opowiesc wigilijna (1)

“Opowieść wigilijna” jakiej jeszcze nie znaliście

Chwilę przed tętniącym magią okresem świątecznym, kiedy to czas przemienia się w szereg ciepłych wspomnień, na półki księgarń trafia nowe wydanie jednej z najbardziej ponadczasowych opowieści Charlesa Dickensa – “Opowieść wigilijna”. To edycja, która zmusza do zadumy nad istotą Bożego Narodzenia nie tylko treścią, ale i nieziemskimi ilustracjami Lisy Aisato oraz świeżym przekładem Jacka Dehnela. Nie jest to zwykła książka – to portal do innego świata, który w niebanalny sposób uzupełniają mistrzowie słowa i obrazu.

Magia klasycznej literatury odziana w nowe barwy – Dickens, Aisato, Dehnel

W krainie literackich arcydzieł, gdzie słowa przeplatają się z wrażeniami, niesie się echo opowieści niezmiennych jak samo Boże Narodzenie. Charles Dickens, pisarski gigant epoki wiktoriańskiej, do dzisiaj zachwyca nas „Oliverem Twistem”, wstrząsa „Davidem Copperfieldem” i uczy przez “Opowieść wigilijną”. Jego pióro, przesiąknięte społeczną krytyką i humanizmem, nie przestaje poruszać serc, będąc nieustannie aktualnym.

W tę ponadczasową tradycję wpisuje się norweska artystka Lisa Aisato. Już wcześniej podbiła literacki świat utworami takimi jak „Śnieżna siostra”, czy „Życie”, teraz w najnowszym wydaniu “Opowieści wigilijnej”, przenosi czytelnika do onirycznych krain swoimi hipnotyzującymi ilustracjami. Jej pędzel nadaje klasycznemu dziełu Dickensa nowy, baśniowy wymiar, tworząc ilustracje, które są jak most między snem a jawą.

Jacek Dehnel, znany polski prozaik i tłumacz, z kolei, nadaje słowom Dickensa świeży rytm. Jego przekład z każdym zdaniem oddaje ducha oryginału. Dehnel pozwala polskim czytelnikom na nowo odkryć bogactwo i głębię klasycznej narracji, czyniąc z “Opowieści wigilijnej” dzieło, które ponownie rozbudza wyobraźnię.

Ta wyjątkowa synteza talentów – Dickens, Aisato i Dehnel – tworzy książkę nie tylko do czytania. To dzieło do przeżywania, gdzie każda strona jest zaproszeniem do świata, w którym klasyka literatury spotyka się z nowoczesnymi interpretacjami. To edycja, która na nowo definiuje, jak opowieść sprzed lat może znaleźć swoje miejsce w sercach współczesnych czytelników.

opowiesc wigilijna (2)
opowiesc wigilijna (3)
opowiesc wigilijna (4)

Przemiana Scrooge’a

W samym sercu klasycznej “Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa stoi postać Ebenezera Scrooge’a – człowieka, którego serce zdaje się być tak lodowate jak zimowy mróz otulający wiktoriański Londyn. Scrooge, jako ucieleśnienie skąpstwa i cynizmu, żyje w cieniu swojego materialnego bogactwa, oddzielony od ciepła ludzkich relacji i świątecznej radości.

Dickens, z mistrzowską biegłością, używa magii wigilijnej nocy jako katalizatora dla wewnętrznej podróży Scrooge’a. Przewodnikiem po tej podróży stają się duchy – Świąt Minionych, Obecnych i Przyszłych – które ukazują Scrooge’owi nie tylko jego własne życie w perspektywie czasu, ale również skutki, jakie jego działania wywołują w otaczającym go świecie.

Ta opowieść jest głęboko ludzka i uniwersalna, poruszając temat odkupienia i transformacji. Dickens wierzył w możliwość zmiany nawet najbardziej zatwardziałych serc i w potęgę ludzkiego współczucia. “Opowieść wigilijna” to nie tylko moralitet na temat osobistego i społecznego zobowiązania do dobroczynności, ale również odwieczna opowieść o drugiej szansie, która jest możliwa dla każdego, nawet dla największego skąpca, jakim jest Scrooge.

Przekład Dehnela pozwala czytelnikom na głębszą refleksję nad uniwersalnym przesłaniem dzieła. “Opowieść wigilijna” to nie tylko opowieść o świętach, ale także o ludzkiej empatii, o potrzebie dawania siebie innym, odkrywania radości w prostocie bycia razem, o wartościach, które powinniśmy pielęgnować każdego dnia.

opowiesc wigilijna (6)

Wizualny rezonans duszy – ilustracje Lisy Aisato w “Opowieści wigilijnej”

W nowym wydaniu “Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, ilustracje Lisy Aisato grają równie istotną rolę jak nieśmiertelne słowa samego autora. Aisato, z subtelną wrażliwością i niezwykłym zmysłem artystycznym, otwiera przed nami drzwi do wizualnego uniwersum, w którym postacie Dickensowskie zyskują nowy, oniryczny wymiar.

Każda ilustracja to niczym mistrzowsko skomponowany obraz, który przenosi czytelnika do krainy, gdzie realność splata się z magią, a zimowa aura Londynu, z jej tajemniczością i przeczuciami, jest odczuwalna niemalże na wyciągnięcie ręki. Aisato oddaje duchy Świąt Minionych, Obecnych i Przyszłych z taką głębią i emocjonalnym ładunkiem, że stają się one niemal namacalne dla odbiorcy.

Książka, ubrana w elegancką twardą oprawę i zdobiona detalami, które czynią ją małym dziełem sztuki, jest nie tylko obietnicą literackiego zanurzenia w opowieść, ale również przedmiotem, który z radością prezentuje się na półce, będącym równocześnie obietnicą i zaproszeniem do ponownego odwiedzenia tej magicznej historii. W rękach czytelnika staje się nie tylko medium opowieści, ale i elementem estetycznym, który zachwyca zmysły i stymuluje do dalszych odkryć.

Każda strona tej edycji to uczta dla ducha, a nowy przekład dodatkowo podkreśla uniwersalne przesłanie opowieści o odkupieniu, współczuciu i nadziei. Wydawnictwo Literackie nie tylko ożywia klasykę, ale wręcza nam klucz do wrażeń, które pozostają z nami długo po zamknięciu okładki.

opowiesc wigilijna (5)
opowiesc wigilijna (7)
opowiesc wigilijna (8)

Książka “Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa w nowym przekładzie Jacka Dehnela z ilustracjami Lisy Aisato ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Przyjaźń. To, co nas łączy” – słodko-gorzka prawda o najpiękniejszej z międzyludzkich relacji

przyjazn to co nas laczy 8

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top