ksiazki dla dzieci o emocjach

Książki dla dzieci o emocjach — lista ponad 10 tytułów

Że o emocjach trzeba rozmawiać, że emocje trzeba rozpoznawać i oswajać, że emocji nie można się wstydzić. To na pewno wiesz. My też. Dlatego książki dla dzieci o emocjach mają specjalne miejsce w naszej domowej bibliotece. Złość, frustracja, gniew, smutek, zazdrość, ale i radość to nasza codzienność. Zastanawiasz się jak wspomagać rozwój emocjonalnych swoich dzieci? Przedstawiam 10 książek dla dzieci o emocjach, które pomogą Ci rozmawiać na temat uczuć.

Książki dla dzieci o emocjach

  „Co robią uczucia?”

  co robia uczucia tina oziewicz 3

  Jak poznać i oswoić emocje podpowiada fenomenalna i prosta w treści i formie książka “Co robią uczucia?”. Lektura pokazuje interesujący świat sympatycznych lub, rzadko, ale jednak wrogich, istot. Stwory przybierają imiona będące nazwą uczucia, nastroju, cechy charakteru, usposobienia, zdolności, a nawet wyobrażeń. Czytelnik przygląda się sytuacjom z ich codziennego życia i dowiaduje się, zgodnie z tytułem książki, co robią uczucia.

  co robia uczucia tina oziewicz 4
  co robia uczucia tina oziewicz 10
  co robia uczucia tina oziewicz 12
  co robia uczucia tina oziewicz 14
  co robia uczucia tina oziewicz 18
  co robia uczucia tina oziewicz 19

  Gdzie kupić:

  “Mój spokój” i ” Moja złość”

  moj spokoj moja zlosc

  “Mój spokój” i ” Moja złość” to zbiór słowno-ruchowych ćwiczeń relaksacyjnych do wykonania wspólnie z dzieckiem. Świetnie sprawdzi się też w grupie przedszkolnej lub na zajęciach indywidualnych z terapeutą.

  Dwa tytuły to właściwie niewielkich rozmiarów książeczki zawierające po relaksacje, które dla najmłodszych ujęte zostały w wierszowaną formę i zilustrowane w duchu dziecięcej prostoty (dziecięcy brak perspektywy, prosta kreska, jednolite kolory). Odpowiednio dobrane słowa i obrazy przemawiają do wyobraźni dziecka, pozwalając wyrażać trudne do  zakomunikowania emocje. Relaksacje zaczynają się instruktażem dla dorosłych dotyczącym celu i przebiegu ćwiczeń (opis ruchu, jaki ma wykonywać dziecko).

  Dzięki „Mojemu spokojowi” dziecko może się odprężyć i po prostu poczuć dobrze w „swojej skórze”.  Z kolei „Moja złość” zanimizowana jako ryczący i groźny lew tkwiący w najmłodszych pozwala wyrażać jedną z trudniejszych emocji, akceptować ją i przez nią przechodzić.

  Spójne tematem relaksacje z jednej książeczki można wykonywać pojedynczo, jako ranny lub wieczorny rytuał lub w razie potrzebny, gdy dziecko potrzebuje wyciszenia i ukojenia nadmiaru gniewu.

  “Mój spokój” i “Moja złość” to małe rozmiarem, minimalistyczne w formie, ale wielkie mocą książeczki. Ćwiczenia inspirowane są kinezjologią edukacyjną i metodą Brain Gym®.

  moj spokoj moja zlosc 2

  „Wielka księga super skarbów. To, co naprawdę się liczy”

  wielka ksiega superskarbow mamania 1

  Książka „Wielka księga super skarbów. To, co naprawdę się liczy” opowiada o niematerialnych osobliwościach, czyli przede wszystkim o emocjach i uczuciach, ale również o życiowych pragnieniach, spełnionych zamysłach, o pasjonujących przygodach, ale i zwyczajnych spokojnych chwilach, o znaczących w życiu dziecka osobach m.in. rodzinie i nauczycielach, o miejscach, z jakichś powodów dla kogoś ważnych, o bezcennym czasie.

  Wszystko na przykładzie osobistych doświadczeń 18 dzieci. Co czyni ich szczęśliwymi, jak odkrywają swoje super moce, kto dodaje im otuchy — odpowiedzi dostarcza “Wielka księga super skarbów”.

  Gdzie kupić:

  „Gdzie zaczyna się szczęście” i „Kiedy nadchodzi smutek” – książki dla dzieci o emocjach

  kiedy nadchodzi smutek eva eland 3

  „Gdzie zaczyna się szczęście” i „Kiedy nadchodzi smutek” czytane razem pozwalają zrozumieć i zaakceptować dzieciom skrajnie odmienne, ale towarzyszące im na co dzień uczucia. Po raz kolejny uczucia zostają zantropomofrizowane i na przekór młodemu bohaterowi starają się albo na stałe zagościć w jego życiu lub przeciwnie – schować się przed nim lub uciec.

  Jak radzić sobie ze Smutkiem depczącym nam po piętach? Jak nie spłoszyć Szczęścia i sprawić, by częściej towarzyszyło najmłodszym w ich życiu? Mnóstwo konkretnych sytuacji, będących odpowiedzią na te i tym podobne pytania czeka w książkach „Gdzie zaczyna się szczęście” i „Kiedy nadchodzi smutek”.

  Gdzie kupić:

  „Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach” – książki dla dzieci o emocjach

  zwierz sie zwierza bajki o emocjach 42

  Dwutomowa kolekcja opowiastek o emocjach „Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach” wpisuje się w nurt bajkoterapii. Historie z życia zwierząt, ich codzienne problemy oraz sposób ich rozwiązywania podpowiadają najmłodszym, jak radzić sobie np. z zazdrością, nieśmiałością, lękiem przed odrzuceniem lub brakiem akceptacji. Uczą również zachowań i reguł w momencie, gdy dziecko dołącza do nowej grupy i społeczności.

  Ogromnym atutem książek “Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach” jest to, że każda bajka jest częścią konspektu, w skład którego wchodzą pytania do rozmowy i dyskusji na temat treści i przesłania bajki oraz zabawy utrwalające sposoby radzenia sobie z tytułowymi emocjami i wyzwaniami.

  Gdzie kupić:

  “Małe”

  male stina wirsen 3

  “Małe” to wzruszająca obrazkowa historia opisująca życie trzyosobowej rodziny, króliczopodobnych postaci z perspektywy Małego. Jest to jednak smutna codzienność nierzadko zakłócana kłótniami dorosłych.

  Niosące nadzieję zakończenie najmłodszym uświadamia, że istnieją osoby i instytucje pomagające dzieciom w trudnych, bo pozbawionych bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego, sytuacjach. Z kolei dorosłym przypomina, że to przede wszystkim rodzina i najbliżsi powinni być ostoją bezpieczeństwa dla dzieci.

  Gdzie kupić:

  Seria o śwince Malince i słoniu Leonie książki dla dzieci o emocjach

  zabawne ksiazki dla dzieci 1

  Czy książki dla dzieci o emocjach muszą być pełne patosu i nachalnego dydaktyzmu? Seria o śwince Malince i słoniu Leonie przekonuje, że nie! O trudach i radościach dzielenia się dowcipnie opowiada historia “Czy umiem się dzielić?”. Z kolei “Czekanie jest takie trudne” pokazuje, że cierpliwość zostaje nagrodzona, a więc dyscyplina wewnętrzna po prostu się opłaca, nierzadko przynosząc realne korzyści.

  Seria o śwince Malince i słoniu Leonie to świetne książki dla dzieci o emocjach.

  Gdzie kupić:

  Gdzie kupić:

  „Niewielka książka o wielkich emocjach”

  ksiazki o emocjach dla dzieci 4

  tekst: Stina Wirsén
  ilustracje: Stina Wirsén
  tłumaczenie: Katarzyna Skalska

  Cykl „Niewielka książka o wielkich emocjach” przedstawia szeroką gamę dziecięcych emocji. Co ciekawe, nierzadko kontrowersyjne tytuły i niepozorny rozmiar książeczek idzie w parze z ogromną wagą prezentowanych treści.

  „Czyje spodnie?”, „Komu leci krew?”, „Kto decyduje?” i „Kto się złości?” wypełnione są skrajnymi emocjami i śmiałymi zachowaniami żywiołowych bohaterów — zwierzęcopodobnych istot.

  Pełne humoru minipowieści opowiadają m.in. o samodzielności, współpracy, ale i odrębności oraz złości i gniewie, agresji, płaczu, współczuciu i wybaczaniu.

  Gdzie kupić:

  Gdzie kupić:

  Gdzie kupić:

  Gdzie kupić:

  Do serii “Niewielka książka o wielkich emocjach” dołączyły niedawno kolejne części – “Czyja babcia?” oraz “Kto jest sam?”.

  czyja babcia 6

  Pierwsza bez ogródek mówi o zazdrości młodego człowieka o drugą osobę. Miśka ma bowiem ukochaną babcię, którą niestety musi się dzielić z kuzynką. Na szczeście okoliczności sprawią, że ‘głupią kuzynkę’ da się polubić, a miłością babci można się dzielić.

  Z kolei tytuł “Kto jest sam” mierzy się z niełatwym szczególnie dla dziecka uczuciem samotności, po trosze odrzucenia przez rówiesników, ale równocześnie przekonuje, że przecież samemu – od czasu do czasu – też może być fajnie.

  “Królowa kolorów”

  krolowa kolorow jutta bauer 1

  “Królowa kolorów” to historia Mazaldy i jej poddanych. Ci ostatni są nietypowymi istotami – to animizowany spokojny niebieski, nieprzewidywalny czerwony i kapryśny żółty.

  Przygody królowej i jej poddanych są również punktem wyjścia do plastycznej zabawy, podczas której czarno-białe strony książki czytelnik może zamienić w barwny album z wymyślonymi przez siebie przygodami książkowych bohaterów.

  “Miny Alberta”

  miny alberta ksiazka o emocjach dla dzieci 7

  Nowa odsłona Alberta Albertsona. Bardziej obrazkowa. W mniejszym, poręcznym formacie. O wiele grubsza, bo licząca aż 24 rozkładówki!

  Tym razem wyłącznie miny i nastroje Alberta zdominowały książkę. Ogrom emocji rysowanych na twarzy kilkulatka (w lustrzanym odbiciu czy też na fotografiach) to przecież tylko ułamek wszystkich uczuć, które nosi w sobie bohater, a które już wielokrotnie czytelnicy mogli poznać. Złość, smutek, zaskoczenie, nuda, wstyd, ciekawość, senność…

  „Miny Alberta” to nie tylko galeria emocji każdego dziecka, którą warto poznać, omówić z najmłodszymi, ale i pozwolić oswoić im jako swoją. To także zaproszenie do zabawy w zgadywanie i odczytywanie emocji innych poprzez widoczną mimikę i gesty. To może być również po prostu zwyczajne naśladowanie emocji Alberta i zabawa pełna mimicznych wygłupów i psot!

  „Miny Alberta”
  tekst i ilustracje: Gunilla Bergström
  tłumaczenie: Katarzyna Skalska

  Książki dla dzieci o emocjach

   Zdjęcie Mother reading to child, autor: Lars Ploughmann, Flickr.

   Dziecieca ciekawosc blok 1
   obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
   polub przystanek rodzinka facebook
   Scroll to Top