na teneryfie la laguna 27

Warto odnaleźć dom Lercaro (Casa Lercaro), w którym mieści się Muzeum Historii Teneryfy (Museo de Historia y Antropologia de Tenerife). Darmowy wstęp równa się poznaniu historii Teneryfy na przekroju VI wieków — do czasów współczesnych.

atrakcje na teneryfie la laguna 44
atrakcje na teneryfie la laguna 49

Blisko Kościoła Iglesias de La Concepción (z którego podobno roztacza się cudny widok na miasto – my nie sprawdziliśmy, czy to prawda) wstąpcie do otwartego dla zwiedzających XVII-wiecznego domu kolonialnego, który dziś przekształcony został na kawiarnię.

atrakcje na teneryfie la laguna 31
atrakcje na teneryfie la laguna 32
atrakcje na teneryfie la laguna 33
atrakcje na teneryfie la laguna 34

Koniecznie wpadnijcie również na szybkie tapas do Bodegón Tocuyo. Palce lizać.

la laguna atrakcje na teneryfie bodegon 4
la laguna atrakcje na teneryfie bodegon 3
la laguna atrakcje na teneryfie bodegon 1
la laguna atrakcje na teneryfie bodegon 2

Warto zaglądać w liczne uliczne zakamarki. Za rogiem czekają perełki, jak Klasztor Św. Augusta — obecnie przestrzeń kulturowa.

atrakcje na teneryfie la laguna 36
atrakcje na teneryfie la laguna 39
atrakcje na teneryfie la laguna 38
atrakcje na teneryfie la laguna 37

Dodająca miastu uroku jest też ta spalona świątynia, pozostająca od dłuższego czasu w ruinie.

atrakcje na teneryfie la laguna 40

La Orotava – co zobaczyć w tym kolonialnym miasteczku Teneryfy?

W jednym z przewodników opisujących miasta na Teneryfie przeczytałam, że La Orotavy się nie zwiedza. Nią należy po prostu spacerować. Zgadzam się w 100%.

Wędrowaliśmy więc uliczkami ostro pnącymi się w górę, by chwilę później prawie zbiegać sąsiednimi zaułkami.

atrakcje na teneryfie la orotava 2
atrakcje na teneryfie la orotava 7
atrakcje na teneryfie la orotava 4
atrakcje na teneryfie la orotava 1

La Orotava to typowo kolonialne miasteczko. Stare miasto to doskonale zachowane kolonialne rezydencje z XVII i XVIII wieku. Warto zatrzymać się przy Casa de Los Balcones. Zabytkowy dom wybudowany został w XVII wieku (dziś to muzeum) i ozdobiony przepięknymi drewnianymi balkonami.

atrakcje na teneryfie la orotava 11

Obok znajduje się muzeum dywanów, ale tych z wulkanicznego piasku, z których słynie La Orotava. Mieszkańcy przyozdabiają nimi w święta posadzkę najsłynniejszego w mieście placu Plaza de la Constitucion.

atrakcje na teneryfie la orotava 10
atrakcje na teneryfie la orotava 9

Spacerując po La Orotavie mija się również Nuestra Señora de la Concepción — zabytkowy kościół z charakterystyczną czerwoną kopułą widoczną z punktu widokowego, o którym niżej.

atrakcje na teneryfie la orotava 3

Właśnie miejscem, z którego rozpościera się najładniejsza panorama miasta — są Ogrody Wiktorii.

atrakcje na teneryfie la orotava 8
atrakcje na teneryfie la orotava 6
atrakcje na teneryfie la orotava 5

To nie wszystkie miasta na Teneryfie, więcej o naszej podróży znajdziecie w zakładce Podróże w tym wspaniałe atrakcje dla dzieci na Teneryfie.

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top