ksiazki do nauki matematyki dla dzieci

Top 10 – kreatywne książki do nauki matematyki dla dzieci, czyli jak nasze dzieci pokochały matematykę

Wspólnie eksplorowane (to trafne słowo!) książki pozwoliły naszym dzieciom odkrywać, a nam odczarować, matematykę — tę, którą znamy ze szkoły. Prezentowane książki do nauki matematyki dla dzieci pokazują, że jest ona wszędzie — na placu zabaw, na spacerze, w muzeum. Potrzebujemy jej w sklepie, gdy płacimy za zakupy czy podczas wycieczek, gdy posługujemy się tradycyjną mapą lub GPS-em. Ogrom przytaczanych przykładów bliskich doświadczeniom dzieci, spora dawka humoru w treści lub formie książki (m.in. rymy, elementy komiksu, szalona fabuła), sugestywne i nierzadko humorystyczne ilustracje, a przede wszystkim sytuacja zadaniowa (często po prostu zabawa), przed jaką stawiany jest młody czytelnik w recenzowanych niżej książkach, sprawia, że matematyka staje się przyjemna, a przy okazji pożyteczna.

Pod prezentacją naszej listy „książki do nauki matematyki dla dzieci” czeka 📩 niespodzianka.

Prezentowane książki nie zostały posortowane kategorią wieku. My często wracamy do naszych pierwszych „podręczników” do matematyki lub — w drugą stronę — wyprzedzamy dedykowany na stronie wydawcy wiek czytelniczy. Pod każdą publikacją znajdziecie jednak sugerowany wiek odbiorcy danej książki.

„To wszystko matematyka!” – kreatywna książka do nauki matematyki dla dzieci

to wszystko matematyka 22

Listę 'książki do nauki matematyki dla dzieci’ zaczynamy od „To wszystko matematyka!”. Królowa nauk rządzi światem od zarania dziejów! Taki przekaz płynie z nasyconej ciekawostkami książki „To wszystko matematyka!”. Kolejne rozdziały skrótowo, ale rzeczowo pokazują rozwój matematyki od czasów starożytności po współczesność.

Dlaczego tak często posługujemy się systemem dziesiętnym, gdzie w przyrodzie ukrywa się liczba π, jak działa GPS, czym właściwie jest nieskończoności? Dowcipne ilustracje okraszające tekst, zadania i zagadki dla czytelnika udowadniają, że matematyka może był łatwa i przyjemna.

Kategoria wiekowa: 9+

Czy motyl może wywołać tornado oraz jak inwestować w Monopoly? Więcej we wpisie – „To wszystko matematyka!”

to wszystko matematyka 24

Gdzie kupić:

„Ja i świat. Informacje w obrazkach” – nietypowa książka do nauki matematyki dla dzieci

ja i swiat informacje w obrazkach 1 1

„Ja i świat. Informacje w obrazkach” to piękny popularnonaukowy picturebook, który wprowadza dzieci w zagadnienia związane ze statystyką, pojęciami średniej, wykresu czy diagramu.

Chcesz poćwiczyć z dzieckiem odczytywanie informacji z wykresu słupkowego, liniowego czy diagramu kołowego? Najprzyjemniej zrobić to przy okazji poznawania świata. W praktyce oznacza to wyszukiwanie najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie, najlepszych zabaw dla dzieci czy najpopularniejszych urządzeń, za pomocą których dzieci korzystają z Internetu. Magia koloru i plakatowej stylistyki ilustracji działa cuda.

Kategoria wiekowa: 8+

By poznać 17 przykładowych śniadań serwowanych o poranku na całym świecie lub dowiedzieć się, jakie parki rozrywki są najczęściej odwiedzane, zerknijcie na recenzje i zdjęcia książki „Ja i świat. Informacje w obrazkach”

ja i swiat informacje w obrazkach 1 1

„Rymowane zagadki matematyczne” – rymowana książka do nauki matematyki dla dzieci

rymowane zagadki matematyczne 1

Rym i rytm, na których opiera się zbiór wierszowanych zagadek matematycznych to strzał w dziesiątkę, biorąc pod uwagę, że są to jedne z pierwszych matematycznych łamigłówek dla dzieci. Zetknięcie się z arytmetyką w takim wydaniu owocuje zabawą, sprawnym rachowaniem, a miejscami rapem i tańcem.

Kategoria wiekowa: 6+

Gdzie kupić:

„Obrazy matematyki” – nauka matematyki przez sztukę

obrazy matematyki z wizyta w muzeum sztuki majungmul 1

Czy Edgar Degas, Pablo Picasso czy Salvador Dali mogą stać się nauczycielami matematyki? Tak właśnie dzieje się w książce „Obrazy matematyki. Z wizytą w muzeum sztuki”. Spacerując po galerii sztuki i oglądając dzieła najznakomitszych artystów świata, poznajemy w sposób nietypowy (bo naznaczony artyzmem) – cyfry, figury geometryczne, różne perspektywy (widok z góry, z dołu, od przodu, z boku), punkty, linie, pojęcie symetrii, głębi, a nawet czasu.

Kategoria wiekowa: 6+

Inspirację do projektowania dzieła sztuki z obiektów matematycznych i tworzenia swoich dzieł w stylu op-artu znaleźć można, czytając recenzję – „Obrazy matematyki. Z wizytą w muzeum sztuki” – sztuka inspirowana matematyką.

Gdzie kupić:

„Czy to długo, czy krótko?” – książki do nauki matematyki dla dzieci

czy to dlugo czy to krotko izabela zieba urszula palusinska

„Czy to długo, czy krótko?” prezentuje serię scenek sytuacyjnych, które doskonale ujmują jedną z ważniejszych egzystencjalnych prawd — zasadę stałości, ale i jednocześnie względności czasu, naszego trwania i przemijania wraz z upływem kolejnych minut, godzin, lat. Ponadto, książka zaznajamia dzieci z zegarem, kalendarzem lub szerzej z linearnością, następstwem czasu (minuty, godziny, dzień, noc,  pory roku, lata).

Kategoria wiekowa: 4+

Garść konkretnych zabaw i ćwiczeń, które stworzyłam na podstawie książki „Czy to długo czy krótko”, czeka w recenzji — Teoria względności dla najmłodszych i zabawy z czasem w książce „Czy to długo czy krótko”.

czy to dlugo czy to krotko izabela zieba urszula palusinska

Gdzie kupić:

„Koty czarne, koty białe”

koty czarne koty biale ksiazka 20

„Koty czarne, koty białe” to przewrotna i zabawna opowieść pozwalająca zrozumieć pierwsze pojęcia logiki. Szalona historia kotów walących o autonomię w dzielnicy pewnego miasta zbudowana wokół logicznych kwantyfikatorów (’wszyscy’, 'nikt’, 'ktoś’ i ich synonimów), pod płaszczem zabawnej historii, dynamicznych zwrotów akcji i mniej lub bardziej milusińskich bohaterów, przedstawia ideę logicznego rozumowania.

Kategoria wiekowa: 4+

Konkretnych zabaw logicznych, które dają dzieciom możliwość przyswojenia pojęć logicznych w praktyce, szukajcie w pełnej zdjęć recenzji książki — Logika płatająca figle, czyli „Koty czarne, koty białe”.

koty czarne koty biale ksiazka 2 1

Gdzie kupić:

„365 pingwinów”

365 pingwinow 1

Arytmetyczne rachunki i ubaw po pachy czeka w książce „365 pingwinów”. Kolejna szalona historia z sympatycznymi zwierzakami jest świetną lekturą, która mimochodem przemyca masę matematycznych zagadnień (dodawanie, mnożenie, dzielenie, liczebniki porządkowe, problemy matematyczne i strategie ich rozwiązywania). Na ilustracjach jest tłoczno, w fabule dynamicznie, a w trakcie lektury matematycznie i zabawnie. Lista 'książki do nauki matematyki dla dzieci’ nie byłaby kompletna bez „365 pingwinów”.

Kategoria wiekowa: 5+

365 pingwinów w domu to niemałe wyzwanie! Jak rodzina z opowieści poradziła sobie z takim wyzwaniem? Co nieco zdradzam w recenzji — Matematyczne szaleństwo w książce „365 pingwinów”.

365 pingwinow 15

Gdzie kupić:

Elektryzujące gry logiczne”

matematyczne gry 1

„Elektryzujące gry logiczne” są zbiorem 8 matematycznych gier planszowych. Poręcznych (każda rozkładówka to gotowa plansza do innej gry) i funkcjonalnych (szybkie i sprawne przygotowanie rozgrywek). Poszczególne gry ćwiczą m.in. koncentrację, logiczne myślenie, planowanie, rachowanie, pamięć, ocenianie prawdopodobieństwa zdarzeń, strategię.

Kategoria wiekowa: 6+

Gdzie kupić:

„Wszyscy się liczą”

wszyscy sie licza kristin roskifte 2

„Wszyscy się liczą” jest połączeniem matematycznych i filozoficznych zagadnień.  W tej książce obrazkowej wyszukujemy, liczymy, porównujemy, szacujemy i przy okazji doceniamy wartość jednostki, ale i ogółu.

Kategoria wiekowa: 4+

Piękny picturebook na tle równie pięknej Chorwacji zobaczycie w naszej recenzji — Wartość jednostki i ogółu, tolerancja i empatia we „Wszyscy się liczą” Kristin Roskifte.

wszyscy sie licza kristin roskifte 3

„Moja pierwsza książka o liczbach” – książki do nauki matematyki dla dzieci

moja pierwsza ksiazka o eric carle 2

Kultową „Moją pierwszą książkę o liczbach” śmiało mogę nazwać naszym pierwszym podręcznikiem do matematyki, równocześnie pierwszym (jakże owocnym i owocowym) spotkaniem z matematyką w lekturze. Kartonowa publikacja pomaga przyswajać zapis cyfrowy liczb dzięki uporządkowanym zbiorom symbolicznych elementów (czarnych kwadratów) oraz odpowiadających im owoców.

Koncept polega na dopasowywaniu fragmentów układanki odpowiadających sobie treściowo i logicznie, czyli zestawu owoców i cyfry określającej wielkość tego zbioru.

Kategoria wiekowa: 0+

„Pan Kartezjusz gra w statki” i „Bakterie do kwadratu”

„Pan Kartezjusz gra w statki” i „Bakterie do kwadratu” to nie pierwsze książki Anny Cerasoli, z którymi spotykamy się już przy okazji lektur matematycznych. O ile krótsze (i wspomniane już na liście) „Koty czarne, koty białe” dedykowane są młodszym czytelnikom, to będące częścią serii „Pan Kartezjusz gra w statki” i „Bakterie do kwadratu” przeznaczone są dla starszego już czytelnika, dla którego myślenie matematyczne jest pierwszym sposobem, w jaki próbuje rozwiązać codzienne problemy (nie tylko te napotykane w szkole). A nad czym zastanawia się dziewięcioletni Filip główny bohater i w jakie zagadnienia matematyczne wtajemnicza go jego wierny towarzysz rozmów i przewodnik po świecie matematyki?
Arytmetyka modularna,  potęgowanie, szyfrowanie, logarytmy, silnia, sylogizm, statystyka matematyczna, ciąg Fibonacciego… Niech nie przeraża was matematyczna nomenklatura zagadnień. Fabularyzowana forma książek sprawia, że będąca przedmiotem opowieści królowa nauk występuje wyłącznie w roli matematyki użytecznej.

Czy potęgowaniem można przekonać kogoś do kąpieli?
Czy to możliwe, że 7 dodać 10 to nie 17?
Dlaczego tak trudno wygrać w Lotto?
Dlaczego nie dzielimy przez 0?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w książkach „Pan Kartezjusz gra w statki” i „Bakterie do kwadratu”.

pan kartezjusz gra w statki 1

„Ścieżki matematyki”

sciezki matematyki 1

„Ścieżki matematyki” jest fascynującą i zaskakującą propozycją edukacyjną. Wydawca dedykuje książkę uczniom szkoły podstawowej, liceum i technikum. Skąd taki szeroki krąg odbiorców? To kwestia wyboru przez czytelnika tematów do analizy (a jest ich 25!), ale i sposobu zabawy z prezentowanymi zagadnieniami. Można wyłącznie analizować przykłady i problemy omawiane w kolejnych rozdziałach lub (do czego zachęca sposób prezentacji zadań) samodzielnie prowadzić matematyczne dochodzenie. O tak! Zabawa i nauka w książce przypomina prace detektywa. Zgromadzone i pozostawione przez autorów dowody, poszlaki i ślady oraz pytania, zagadki motywują do szukania na własną rękę rozwiązań.

A czego dotyczą śledztwa w „Ścieżkach matematyki”? Wydawać by się mogło, że na przykład magii, jaka odbywa się na naszych oczach z pomocą kalkulatorów. Wystarczy chociażby przyglądnąć się nieprzypadkowej kombinacji układu klawiszy, a później wykonać kilka ciekawych operacji zaproponowanych w rozdziale.

Na co jeszcze natrafić może młody detektyw? Na spirale (jak tworzyć linie spiralne, spirale z zakładami, trójwymiarowe), na ciąg Fibonacciego, na który natknąć można się m.in. w łodygach, liściach czy kwiatach roślin, na zagadkowe liczby pierwsze, na symetrię, desenie, magiczne kwadraty, tangramy czy ułamki.

Co przyjdzie mu prześledzić? M.in. tor kuli bilardowej, sposób pikowania kołdry, budowę płatka śniegu, siatki pudełek zamkniętych otwartych, krawędzie wstęgi Möbiusa.

„Ścieżki matematyczne” to kolejna nietypowa propozycja matematycznej przygody (daleka od podawczych form szkolnych podręczników). Kształtuje nie tylko logiczne myślenie i twórcze podejście do zagadnień, ale także rozwija spostrzegawczość i naukową dociekliwość, udowadniając po raz kolejny, że matematyka jest wszędzie.

sciezki matematyki 4
sciezki matematyki 5
sciezki matematyki 6
sciezki matematyki 7
sciezki matematyki 8
sciezki matematyki 9
sciezki matematyki 10
sciezki matematyki 11
sciezki matematyki 12

NIESPODZIANKA

Na sam koniec przedstawiam nasze ubiegłoroczne odkrycie. Książkę przełomową w nauczaniu matematyki. Publikację, która towarzyszy nam w edukacji domowej. Inspirującą i praktyczną. Doskonałą do systemowego nauczania matematyki.

Książka „Matematyka jest wszędzie” autorstwa Mai Kramer jest inna niż pozostałe wydawnictwa dostępne na rynku. Po raz pierwszy książka o matmie nie pokazuje dzieciom wzorów i abstrakcyjnych zadań. Nie jest podręcznikiem, nie odnosi się do podstawy programowej. Jest zbiorem inspiracji, przeglądem matematyki w codziennym zastosowaniu, w życiu rodziny, w kulturze i naturze. Czytelnicy nie znajdą tu teoretycznych rozważań. Samo życie. Książka pozwala całym rodzinom aktywnie odkrywać przyjazną matematykę w codziennym życiu – w kuchni, w sklepie, na spacerze czy na wakacjach.

ksiazka do matematyki mbank 1

Tutaj możecie pobrać 📩 BEZPŁATNEGO e-booka.

Zdjęcie główne – Stephen Andrews @ Unsplash

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top