o fretce ktora sie dala porwac wiatrowi 2

„O Fretce, która dała się porwać wiatrowi”, czyli o tchórzu, który oswaja lęki – recenzja

Czy to imię głównej bohaterki (Tchórzofretka) stało się dla niej przekleństwem, czy może odwrotnie – lękliwa osobowość potwierdzała tylko trafnie nadane jej kiedyś miano – tego nie wiadomo. Oczywiste jest za to, że w chwili poznania jej przez czytelnika, tytułowa Fretka jest nad wyraz bojaźliwym ssakiem, stroniącym od innych mieszkańców lasu. Za wszelką cenę próbuje się schować. Samotnie zamieszkuje nierzucający się w oczy domek zamykany na… 4 zamki, skobel, zasuwkę i łańcuch!

o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 4
o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 5
o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 6

Z tak świetnie zabezpieczonej kryjówki wywabia ją podstępem, choć bez złych intencji, psotny i nad wyraz nieokiełznany tego roku wiatr. To właśnie on  – animizowany, ciepły, jesienny podmuch sprawi, że Fretka przeżyje najpiękniejszą przygodę swego życia, która już na zawsze odmieni jej życie i osobowość.

o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 7

Pisana piękną polszczyzną historia (idealna do głośnego czytania) przemiany strachliwej Fretki w odważną, ale i świadomą swych ułomności bohaterkę, nosi znamiona baśniowych opowieści z charakterystycznym dla nich motywem wędrówki głównego bohatera i metamorfozy pod wpływem kolejno spotykanych postaci (m.in. lwicy).

o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 12


W historii Marty Guśniowskiej to również Fretka – tchórzliwa, zachowawcza i spanikowana – pomaga ćmie, pingwinowi i strusiowi uwierzyć w siebie.

o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 8
o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 9
o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 10

Koniecznie sprawdźcie, kto, do kogo i w jakich okolicznościach wypowiada będące przesłaniem opowieści mniej lub bardziej refleksyjne i zapadające w pamięć aforyzmy, miejscami przypominające Puchatkową filozofię życia:Jak się założy, że będzie lepiej, to będzie.

Nie ważne, co sobie inni pomyślą, ważne, co ty sama myślisz o sobie.

To dziwne, że czasem łatwiej jest uwierzyć w czarny scenariusz niż w to, że może spotkać nas coś wspaniałego.

Strach nie jest niczym złym. Tylko głupcy niczego się nie boją. Rzecz w tym, by pomimo strachu mieć w sobie tyle odwagi, ażeby nie bać się żyć pełnią życia.

Książka „O Fretce, która dała się porwać wiatrowi” Marty Guśniowskiej z ilustracjami Marty Kurczewskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga. Do kupienia między innymi tutaj.

o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 1
o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 3
o fretce ktora dala sie porwac wiatrowi 2

Doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o emocjach okazują się być również książki „Co robią uczucia?” – liryczny i metaforyczny album ludzkich emocji oraz „Wielka księga supermocy”.

co robia uczucia tina oziewicz 3
wielka ksiega supermocy 1

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!
Przewiń do góry