krolowa kolorow jutta bauer 1

„Królowa kolorów”, czyli jak rozbudzić plastyczną i emocjonalną wrażliwość dziecka – recenzja

„Królowa kolorów” to pobudzający wyobraźnię oraz rozwijający plastyczną i emocjonalną wrażliwość picturebook dla młodych czytelników i artystów. Prezentowana w baśni gama uczuć ekstatycznej bohaterki pełna jest wyrazu dzięki łączeniu emocji i odpowiednio kojarzonych z nimi barw. Historia Mazaldy i jej poddanych, czyli animizowanych: spokojnego niebieskiego, nieprzewidywalnego czerwonego i kapryśnego żółtego, tworząc synestezyjną inwazję zmysłów, zainspiruje do twórczej zabawy najbardziej skrytego introwertyka.

Baśniowe okoliczności

Pewnego dnia żywiołowa, temperamentna i, wydawałoby się, niewzruszona monarchini o wiele mówiącym imieniu – Mazalda – rozpoczyna swoją, jak można przypuszczać, codzienną audiencję z poddanymi.

krolowa kolorow jutta bauer 6

Kolejno wzywani poddwładni, właściwie przymuszani grzmiącym rozkazem, witają się z królową. Delikatny, zachowawczy niebieski posłusznie składa – bardziej koślawy niż regularnie skręcony – ukłon i napełniając imperatorkę spokojem, znika.

krolowa kolorow jutta bauer 7
krolowa kolorow jutta bauer 9

Następny w kolejce przyzywany zostaje czerwony. Jego nieposkromiony temperament prawie przewraca królową. Ta jednak nie zniechęcając się, pragnie ujarzmić nieprzewidywalnego poddanego i zamieniając go w konia, przemierza na nim swoje królestwo.

krolowa kolorow jutta bauer 10
krolowa kolorow jutta bauer 11
krolowa kolorow jutta bauer 12

Wreszcie zmęczona szaleńczą przejażdżką Mazalda postanawia odpocząć w blasku ciepłego i jasnego żółtego, który okazuje się być również kapryśnym poddanym, wywołując tym kłótnie z monarchinią.

krolowa kolorow jutta bauer 13
krolowa kolorow jutta bauer 14

Mediatorem we wzmagającym się sporze próbuje być niebieski. Niestety bez rezultatu. Chwilę później szukający sensacji i niepotrafiący powstrzymać swej ciekawskiej natury – czerwony – dołącza do gmatwaniny emocji i kolorów. Robi się nieprzyjemnie. Smutno. Szaro.

krolowa kolorow jutta bauer 15

Czy szary już na zawsze zagości w królestwie kolorów? A może płacz (niezwykły, bo mieniący się trzema kolorami) przyniesie Mazaldzie ukojenie? W jaki sposób zdetronizowana imperatorka odzyska kolory – dosłownie i w przenośni?

Kreowanie własnej opowieści

Historia Mazaldy ma swój szczęśliwy koniec – zaskakujący i barwny. Finał przygód królowej i jej poddanych: niebieskiego, żółtego, czerwonego to jednak nie koniec książki. Ostatnie specjalnie zaaranżowane do plastycznej zabawy czarno-białe strony pozwalają czytelnikom na upust emocji podczas tworzenia własnych historii z bohaterami „Królowej kolorów” przy wykorzystaniu bogatej palety barw ograniczanej wyłącznie granicami własnej wyobraźni.

krolowa kolorow jutta bauer 19
krolowa kolorow jutta bauer 20

Książka „Królowa kolorów” Jutty Bauer ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. Do kupienia m.in. tutaj.

Zostając w kręgu kolorystycznej ekspresji, polecam „Wczoraj i Jutro”, czyli książkę przyciągającą uwagę młodych czytelników nie tylko wyrazistymi barwami ilustracji, ale i skontrastowanymi bohaterami i niebanalną treścią.

wczoraj i jutro paszkiewicz walentynowicz 8

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top