swieta na swiecie 5

„Święta na świecie”, czyli czytelnicza podróż dookoła świata po tradycjach świątecznych

„Święta na świecie” to bezsprzecznie jedna z ciekawszych publikacji popularnonaukowych dla dzieci mocno skoncentrowana na bożonarodzeniowym temacie, zwyczajach wigilijnych, obrzędach kulturowych, ale i przede wszystkim rytuałach rodzinnych związanych z narodzeniem Jezusa. Bogate tradycje religijne kultywowane przez chrześcijan z całego świata, ale i wzmianki o obyczajach świątecznych ludzi innych wyznań wypełniają kilkadziesiąt stron bogato ilustrowanej i naszpikowanej ciekawostkami książki adwentowej.

Adwentowe odliczanie do świąt

24 rozdziały to jednocześnie dwa tuziny wielkoformatowych rozkładówek będące wnikliwą charakterystyką tradycji świątecznych z wybranych krajów całego świata.

swieta na swiecie 7

Na taką publikację rynek wydawniczy czekał od lat. My również. Nie tylko ze względu na ogrom wiedzy podawany młodym czytelnikom w przystępnej formie bogato ilustrowanych ciekawostek. Również za sprawą jej użytecznego charakteru. Magiczna liczba 24 sprawia bowiem, że książka idealnie wpisuję się w adwentowe czytanie — po jednym rozdziale przez wszystkie dni grudnia aż do Wigilii. Tym samym „Święta na świecie” traktować można jak kalendarz adwentowy, który pomaga dzieciom w odliczaniu do wyczekiwanego Bożego Narodzenia.

swieta na swiecie 8

W rytualnym czytaniu wspierają czytelnika podobnie skomponowane rozkładówki. Każda pozwala zlokalizować omawiany kraj na mapie świata, poznać pogodę zazwyczaj panującą w czasie Bożego Narodzenia i czas trwania świątecznego okresu.

Dzięki kolejnym akapitom rozkoszujemy się kulinarnymi tradycjami konkretnego państwa, zgłębiamy historię pochodzenia odmiennych od polskich zwyczajów, a nawet mamy okazję poznać świąteczne zawołania będące równocześnie życzeniami w jednym z 24 języków.

swieta na swiecie 9
swieta na swiecie 10
swieta na swiecie 11
swieta na swiecie 12
swieta na swiecie 13
swieta na swiecie 14
swieta na swiecie 15

Inspirujący kalejdoskop kulturowych ciekawostek z całego świata

Mnogość ciekawostek dotyczących każdego z 24 krajów z całego świata, co za tym idzie — wielość zwyczajów — pozwala w różnorodności kulturowej ujrzeć jedną wspólną religię. Z drugiej strony wielobarwność, niejednokrotnie odmienność tradycji prócz zdziwienia może inspirować do czerpania z dziedzictwa kulturowego innych krajów.

Nasza czytelnicza strategia eksplorowania książek tego typu w dużej mierze opiera się właśnie na poznawaniu, rozumieniu i przenoszeniu – dla nas wartościowych – obyczajów na rodzinny grunt.

Raczej 25 grudnia nie będzie nam dane w upale grillować na plaży i do świątecznego obiadu zasiąść w strojach kąpielowych, jak mają to w zwyczaju niektórzy mieszkańcy Australii.

swieta na swiecie 16

Prawdopodobnie nie zdecydujemy się również obdarowywać siebie wzajemnie zębami morsa lub rękawicami z foczej skory, a w Wigilię kosztować mięsa z piżmowca, foki lub renifera (na to czekają za to mieszkańcy Grendlandii).

swieta na swiecie 17

Ale już domy przyozdobione kolorowymi lampionami w kształcie gwiazdy, nocna kolacja świąteczna w środku nocy, a wśród niej bibingka, czyli naleśnik ryżowy wcale nie wydaje się czymś egzotycznym, choć w ten sposób świętują Boże Narodzenie mieszkańcy Filipin.

swieta na swiecie 18

Nam marzy się sensoryczna uczta — spektakl świetlnej łuny, czyli islandzkiej zorzy polarnej. Takie okoliczności witające nowo narodzonego Jezusa dodawać muszą magii Bożemu Narodzeniu.

swieta na swiecie 19
swieta na swiecie 20

Z kolei nasze dzieci gdyby mogły, zdecydowałby się na wybór holenderskich tradycji, czyli dwóch Mikołajów, podwójną porcję prezentów i ogromne ilości zjadanych speculaas (kwadratowych ciasteczek zawieszanych na sznurku na choince). Powątpiewam, że wyczekałyby aż do sylwestra na prezenty, co udaje się Grekom. Na pewno zechciałyby odwiedzić norweskie miniaturowe miasteczko z piernikowych domków i wziąć udział w pochodzie światła, czyli orszaku Świętej Łucji, o którym nieustannie czytają w zakamarkowych adwentówkach.

swieta na swiecie 21
swieta na swiecie 22

W tym roku postanawiamy wziąć udział w świątecznej loterii El Gordo, zostać obdarowanym przez żarłoczny pieniek, a na koniec świętowania 28 grudnia w dzień Świętych Niewiniątek zrobić żart z bliskich. Wiemy, że hiszpańskie tradycje potrafią zaskoczyć i pomóc na nowo odkryć magię tajemnicy Bożego Narodzenia!

swieta na swiecie 23

Na pewno zatęsknimy za siankiem pod obrusem, chwilą przełamania się opłatkiem z większym gronem bliskich, obficie zastawionym stołem na wieczerzę 24 grudnia i rodzinnym świętowanie przez kolejne dwa dni. W naszych sercach tradycja ta jest na szczęście żywa.

swieta na swiecie 26

Chrześcijaństwo ma długą i bogatą tradycję. „Święta na świecie” pozwalają zgłębiać jej różnorodność i pokazują, jak wspaniale obchodzi się święta w różnych częściach świata.

Książkę „Święta na świecie” znajdziecie m.in. w popularnej księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Książka „Święta na świecie” dedykowana jest dla dzieci w wieku powyżej 7 lat.

Polecamy również najpiękniejsze książki o świętach dla dzieci (i nie tylko), dzięki którym poczuć można świąteczną atmosferę, nastrój radości, ale i zadumy. Dokładną listę z opisem znajdziecie we wpisie — Książki o świętach dla dzieci — lista tytułów, które wprawiają w świąteczny i zimowy nastrój.

ksiazki o swietach dla dzieci

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!
Przewiń do góry