co robia uczucia tina oziewicz 3

„Co robią uczucia?” – liryczny i metaforyczny album ludzkich emocji

„Co robią uczucia?” to ilustrowany rysunkami w minimalistycznym stylu, opisany lapidarnym i zarazem esencjonalnym tekstem katalog ludzkich emocji. Album odkrywa przed czytelnikiem interesujący świat antropomorfizowanych uczuć, które przybierając kształt bliżej nieokreślonych mniej lub bardziej sympatycznych, czasami również odpychających, zdarza się, że i wrogich istot, prowadzą swoje zaskakujące, czasami dynamiczne, innym razem niespieszne, bardziej roztropne lub lękliwe życie. Liczni bohaterowie, tym samym szeroka gama prezentowanych zachowań, ich stylu bycia i charakteru sprawia, że książka staje się lustrem, w którym każdy czytelnik może zobaczy cząstkę siebie, swoje emocje, reakcje, ale i ich wpływ na innych.

Słowo i obraz – między dosłownością a metaforą

Każda z 31 rozkładówek książki prezentuje innego bohatera. Są nimi trochę dziwaczne, tajemnicze, niekiedy urocze i pełne wdzięku, innym razem nieprzyjazne i zadziorne, nieznane poznawczym doświadczeniom człowieka, stworzenia. Wolne od alegorycznych czy stereotypowych etykiet istoty, dodatkowo w zdecydowanej przewadze szkicowane i kolorowane monochromatycznymi barwami, pozostawiają czytelnikowi przestrzeń dla wyobraźni i indywidualnych dookreśleń.

co robia uczucia tina oziewicz 8
co robia uczucia tina oziewicz 9
co robia uczucia tina oziewicz 10
co robia uczucia tina oziewicz 11

Wszystkim stworzeniom nadane zostały imiona będące równocześnie nazwą uczucia lub nastroju (m.in. Lęk, Radość, Wdzięczność, Spokój, Nostalgia, Duma, Zachwyt, Nienawiść, Złość, Strach, Życzliwość, Wstyd, Odwaga, Szczęście, Smutek, Niepokój), szerzej zachowania, cechy charakteru lub usposobienia (np. Ciekawość, Gościnność, Cierpliwość), zdolności (Wyobraźnia) czy wyobrażeń (Kompleksy).

co robia uczucia tina oziewicz 12
co robia uczucia tina oziewicz 13
co robia uczucia tina oziewicz 14

Współistniejący z obrazem lapidarny, poetycki, jedno- lub maksymalnie kilku wierszowy tekst to, z komunikacyjnego punktu widzenia, zwarta, odwołująca się do konkretnej ilustracji, odpowiedź na tytułowe pytanie książki – Co robią uczucia?

co robia uczucia tina oziewicz 15
co robia uczucia tina oziewicz 16
co robia uczucia tina oziewicz 17

Czytane kolejno aforystyczne wyjaśnienia (zdania oznajmujące w czasie teraźniejszym) bez ilustracji mają zdecydowanie metaforyczny wydźwięk, niemniej jednak z trafnych obrazowych definicji starszy lub dorosły czytelnik jest w stanie wydobyć istotę charakteryzowanych emocji, nastrojów i zachowań.

co robia uczucia tina oziewicz 18

Strach udaje, że go nie ma – uczucie trwogi sprawia, że pierwotny instynkt każe nam uciekać lub chować się – to niezaprzeczalna prawidłowość ludzkiego zachowania od początku istnienia człowieka na świecie.

co robia uczucia tina oziewicz 19

Radość skacze na trampolinie – zadowolenie, wewnętrzna rozkosz i euforia człowieka pogodnego, czymś rozbawionego czy przepełnionego entuzjazmem bardzo łatwo uzewnętrznia się w mimice, gestach i zachowaniu, w mniejszej lub bardziej nasilonej ekspresji.

co robia uczucia tina oziewicz 20

Ciekawość zawsze wspina się najwyżej jak może – na czubek drzewa, na dach lub na komin – bez wątpienia pragnienie poznania najczęściej wyobrażane jest jako poszerzanie pola widzenia, przekraczanie percepcyjnych granic, szerzej – śmiałe wychodzenie naprzeciw nowościom.

Z kolei dzięki ilustracjom słowa nabierają dosłowności, wymienieni z imienia bohaterowie, stają się żyjącymi (m.in. wędrującymi, pracującymi, bawiącymi się), reagującymi i czującymi istotami, które tęsknią, boją się, wstydzą, ale i złoszczą się czy robią innym na złość.

Dwa plany odczytywania utworu, czyli literalna i metaforyczna warstwa, obraz i słowo, nachodzą na siebie, wzajemnie się uzupełniając. Dosłownie rozumiane krótkie historie bohaterów nadają się idealnie dla najmłodszych czytelników. Z kolei rozbudowany przenośny przekaz, uwzględniający poetycki tekst i ilustracje (których animizacja abstrakcyjnych pojęć pod postacią tajemniczych istot, nadaje im wieloznaczności) trafia w gusta czytelników spragnionych literatury refleksyjnej, kontemplacyjnej czy filozoficznej.

Osobliwi bohaterowie, prostota słów, refleksyjna treść, minimalizm szaty graficznej – taka jest wydana przez Dwie Siostry książka „Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając, dzięki której łatwiej poznać, zrozumieć i akceptować bogaty, ale skomplikowany świat ludzkich uczuć.

Dostępność w bibliotece sprawdzicie tutaj.

co robia uczucia tina oziewicz 21
co robia uczucia tina oziewicz 2

Więcej książek, w których tekst i ilustracje są tak samo ważne, znajdziecie na Przystanku Rodzinka pod hasłem picturebook.

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry