skrzat i lis

„Lis i skrzat”, czyli zimowa historia ze świątecznym akcentem – recenzja

,,Lis i skrzat” to zimowa historia ze świątecznym akcentem – o empatii, wrażliwości na innych i ich los, o dzieleniu się (nie tylko w Boże Narodzenie) – rozgrzewająca serca młodych czytelników, wprost idealna na długie grudniowe wieczory.

„Skrzat nie śpi” – o stróżu i opiekunie domostwa

Kto z Was pamięta tekst „Skrzat nie śpi” Astrid Lindgren, czyli nastrojową i refleksyjną opowieść-kołysankę o pewnym skrzacie, który w kulturze skandynawskiej znany jest jako stróż i opiekun sprawujący pieczę nad całym gospodarskim dobytkiem?

skrzat nie spi astrid lindgren 1

M.in. recenzję książki „Skrzat nie śpi”, ale także inne książki o zimie dla dzieci Wydawnictwa Zakamarki znajdziecie we wpisie – „Gdy dzieciom brakuje zimy za oknem…„.

„Lis i skrzat” – o rozjemcy i pomocniku ludzi i zwierząt

Dziś przyszła pora na kolejny zimowo-świąteczny tytuł Astrid Lindgren, tym razem ze skrzatem i lisem w roli głównej.

Pierwowzorem napisanego w 1965 roku przez Astrid Lindgren tekstu ,,Lis i skrzat” był popularny w Szwecji wiersz Karla-Erika Forsslunda z 1900 roku. Prozatorska wersja szwedzkiej autorki ukazała się w Niemczech z ilustracjami Haralda Wiberga, a pół wieku później wydano ją w Szwecji w oprawie graficznej Evy Eriksson, pod której kreską urocze postacie (nawet lis) i miejsca nabierają bajkowego i świątecznego wydźwięku.

W historii wygłodniały lis Mikael ostrożnie i w ciszy skrada się do zagrody, do kurnika. Umyka uwadze świętujących w domu ludzi, ale nie uważnego i mądrego skrzata, który czuwa na bezpieczeństwem i dobrobytem ludzi, zwierząt, nad domostwem, nad ich wspólnym szczęściem. Nie płata nikomu figli, nie harcuje – to nie chochlik, to mądry opiekun, rozjemca, mediator, pomocnik ludzi i zwierząt – tych z zagrody, ale i tych z lasu.

skrzat i lis recenzja 1
skrzat i lis recenzja 2
skrzat i lis recenzja 3
skrzat i lis recenzja 4
skrzat i lis recenzja 5

Jak zakończy się spotkanie skrzata-opiekuna zwierząt i lisa polującego na kury?

Książka „Skrzat i lis” Astrid Lindgren z ilustracjami Evy Eriksson w tłumaczeniu Anny Węgleńskiej wydana została nakładem Wydawnictwa Zakamarki.

skrzat i lis

Książki o świętach dla dzieci — lista tytułów, które wprawiają w świąteczny i zimowy nastrój.

ksiazki o swietach dla dzieci

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top