atrakcje dla dzieci warszawa

Warszawa – atrakcje dla dzieci – lista ponad 20 miejsc, gdzie jest co robić z dziećmi w stolicy i jej okolicach

Atrakcje dla dzieci w Warszawie spotyka się na każdym kroku. W tradycyjnych muzeach tworzy się wystawy dedykowane najmłodszym. Wyłącznie dla dzieci powstają kreatywne centra, sale doświadczeń czy place zabaw z prawdziwego zdarzenia. Kawiarnie, restauracje, biblioteki i inne miejsca kultury urządzają interaktywne kąciki dla spragnionych zabawy, a towarzyszących rodzicom, dzieci. Ponadto stolica oferuje sporo atrakcji sezonowych (lodowisko na Starówce, Multimedialny Park Fontann), ale cały rok nie można narzekać tu na nudę. Oto lista naszych warszawskich przystanków dla dzieci.

Darmowe muzea i atrakcje w Warszawie dla dzieci (i nie tylko)

PONIEDZIAŁEK

 • Muzeum Powstania Warszawskiego 
 • Muzeum Geologiczne 
 • Stacja Muzeum

WTOREK

 • Muzeum Narodowe 
 • Muzeum Geologiczne 
 • Narodowe Muzeum Techniki
 • Centrum Pieniądza 

ŚRODA

 • Zamek Królewski 
 • Muzeum Geologiczne 
 • Centrum Pieniądza 

CZWARTEK

 • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
 • Centrum Pieniądza 
 • Fotoplastikon Warszawski 

PIĄTEK

 • Muzeum Łazienki Królewskie  
 • Centrum Pieniądza 
 • Muzeum Geologiczne 

SOBOTA

 • Centrum Pieniądza 

NIEDZIELA

 • Muzeum Geologiczne 
 • Centrum Pieniądza 

Centrum Nauki Kopernik

Miejsce nr 1 na mapie „naszej” Warszawy. Pewnie nie tylko na naszej. Centrum odwiedziliśmy już kilka razy i naszym rosnącym juniorom wciąż mało.

Bilety warto kupować przez Internet, łącząc zwiedzanie stałych wystaw (Strefa Eksperymentowania, Strefa Bzzz!) z laboratoriami (stacjami doświadczalnymi dla indywidualnych zwiedzających) i np. Teatrem Robotycznym.

centrum nauki kopernik
centrum nauki kopernik 16
centrum nauki kopernik 12

Gdy nauka idzie w parze z zabawą i doświadczeniem kilka godzin mierzenia, liczenia i układania mija błyskawicznie.

Uwielbiamy te małe oczy wpatrzone w przebieg naukowych eksperymentów. Mokre ubrania (wystawa z wodą w roli głównej zawsze eksplorowana całym ciałem ;)), przebieranie nogami w kolejce do konkretnego stolika z zadaniem, skupienie podczas sprawdzenia wyniku własnych doświadczeń…

centrum nauki kopernik 24
centrum nauki kopernik 21
centrum nauki kopernik 20
centrum nauki kopernik 1

Koniecznie sprawdźcie również zielony kapelusz Kopernika, czyli ogród na dachu.

Centrum Nauki Kopernik — kopernik.org.pl

Majówka 2023 w Centrum Nauki Kopernik? Czemu nie? Sprawdźcie aktualne godziny otwarcia i dni, w których wystawy i planetarium będą nieczynne.

Planetarium — Niebo Kopernika

Planując wizytę w Centrum Nauki Kopernik, warto dodatkowo zarezerwować bilet na seans w Planetarium zlokalizowanym w sąsiednim budynku. Prócz kilkunastu pokazów dedykowanym różnym grupom wiekowym, w planetarium mieści się również wystawa „Patrz: Ziemia”, która pozwala spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów, ba! nawet wcielić się w jednego z nich.

planetarium centrum nauki kopernik
planetarium centrum nauki kopernik 2
planetarium centrum nauki kopernik 1

Galeria Figur Stalowych – atrakcje dla dzieci – Warszawa

galeria figur stalowych 18

Czy z kół zębatych, łańcuchów, przekładni, śrub czy nakrętek może powstać sztuka?

Galeria Figur Stalowych udowadnia, że ekologia i artyzm mogą iść w parze, a dodatkowo muzeum czy galeria mogą być synonimem zabawy.

GFS to wystawa stalowych rzeźby inspirowanych filmami, komiksami i bajkami, ale i światowymi hitami motoryzacji. A wszystkie elementy eksponatów – warto to powtórzyć – pochodzą z recyklingu złomu stalowego.

galeria figur stalowych 15
galeria figur stalowych 13
galeria figur stalowych 17
galeria figur stalowych 12
galeria figur stalowych 16
galeria figur stalowych 9
galeria figur stalowych 7
galeria figur stalowych 8
galeria figur stalowych 6
galeria figur stalowych 5
galeria figur stalowych 4
galeria figur stalowych 3
galeria figur stalowych 2
galeria figur stalowych 10
galeria figur stalowych 1

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić GFS?

– zwiedzając galerię można dotykać każdej figury, wsiadać do każdego pojazdu, bawić się z postaciami filmu, bajki czy książki, nie wspominając o robieniu zdjęć,  

– ogrom eksponatów jest wyłącznie dziełem rąk (nie ciężkich maszyn i nie robotów, za to spawarki, palnika, młotka, przycinarka i oczywiście ludzkich rąk),

– eksplorowanie wystawy, czyli zabawa i radość to jedno, kreatywność i rozwijanie skrzydeł wyobraźni inspirowanej eksponatami to drugie – jeśli więc po odwiedzeniu wystawy w waszej głowie zrodzi się pomysł na stworzenie stalowej figury, zgłoście go do biura GFS, bo to właśnie zwiedzający i przyjaciele Jose Mariusza Olejnika inspirują rzemieślników GFS.

My odwiedziliśmy GFS w Warszawie w PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej). Obecnie Galeria Figur Stalowych w Warszawie jest zamknięta. Na długi weekend majowy właściciele zapraszają na wystawę – także na długi weekend majowy – do Zakopanego i Pragi (Czechy). Ceny i wszelkie informacje znajdziecie na stronie GFS.

Muzeum Ewolucji – atrakcje dla dzieci – Warszawa

Wychodzące z cienia, mało komercyjne Muzeum Ewolucji to idealne miejsce dla miłośników dinozaurów, prehistorii i pytań o początek człowieka, zwierząt i ziemi.

Krążąc po kilku salach wystawowych, zgłębia się tajniki ewolucji i paleontologii. Najmłodszych zaintryguje na pewno szkielet krewniaka T. Rexa, czyli Tarbozaura z pustyni Gobi, zaś trochę starszych Lucy Australopithecus  — model jednego z pierwszych przedstawicieli linii człowiekowatych.

Muzeum mieści się w Pałacu Młodzieży w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

PANO 20191109 141718

Muzeum Ewolucji — muzeumewolucji.pl

Stacja Muzeum – atrakcje dla dzieci – Warszawa

Stacja Muzeum to największy zbiór taboru kolejowego w Polsce, pamiątek związanych z historią kolejnictwa w Polsce, ale i niesamowita kolekcja modeli kolejowych.

stacja muzeum warszawa 2
stacja muzeum warszawa 3
stacja muzeum warszawa 11
stacja muzeum warszawa 10

Za każdym razem (byliśmy już tam 3 razy) radość i emocje podczas podziwiania makiet kolejowych dorównywały tym, które gościły na twarzach naszych dzieci podczas wizyty w Kolejkowe we Wrocławiu.

Stacja posiada również oddział w Sochaczewie. W sezonie trwającym od 30 kwietnia 2022 r. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizuje przejazdy turystyczne pociągiem retro. Pociąg jest prowadzony przez przedwojenny parowóz Px29-1704 lub lokomotywę spalinową Lxd2-342.
Urokliwa trasa pociągu liczy 18 km i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Z okien pociągu można zobaczyć m.in. wieże kościoła obronnego w Brochowie – miejsce chrztu Fryderyka Chopina. Pociąg kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Nie możemy się doczekać eksploracji!
Stacja Muzeum — stacjamuzeum.pl

Majówka 2023 we wnętrzu zabytkowych wagonów? Sprawdźcie najnowsze wydarzenia w kalendarium Stacji Muzeum.

Muzeum Wojska Polskiego – atrakcje dla dzieci – Warszawa

Jeśli jesteście miłośnikami militariów lub po prostu lubicie patriotyczne wycieczki, to zwłaszcza plenerowa wystawa Muzeum Wojska Polskiego przypadnie Wam do gustu.

muzeum wojska polskiego warszawa 1
muzeum wojska polskiego warszawa 2
muzeum wojska polskiego warszawa 3

Muzeum Wojska Polskiego — muzuemwp.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego – atrakcje dla dzieci – Warszawa

Muzeum Powstania Warszawskiego jest nowoczesnym, interaktywnym i przemyślanie zaaranżowanym muzeum. Mało, stanowczo za mało takich miejsc w Polsce.

Część Muzeum dedykowana jest najmłodszym (to tzw. Sala Małego Powstańca).

Mimo tego pozostałe piętra, mieszczące się na nich wystawy, wykorzystując multimedia, potrafią zainteresować również dzieci. Wiadomo — historia Polski naznaczona jest krwią i dramatem, a wrażliwość młodego człowieka może być różna, dlatego rolą dorosłego jest poprowadzenie dziecka wyłącznie w te sale, ku tym eksponatom i tablicom, które będą na niego odpowiednie.

Współistniejące ze sobą: obraz (wystawy), światło (specjalnie zaaranżowane) i dźwięk sprawiają, że powstańcza rzeczywistość jest w Muzeum namacalna. Naprawdę wartościowa lekcja historii.

Koniecznie zajrzyjcie również na taras Muzeum.

Muzeum Powstania Warszawskiego – 1944.pl

Spacer — Plac Zamkowy, Pomnik Młodego Powstańca, Starówka z Bazyliszkiem i Syrenką

Każda pora roku jest dobra, by niespiesznie pospacerować wokół historycznych i legendarnych zakątków Warszawy.

Pamiętajcie, by na Waszej trasie nie zabrakło Placu Zamkowego z Kolumną Zygmunta, Pomnika Małego Powstańca, Syrenki Warszawskiej i Bazyliszka. Przystanki przy wspomnianych monumentach można potraktować jako punkt wyjścia do snucia opowieści o kilku ważnych momentach z historii Polski oraz powiastek mocno zakorzenionych w świadomości Polaków.

bazyliszek warszawa
syrenka warszawska starowka
pomnik malego powstanca warszawa

Dzwonnica kościoła św. Anny — i inne punkty widokowe w Warszawie

Warszawa atrakcje dla dzieci co robic w stolicy 3
Warszawa atrakcje dla dzieci co robic w stolicy 2
Warszawa atrakcje dla dzieci co robic w stolicy 1
Warszawa atrakcje dla dzieci co robic w stolicy 5

Chcecie spojrzeć na Warszawę z góry? Nizinne ukształtowanie sprawia, że panoramę miasta ujrzeć można raczej z pięter wysokich budynków lub ich dachów niż naturalnych tarasów widokowych.

My za każdym razem odwiedzamy dzwonnicę kościoła św. Anny stojącą zaraz przy Placu Zamkowym. Stamtąd roztacza się widok na Starówkę oraz prawobrzeżną część Warszawy.

wieza sw anny warszawa 1
wieza sw anny warszawa 2
wieza sw anny warszawa 3
wieza sw anny warszawa

Polecamy również Wieżę w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zobaczycie stamtąd panoramę Śródmieścia i Woli.

Koniecznie zerknijcie również na Warszawę z  30. piętra Pałacu Kultury i Nauki.

pkin warszawa

Multimedialny Park Fontann

Multimedialny Park Fontann to kompleks fontann, których wodny taniec wraz ze światłem laserów zgranych w rytm muzyki tworzy animowane opowieści.

1280px Multimedialny Park Fontann Warszawa
Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons

Aktualny program pokazów znajdziecie na stronie — parkfontann.pl

Łazienki – atrakcje dla dzieci – Warszawa

Spacer szlakiem zabytkowej architektury, ale i wśród pawi czy wiewiórek nie ma sobie równych. Powierzchnia 76 ha równa się długim wędrówkom w otoczeniu przyrody.

1280px Palac na wyspie Lazienki Królewskie

Informacje o wystawach, letnich koncertach, ale i innych wydarzeniach znajdziecie na stronie – łazienki-królewskie.pl

ZOO w Warszawie

Warszawa atrakcje dla dzieci co robic w stolicy 4

Lubimy to miejsce w Warszawie, tak samo jak Łazienki Królewskie. Dużo cienia w upalne lato, głęboki czystszy wdech (nawet jeśli pozorny) podczas smogowej zimy.

zoo warszawa 2
zoo warszawa 1
zoo warszawa 4
zoo warszawa 3

Jak zaplanować wizytę w warszawskim zoo, godziny otwarcia, godziny karmienia i inne atrakcje znajdziecie na – www.zoo.pl

Tunel Aerodynamicznym FLYSPOT

To miejsce jeszcze przed nami. Od lat my — rodzice i nasze dzieci również — marzymy o lataniu w tunelu aerodynamicznym.

DzienDziecka KATO June 2019 8308
DzienDziecka KATO June 2019 8316

Jak zespół FLYSPOT spełnia te marzenia? Sprawdźcie na stronie – flyspot.com/pl

Okęcie – Taras Widokowy

Nie tylko powietrzne podróże mobilizują nas do odwiedzenia Okęcia. Po prostu lubimy oglądać start i lądowanie samolotów, a dzieci zawsze zastygłe w bezruchu na tarasie widokowym to rzecz warta odwiedzin każdego lotniska. Sklepik i kawiarnia na wyciągnięcie ręki też jest udogodnieniem.

Dworzec Centralny

Mając w rodzinie miłośnika kolei w każdej postaci, Dworzec Centralny musi być naszym przystankiem przy każdej podróży po Warszawie.

1280px Dworzec Centralny w Warszawie peron 1
Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons

A może macie ochotę aktywnie spędzić czas nad polskim morzem? Sprawdźcie atrakcje dla dzieci, jakie proponujemy w Międzyzdrojach i okolicy.

molo o poranku 2

Niewidzialna wystawa

Niewidzialna wystawa to numer jeden na mojej liście przystanków podczas najbliższej wyprawy do stolicy, choć niekoniecznie w spisie 'atrakcje dla dzieci – Warszawie’. By zrozumieć — choć w małym stopniu — jak odczuwają świat niewidomi, pomagają interaktywne ekspozycje w ciemnych salach. Dodatkowo po wystawie oprowadzają niewidomi przewodnicy.

15826917 1217583601623256 2981014368161774315 n

Więcej o wystawie na stronie — niewidzialna.pl

Teatr Małego Widza

Teatr Małego Widza uwielbiamy za kameralność, interaktywność spektakli, ich osobliwą treść i możliwość współtworzenia teatru przez dzieci.

teatr malego widza warszawa 1
teatr malego widza warszawa 3
teatr malego widza warszawa 2

O „Kosmosie”, czyli bezsprzecznie niezapomnianej wędrówce w nieziemskie przestrzenie przeczytacie na — teatrmalegowidza.pl

Teatr Guliwer

O tym, czy warszawski Teatr Guliwer to miejsce dla rodziny z dziećmi oraz recenzję jednego ze spektakli tego teatru znajdziecie we wpisie – „Obcy w lesie”.

Aktualny repertuar teatru znajdziecie na stronie — teatrguliwer.pl

Teatr Niewielki

Kolejny kameralny i zapraszający do interakcji widzów teatr dla najmłodszej widowni. Uwielbiamy!

Repertuar znajdziecie na stronie — teatrniewielki.pl

Teatr Baj

Dawne przygody w Teatrze Baj nie pozwalają o nim zapomnieć. Mam nadzieję, że przed nami kolejne spektakle.

dziecko w teatrze teatr baj ja maluch i morze
dziecko w teatrze teatr baj ja maluch i morze

Aktualności znajdziecie na stronie — teatrbaj.pl

Kolej Wąskotorowa Piaseczno

Dwukrotna podróż kolejką co poniektórym nie wystarcza. My mieliśmy okazje podziwiać małą wystawę makiet kolejowych, a na jednym z przystanków kolejki trafiliśmy na zlot zabytkowych samochodów. Bilet obejmuje wiele atrakcji.

Aktualne informacje czekają na stronie — kolejka-piaseczno.pl

Polecamy również podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną — Jedzie pociąg z daleka… Widok z okien Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

wagony bieszczadzkiej kolejki lesnej na stacji majdan

Muzeum Motoryzacji i Techniki — Otrębusy

W tej podwarszawskiej miejscowości byliśmy 3 lata temu. Chłopcy świetnie się bawili, oglądając zabytkowe samochody i auta z historią, widać było jednak gasnący blask tego miejsca. Mam nadzieję, że muzeum odżyło. Z chęcią to sprawdzimy.

otrebusy warszawa 1
otrebusy warszawa 3
otrebusy warszawa 2

Więcej informacji na stronie — muzeum-motoryzacji.com/pl/pl.

Zapraszamy również na wycieczkę z nami po Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie — Jak nie nudzić się z dzieckiem nad Bałtykiem? Cz.6 SZCZECIN – atrakcje dla dzieci.

P

Na liście zatytułowanej 'atrakcje dla dzieci – Warszawa’ przed nami jeszcze:

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top