ksiazki o emocjach dla dzieci 4

„Niewielka książka o wielkich emocjach” dla najmłodszych – Stina Wirsén

Cykl „Niewielka książka o wielkich emocjach” przedstawia całą gamę dziecięcych nastrojów, daje rację bytu im wszystkim, sprawiając, że cała seria książek o emocjach staje się niezwykle kojącą literaturą, mimo kontrowersyjnych tytułów i niepozornego „opakowania” tak ważnych treści.

„Czyje spodnie?”, „Komu leci krew?”, „Kto decyduje?” i „Kto się złości?” Stiny Wirsén – jakie są?

Niewielkie formatem i objętością (poręczne, z twardą oprawą, kilkunastostronicowe).

ksiazki o emocjach dla dzieci 16

Z minimalistycznie odmalowanymi ilustracjami – bez tła, bez szczegółów. Na pierwszym i właściwie jedynym planie młody czytelnik śledzi codzienne zachowania (zabawy, kłótnie, rytualne czynności) zwierzęco podobnych bohaterów (Kocia, Ptaszyny, Królika, Miśświnki i Miśki) oraz podkreślane zwykłą czarną kreską emocje rysowane na ich twarzy.

ksiazki o emocjach dla dzieci 17
ksiazki o emocjach dla dzieci 18

Dopełniane lapidarną narracją doskonale imitującą prosty, ale ekspresyjny język najmłodszych. Pełno tu wykrzyknień, spajających historię pytań, krótkich pojedynczych zdań, często po prostu wyrażeń i słów dookreślających więcej niż skomplikowane wypowiedzenie. Ma się wrażenie, że narrator – baczny obserwator dziecięcych zachowań, współuczestniczy w relacjonowanych wydarzeniach. Co więcej, do interakcji zaprasza również młodych czytelników – stąd kierowane w jego stronę pytania o dopuszczalność i zasadność konkretnych reakcji bohaterów (Tak chyba nie wolno?!; Mogą już wyjść?) czy bezpośrednie zwroty ogniskujące uwagę najmłodszych szczególnie na emocjach bohaterów (Patrz!).

ksiazki o emocjach dla dzieci 19
ksiazki o emocjach dla dzieci 20

Pełne humoru. Komiczne są zachowania bohaterów (dziecko oblewające jogurtem poważnego i autorytarnego rodzica), niefortunne i niezwykłe wypadki (seria przypadkowych okaleczeń podczas majsterkowania), sytuacje nieprzystające do ogólnie przyjętych norm (ubiór zwierząt wybierających się na spacer), ale przede wszystkich zaskakujące puenty każdych historii.

ksiazki o emocjach dla dzieci 21
ksiazki o emocjach dla dzieci 22

Nasycone dynamiczną fabułą i niespodziewanym zakończeniem. Poza wspomnianą narracją organizującą interakcję z czytelnikiem, również zadziwiające zwroty akcji i żywiołowość w reakcjach bohaterów nieustannie koncentrują uwagę czytelnika na lekturze i nie pozwalają oderwać się od historii aż po jej zaskakującą puentę.

Nade wszystko wypełnione skrajnymi emocjami i śmiałymi zachowaniami żywiołowych bohaterów, w których młodszy czytelnik na pewno zobaczy cząstkę siebie, swoich emocji i reakcji.

ksiazki o emocjach dla dzieci 23
ksiazki o emocjach dla dzieci 24
ksiazki o emocjach dla dzieci 25

„Czyje spodnie?”, „Komu leci krew?”, „Kto decyduje?” i „Kto się złości?” Stiny Wirsén – o czym są?

„Czyje spodnie?” to miniopowieść, która pokazuje, jak długą drogą jest osiąganie samodzielności przez dziecko. Nie ważne, czy chodzi o kwestię ubierania się, zjadania posiłku, mycia się, jazdy na rowerze czy organizacji własnego czasu. Na szczęście indywidualnie definiowana przez rodziców i dziecko samodzielność, jako samowystarczalność, zaradność czy autonomiczność, pokazana została z przymrużeniem oka. Nie można się bowiem nie uśmiechnąć, widząc zmagania różniących się wyglądem trójki przyjaciół podczas ubierania niewłaściwych części garderoby przed wyjściem na upragniony spacer.

Choć estetyka okładki i strony tytułowej książeczki „Komu leci krew?” wywołuje nastrój grozy i niepokoju, a w kolejnych scenach przy majsterkowaniu nie brakuje tryskającej krwi, ostrych narzędzi i płaczu, to historia zabawy pięciu przyjaciół, poprzez przerysowanie reakcji bohaterów, nabiera komicznego wydźwięku. Całość opowiadania pozwala docenić braterską współpracę, ale przede wszystkim wzajemną empatię i chęć niesienia pomocy.

„Kto decyduje?” jest zapisem relacji między małym i dużym misiem, ich nieustannych emocjonalnych starć. Przedstawiane kolejno wycinki z domowej rutyny tej konkretnej zwierzęcej rodziny (m.in. niekończące się usypianie dziecka, niekoniecznie zdrowe upodobania kulinarne) obrazują codzienne starania rodziców w kwestii wyznaczania dzieciom granic, ale i dziecięcą walkę o odrębność.

„Kto się złości?” stanowi przegląd emocji i zachowań bliskich każdemu dziecku – od zadowolenia mającego miejsce podczas swobodnej zabawy, przez dziecięcą samolubność pomieszaną z prawem do własności, gwałtowne, nieprzemyślane reakcje, ba – nawet agresję, płacz, kończąc na współczuciu i wzajemnym wybaczeniu. Wszystko to bez zbędnej ingerencji dorosłych.

„Czyje spodnie?”, „Komu leci krew?”, „Kto decyduje?” i „Kto się złości?” Stiny Wirsén (w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej) zostały wydane nakładem Wydawnictwa Zakamarki.

ksiazki o emocjach dla dzieci 5
ksiazki o emocjach dla dzieci 6

Odsyłam także do niedawno recenzowanej na blogu opowieści obrazkowej Stiny Wirsén „Małe” („Żadnej przemocy!” Astrid Lindgren i „Małe” Stiny Wirsén – głośnym wołaniem o prawa dziecka i pokój na świecie), z minimalizmem słów, bohaterami w kostiumach zwierząt, ale ze zdecydowanie innym, bo poważnym i wzruszającym, nastrojem.

male stina wirsen 3

Pozostając w kręgu edukacji emocjonalnej dzieci, polecam „Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach” Ewy Stadtmüller. To książki o emocjach dla dzieci w wieku od 3. do 5. lat, która doskonale wpisują się w nurt bajkoterapii, wykorzystując literaturę, a konkretnie tradycję bajek ezopowych do wspomagania rozwoju emocjonalnego dziecka, niwelowania z ich pomocą ewentualnych doświadczeń traumatycznych oraz rozwijania kompetencji społecznych, pozwalających na sprawne funkcjonowanie dziecka w środowisku.

zwierz sie zwierza bajki o emocjach 1

Osobliwi bohaterowie, prostota słów, refleksyjna treść, minimalizm szaty graficznej – taka jest wydana przez Dwie Siostry książka „Co robią uczucia?”, dzięki której dzieciom łatwiej poznać, zrozumieć i akceptować bogaty, ale skomplikowany świat ludzkich uczuć.

co robia uczucia tina oziewicz 2

Miłośników literatury szwedzkiej dla dzieci odsyłam do pozostałych wpisów z tej kategorii.

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top