Atrakcje dla dzieci w Warszawie spotyka się na każdym kroku. W tradycyjnych muzeach tworzy się wystawy dedykowane najmłodszym. Wyłącznie dla dzieci powstają kreatywne centra, sale doświadczeń czy place zabaw z prawdziwego zdarzenia. Kawiarnie, restauracje, biblioteki i inne miejsca kultury urządzają interaktywne kąciki dla spragnionych zabawy, a towarzyszących rodzicom, dzieci. Ponadto stolica oferuje sporo atrakcji sezonowych (lodowisko na Starówce, Multimedialny Park Fontann), ale cały rok nie można narzekać tu na nudę. Oto lista naszych warszawskich przystanków dla dzieci.
- Centrum Nauki Kopernik
- Planetarium — Niebo Kopernika
- Galeria Figur Stalowych – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Muzeum Ewolucji – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Stacja Muzeum – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Muzeum Wojska Polskiego – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Muzeum Powstania Warszawskiego – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Spacer — Plac Zamkowy, Pomnik Młodego Powstańca, Starówka z Bazyliszkiem i Syrenką
- Dzwonnica kościoła św. Anny — i inne punkty widokowe w Warszawie
- Multimedialny Park Fontann
- Łazienki – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- ZOO w Warszawie
- Tunel Aerodynamicznym FLYSPOT
- Okęcie – Taras Widokowy
- Dworzec Centralny
- Niewidzialna wystawa
- Teatr Małego Widza
- Teatr Guliwer
- Teatr Niewielki
- Teatr Baj
- Kolej Wąskotorowa Piaseczno
- Muzeum Motoryzacji i Techniki — Otrębusy
Darmowe muzea i atrakcje w Warszawie dla dzieci (i nie tylko)
PONIEDZIAŁEK
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- Muzeum Geologiczne
- Stacja Muzeum
WTOREK
- Muzeum Narodowe
- Muzeum Geologiczne
- Narodowe Muzeum Techniki
- Centrum Pieniądza
ŚRODA
- Zamek Królewski
- Muzeum Geologiczne
- Centrum Pieniądza
CZWARTEK
- Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
- Centrum Pieniądza
- Fotoplastikon Warszawski
PIĄTEK
- Muzeum Łazienki Królewskie
- Centrum Pieniądza
- Muzeum Geologiczne
SOBOTA
- Centrum Pieniądza
NIEDZIELA
- Muzeum Geologiczne
- Centrum Pieniądza
Centrum Nauki Kopernik
Miejsce nr 1 na mapie „naszej” Warszawy. Pewnie nie tylko na naszej. Centrum odwiedziliśmy już kilka razy i naszym rosnącym juniorom wciąż mało.
Bilety warto kupować przez Internet, łącząc zwiedzanie stałych wystaw (Strefa Eksperymentowania, Strefa Bzzz!) z laboratoriami (stacjami doświadczalnymi dla indywidualnych zwiedzających) i np. Teatrem Robotycznym.
Gdy nauka idzie w parze z zabawą i doświadczeniem kilka godzin mierzenia, liczenia i układania mija błyskawicznie.
Uwielbiamy te małe oczy wpatrzone w przebieg naukowych eksperymentów. Mokre ubrania (wystawa z wodą w roli głównej zawsze eksplorowana całym ciałem ;)), przebieranie nogami w kolejce do konkretnego stolika z zadaniem, skupienie podczas sprawdzenia wyniku własnych doświadczeń…
Koniecznie sprawdźcie również zielony kapelusz Kopernika, czyli ogród na dachu.
Centrum Nauki Kopernik — kopernik.org.pl
Majówka 2023 w Centrum Nauki Kopernik? Czemu nie? Sprawdźcie aktualne godziny otwarcia i dni, w których wystawy i planetarium będą nieczynne.
Planetarium — Niebo Kopernika
Planując wizytę w Centrum Nauki Kopernik, warto dodatkowo zarezerwować bilet na seans w Planetarium zlokalizowanym w sąsiednim budynku. Prócz kilkunastu pokazów dedykowanym różnym grupom wiekowym, w planetarium mieści się również wystawa „Patrz: Ziemia”, która pozwala spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów, ba! nawet wcielić się w jednego z nich.
Galeria Figur Stalowych – atrakcje dla dzieci – Warszawa
Czy z kół zębatych, łańcuchów, przekładni, śrub czy nakrętek może powstać sztuka?
Galeria Figur Stalowych udowadnia, że ekologia i artyzm mogą iść w parze, a dodatkowo muzeum czy galeria mogą być synonimem zabawy.
GFS to wystawa stalowych rzeźby inspirowanych filmami, komiksami i bajkami, ale i światowymi hitami motoryzacji. A wszystkie elementy eksponatów – warto to powtórzyć – pochodzą z recyklingu złomu stalowego.
Dlaczego jeszcze warto odwiedzić GFS?
– zwiedzając galerię można dotykać każdej figury, wsiadać do każdego pojazdu, bawić się z postaciami filmu, bajki czy książki, nie wspominając o robieniu zdjęć,
– ogrom eksponatów jest wyłącznie dziełem rąk (nie ciężkich maszyn i nie robotów, za to spawarki, palnika, młotka, przycinarka i oczywiście ludzkich rąk),
– eksplorowanie wystawy, czyli zabawa i radość to jedno, kreatywność i rozwijanie skrzydeł wyobraźni inspirowanej eksponatami to drugie – jeśli więc po odwiedzeniu wystawy w waszej głowie zrodzi się pomysł na stworzenie stalowej figury, zgłoście go do biura GFS, bo to właśnie zwiedzający i przyjaciele Jose Mariusza Olejnika inspirują rzemieślników GFS.
My odwiedziliśmy GFS w Warszawie w PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej). Obecnie Galeria Figur Stalowych w Warszawie jest zamknięta. Na długi weekend majowy właściciele zapraszają na wystawę – także na długi weekend majowy – do Zakopanego i Pragi (Czechy). Ceny i wszelkie informacje znajdziecie na stronie GFS.
Muzeum Ewolucji – atrakcje dla dzieci – Warszawa
Wychodzące z cienia, mało komercyjne Muzeum Ewolucji to idealne miejsce dla miłośników dinozaurów, prehistorii i pytań o początek człowieka, zwierząt i ziemi.
Krążąc po kilku salach wystawowych, zgłębia się tajniki ewolucji i paleontologii. Najmłodszych zaintryguje na pewno szkielet krewniaka T. Rexa, czyli Tarbozaura z pustyni Gobi, zaś trochę starszych Lucy Australopithecus — model jednego z pierwszych przedstawicieli linii człowiekowatych.
Muzeum mieści się w Pałacu Młodzieży w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Muzeum Ewolucji — muzeumewolucji.pl
Stacja Muzeum – atrakcje dla dzieci – Warszawa
Stacja Muzeum to największy zbiór taboru kolejowego w Polsce, pamiątek związanych z historią kolejnictwa w Polsce, ale i niesamowita kolekcja modeli kolejowych.
Za każdym razem (byliśmy już tam 3 razy) radość i emocje podczas podziwiania makiet kolejowych dorównywały tym, które gościły na twarzach naszych dzieci podczas wizyty w Kolejkowe we Wrocławiu.
Stacja posiada również oddział w Sochaczewie. W sezonie trwającym od 30 kwietnia 2022 r. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizuje przejazdy turystyczne pociągiem retro. Pociąg jest prowadzony przez przedwojenny parowóz Px29-1704 lub lokomotywę spalinową Lxd2-342.
Urokliwa trasa pociągu liczy 18 km i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Z okien pociągu można zobaczyć m.in. wieże kościoła obronnego w Brochowie – miejsce chrztu Fryderyka Chopina. Pociąg kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Nie możemy się doczekać eksploracji!
Stacja Muzeum — stacjamuzeum.pl
Majówka 2023 we wnętrzu zabytkowych wagonów? Sprawdźcie najnowsze wydarzenia w kalendarium Stacji Muzeum.
Muzeum Wojska Polskiego – atrakcje dla dzieci – Warszawa
Jeśli jesteście miłośnikami militariów lub po prostu lubicie patriotyczne wycieczki, to zwłaszcza plenerowa wystawa Muzeum Wojska Polskiego przypadnie Wam do gustu.
Muzeum Wojska Polskiego — muzuemwp.pl
Muzeum Powstania Warszawskiego – atrakcje dla dzieci – Warszawa
Muzeum Powstania Warszawskiego jest nowoczesnym, interaktywnym i przemyślanie zaaranżowanym muzeum. Mało, stanowczo za mało takich miejsc w Polsce.
Część Muzeum dedykowana jest najmłodszym (to tzw. Sala Małego Powstańca).
Mimo tego pozostałe piętra, mieszczące się na nich wystawy, wykorzystując multimedia, potrafią zainteresować również dzieci. Wiadomo — historia Polski naznaczona jest krwią i dramatem, a wrażliwość młodego człowieka może być różna, dlatego rolą dorosłego jest poprowadzenie dziecka wyłącznie w te sale, ku tym eksponatom i tablicom, które będą na niego odpowiednie.
Współistniejące ze sobą: obraz (wystawy), światło (specjalnie zaaranżowane) i dźwięk sprawiają, że powstańcza rzeczywistość jest w Muzeum namacalna. Naprawdę wartościowa lekcja historii.
Koniecznie zajrzyjcie również na taras Muzeum.
Muzeum Powstania Warszawskiego – 1944.pl
Spacer — Plac Zamkowy, Pomnik Młodego Powstańca, Starówka z Bazyliszkiem i Syrenką
Każda pora roku jest dobra, by niespiesznie pospacerować wokół historycznych i legendarnych zakątków Warszawy.
Pamiętajcie, by na Waszej trasie nie zabrakło Placu Zamkowego z Kolumną Zygmunta, Pomnika Małego Powstańca, Syrenki Warszawskiej i Bazyliszka. Przystanki przy wspomnianych monumentach można potraktować jako punkt wyjścia do snucia opowieści o kilku ważnych momentach z historii Polski oraz powiastek mocno zakorzenionych w świadomości Polaków.
Dzwonnica kościoła św. Anny — i inne punkty widokowe w Warszawie
Chcecie spojrzeć na Warszawę z góry? Nizinne ukształtowanie sprawia, że panoramę miasta ujrzeć można raczej z pięter wysokich budynków lub ich dachów niż naturalnych tarasów widokowych.
My za każdym razem odwiedzamy dzwonnicę kościoła św. Anny stojącą zaraz przy Placu Zamkowym. Stamtąd roztacza się widok na Starówkę oraz prawobrzeżną część Warszawy.
Polecamy również Wieżę w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zobaczycie stamtąd panoramę Śródmieścia i Woli.
Koniecznie zerknijcie również na Warszawę z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki.
Multimedialny Park Fontann
Multimedialny Park Fontann to kompleks fontann, których wodny taniec wraz ze światłem laserów zgranych w rytm muzyki tworzy animowane opowieści.
Aktualny program pokazów znajdziecie na stronie — parkfontann.pl
Łazienki – atrakcje dla dzieci – Warszawa
Spacer szlakiem zabytkowej architektury, ale i wśród pawi czy wiewiórek nie ma sobie równych. Powierzchnia 76 ha równa się długim wędrówkom w otoczeniu przyrody.
Informacje o wystawach, letnich koncertach, ale i innych wydarzeniach znajdziecie na stronie – łazienki-królewskie.pl
ZOO w Warszawie
Lubimy to miejsce w Warszawie, tak samo jak Łazienki Królewskie. Dużo cienia w upalne lato, głęboki czystszy wdech (nawet jeśli pozorny) podczas smogowej zimy.
Jak zaplanować wizytę w warszawskim zoo, godziny otwarcia, godziny karmienia i inne atrakcje znajdziecie na – www.zoo.pl
Tunel Aerodynamicznym FLYSPOT
To miejsce jeszcze przed nami. Od lat my — rodzice i nasze dzieci również — marzymy o lataniu w tunelu aerodynamicznym.
Jak zespół FLYSPOT spełnia te marzenia? Sprawdźcie na stronie – flyspot.com/pl
Okęcie – Taras Widokowy
Nie tylko powietrzne podróże mobilizują nas do odwiedzenia Okęcia. Po prostu lubimy oglądać start i lądowanie samolotów, a dzieci zawsze zastygłe w bezruchu na tarasie widokowym to rzecz warta odwiedzin każdego lotniska. Sklepik i kawiarnia na wyciągnięcie ręki też jest udogodnieniem.
Dworzec Centralny
Mając w rodzinie miłośnika kolei w każdej postaci, Dworzec Centralny musi być naszym przystankiem przy każdej podróży po Warszawie.
A może macie ochotę aktywnie spędzić czas nad polskim morzem? Sprawdźcie atrakcje dla dzieci, jakie proponujemy w Międzyzdrojach i okolicy.
Niewidzialna wystawa
Niewidzialna wystawa to numer jeden na mojej liście przystanków podczas najbliższej wyprawy do stolicy, choć niekoniecznie w spisie 'atrakcje dla dzieci – Warszawie’. By zrozumieć — choć w małym stopniu — jak odczuwają świat niewidomi, pomagają interaktywne ekspozycje w ciemnych salach. Dodatkowo po wystawie oprowadzają niewidomi przewodnicy.
Więcej o wystawie na stronie — niewidzialna.pl
Teatr Małego Widza
Teatr Małego Widza uwielbiamy za kameralność, interaktywność spektakli, ich osobliwą treść i możliwość współtworzenia teatru przez dzieci.
O „Kosmosie”, czyli bezsprzecznie niezapomnianej wędrówce w nieziemskie przestrzenie przeczytacie na — teatrmalegowidza.pl
Teatr Guliwer
O tym, czy warszawski Teatr Guliwer to miejsce dla rodziny z dziećmi oraz recenzję jednego ze spektakli tego teatru znajdziecie we wpisie – „Obcy w lesie”.
Aktualny repertuar teatru znajdziecie na stronie — teatrguliwer.pl
Teatr Niewielki
Kolejny kameralny i zapraszający do interakcji widzów teatr dla najmłodszej widowni. Uwielbiamy!
Repertuar znajdziecie na stronie — teatrniewielki.pl
Teatr Baj
Dawne przygody w Teatrze Baj nie pozwalają o nim zapomnieć. Mam nadzieję, że przed nami kolejne spektakle.
Aktualności znajdziecie na stronie — teatrbaj.pl
Kolej Wąskotorowa Piaseczno
Dwukrotna podróż kolejką co poniektórym nie wystarcza. My mieliśmy okazje podziwiać małą wystawę makiet kolejowych, a na jednym z przystanków kolejki trafiliśmy na zlot zabytkowych samochodów. Bilet obejmuje wiele atrakcji.
Aktualne informacje czekają na stronie — kolejka-piaseczno.pl
Polecamy również podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną — Jedzie pociąg z daleka… Widok z okien Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Muzeum Motoryzacji i Techniki — Otrębusy
W tej podwarszawskiej miejscowości byliśmy 3 lata temu. Chłopcy świetnie się bawili, oglądając zabytkowe samochody i auta z historią, widać było jednak gasnący blask tego miejsca. Mam nadzieję, że muzeum odżyło. Z chęcią to sprawdzimy.
Więcej informacji na stronie — muzeum-motoryzacji.com/pl/pl.
Zapraszamy również na wycieczkę z nami po Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie — Jak nie nudzić się z dzieckiem nad Bałtykiem? Cz.6 SZCZECIN – atrakcje dla dzieci.
- Centrum Nauki Kopernik
- Planetarium — Niebo Kopernika
- Galeria Figur Stalowych – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Muzeum Ewolucji – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Stacja Muzeum – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Muzeum Wojska Polskiego – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Muzeum Powstania Warszawskiego – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Spacer — Plac Zamkowy, Pomnik Młodego Powstańca, Starówka z Bazyliszkiem i Syrenką
- Dzwonnica kościoła św. Anny — i inne punkty widokowe w Warszawie
- Multimedialny Park Fontann
- Łazienki – atrakcje dla dzieci – Warszawa
- ZOO w Warszawie
- Tunel Aerodynamicznym FLYSPOT
- Okęcie – Taras Widokowy
- Dworzec Centralny
- Niewidzialna wystawa
- Teatr Małego Widza
- Teatr Guliwer
- Teatr Niewielki
- Teatr Baj
- Kolej Wąskotorowa Piaseczno
- Muzeum Motoryzacji i Techniki — Otrębusy
Na liście zatytułowanej 'atrakcje dla dzieci – Warszawa’ przed nami jeszcze:
- Muzeum dla Dzieci
- Muzeum Geologiczne
- Ogród Botaniczny UW
- Centrum Pieniądza
- Stacja Grawitacja
- Cosmos Muzeum
Polecamy również listę atrakcji dla dzieci w Krakowie, czyli wpis — W Krakowie nie można się nudzić — ponad 50 atrakcji dla dzieci i nie tylko w stolicy Małopolski i jej sąsiedztwie.