1

Rodzicielstwo to nie wyścig, to podróż – czym jest autentyczne rodzicielstwo (+ 20 inspirujących cytatów o rodzicielstwie)

Rodzicielstwo jest wyczerpujące i trudne. To także jedna z najbardziej satysfakcjonujących ról w życiu człowieka. Czym dla mnie jest autentyczne rodzicielstwo? Dziś dzielę się z Wami swoimi przemyśleniami. Zebrałam również kilka cytatów o rodzicielstwie, które pomagają przejść przez trudności bycia mamą i tatą oraz przypominają o radościach rodzicielstwa.

Moja podróż do autentycznego rodzicielstwa

W dobie mediów społecznościowych i ciągłego bombardowania obrazami idealnego rodzicielstwa, łatwo jest wpaść w pułapkę porównywania się z innymi. Sama często łapię się na tym, jak hipnotyzujące bywają zdjęcia “idealnych” rodzin na Instagramie, u których wszystko wydaje się być w perfekcyjnym porządku – czyste, minimalistyczne mieszkania w skandynawskim stylu, wiecznie uśmiechnięte dzieci w markowym outficie w dzień i w nocy, wypoczęci i zorganizowani rodzice, stylowe mamy, które poza idealnie utrzymanym domem, pracą, mają czas na siłownię, kawę z przyjaciółkami i zakupy. Nieustannie powielana medialna bajka nie znajduje odzwierciedlenia w Twoim domu?

U mnie sceny domowego życia wyglądają inaczej. Ciągle się uczę, że w życiu rodzica perfekcja jest iluzją (to bardzo trudne, gdy jesteś perfekcjonistką, perfekcjonistą!), a prawdziwe szczęście często kryje się w tych niezorganizowanych, chaotycznych momentach. To właśnie wtedy, kiedy siedzimy wszyscy razem na podłodze, otoczeni bałaganem, czytając książkę lub budując z klocków. Rozsypane zabawki, sterty niewypranych ubrań, niezmyte talerze, za głośne braterskie wymiany zdań, płacz z powodu żółtego, a nie niebieskiego kubka – to znak, że nasz dom jest miejscem pełnym życia. I choć czasem porównuję idealne obrazy z Instagrama z naszą codziennością, to przypominam sobie, że prawdziwe życie, z jego wszystkimi niedoskonałościami, doświadczeniami jest o wiele cenniejsze niż jakakolwiek wyreżyserowana scena.

Uczę się akceptować ten chaos, bo wiem, że to część życia. Nie zawsze tak było. Z każdym jednak dniem upewniam się, że nie będzie magicznego jutra, gdy coś się skończy i zacznie się nowe, oczywiście lepsze. Nie! Przestaje czekać na czas, gdy samo coś się zmieni. Nie planuję, że po “czymś” (po przeprowadzce, po rozwodzie, po wyzdrowieniu) będzie czas na to i tamto. Bo nie będzie. Cieszę się każdym wschodem słońca, jaki mam okazję podziwiać z okna, obiadem, który udaje mi się zjeść w rodzinnym gronie, nocą z dzieckiem pod kołdrą, które zawędrowało do naszego łóżka, bo taką miało potrzebę.

Staram się, by własnych pasji nie odkładać na “później”, na ten mitologiczny czas, kiedy wszystko inne będzie już zrobione.

Choć Twoje życie jako rodzica nie jest idealne w oczach innych, dla Ciebie może być doskonałe w swojej niedoskonałości.

Przecież rodzicielstwo nie jest i nigdy nie powinno być traktowane jak praca do wykonania i cel podróży, ale jako sama podróż.

Współczesne czasy przynoszą ze sobą nowe wyzwania. Balansowanie między pracą, obowiązkami domowymi, rodzicielskimi i próbą znalezienia czasu dla siebie może przytłaczać. W tym wszystkim łatwo zapomnieć, że najważniejszym zadaniem jako rodzic jest bycie obecnym, kochającym i dostępnym.

Dzieci nie potrzebują perfekcyjnych rodziców. Potrzebują rodziców, którzy ich kochają, rozumieją i akceptują takimi, jakimi są. To właśnie w naszych niedoskonałościach kryje się nasza siła – pokazujemy naszym dzieciom, że błędy są częścią życia i ważne jest, jak sobie z nimi radzimy.

Mieć odwagę prosić o pomoc – to kolejna lekcja, którą nauczyłam się na przestrzeni lat. Nie ma w tym nic złego, by przyznać, że potrzebujemy wsparcia. Czy to pomocy rodziny, przyjaciół czy profesjonalistów, ważne jest, by nie izolować się ze swoimi problemami. Wychowanie dzieci to nie solowy maraton, to sztafeta pełna współczucia, wsparcia i wspólnych doświadczeń.

Odpoczywam, gdy tego potrzebuję – każdy rodzic zasługuje na chwilę dla siebie, moment oddechu od codziennych obowiązków. Nie można czerpać wody ze suchej studni, a odpoczynek pozwala nam naładować baterie, by móc dawać z siebie więcej.

Staram się celebrować wszystkie wspaniałe chwile – nie tylko te duże wydarzenia, ale też te małe codzienne sukcesy. Pierwsze samodzielnie związane sznurówki, udzielona bez pomocy odpowiedź na zadanie domowe czy po prostu wspólnie spędzony czas na rozmowie. Te momenty tworzą tkankę naszego rodzinnego życia.

Staram się być łaskawa dla siebie. Próbuję być po prostu sobą. W tych słowach kryje się sekret szczęśliwego rodzicielstwa, a i szczęścia w ogóle. Nie musimy spełniać cudzych oczekiwań ani gonić za nierealistycznymi ideałami. Ważne jest, by być autentycznym – to właśnie mnie moje dziecko pokocha. Za moje ciepło, za to, że jestem, za wspólne śmiechy i za to, że potrafię przyznać się do błędu.

W tej podróży, którą nazywamy rodzicielstwem, ważne jest, by pamiętać, że jesteśmy wystarczająco dobrzy, że nasza miłość i obecność to najcenniejsze prezenty, jakie możemy ofiarować naszym dzieciom. Bo prawdziwe piękno rodzicielstwa kryje się w jego autentyczności.

Cytaty o rodzicielstwie

W sercu każdego dziecka jest głęboka potrzeba miłości, która jest silniejsza niż potrzeba chleba.

Matka Teresa

Rodzicielstwo to najtrudniejsza praca, którą wykonujesz bez żadnego przeszkolenia, ale z największą zapłatą.

Jennifer Arnold

Najważniejszą rzeczą, jaką rodzice mogą dać swoim dzieciom, jest czas.

Anne Lamott

Rodzicielstwo to podróż, w której dorastamy razem z naszymi dziećmi.

Brene Brown

Dzieci są jak lustra, odzwierciedlają naszą mądrość i nasze błędy.

Kevin Heath

Nie ma sposobu, aby być idealną matką, a jest milion sposobów, aby być dobrą.

Jill Churchil

Bycie matką to odkrywanie mocnych stron, o których istnieniu nie miałaś pojęcia, i radzenie sobie z lękami, o których istnieniu nie miałaś pojęcia.

Linda Wooten

Bycie matką to nie zawód. To powołanie.

Autor nieznany

Rodzicielstwo to nie wyścig, to podróż.

Autor nieznany

Kiedy patrzysz na swoje dziecko, widzisz serce chodzące poza twoim ciałem.

Elizabeth Stone

Dzieci uczą się więcej z tego, jaki jesteś, niż z tego, czego uczysz.

W.E.B. Du Bois

Życie zmienia się, gdy stajesz się rodzicem. Masz szansę zobaczyć świat na nowo – przez oczy dziecka.

Autor nieznany

Bycie rodzicem to uczyć dziecko, jak kochać życie.

J.K. Rowling

Rodzicielstwo to przede wszystkim miłość. Wszystko inne przychodzi z czasem.

Ross Campbell

Dzieci nie pamiętają, co im powiesz, ale nigdy nie zapomną, jak się przy tobie czuły.

Autor nieznany

Siła rodzicielstwa nie tkwi w wiedzy, ale w miłości.

Frank A. Clark

Kochaj swoje dzieci tak, jakby nie było jutra. A nawet jeśli jest, kochaj ich jeszcze raz.

Maya Angelou

Najlepszym sposobem na wychowanie dzieci jest dawanie przykładu

Joyce Maynard

Największy prezent, jaki możemy dać naszym dzieciom, to korzenie i skrzydła.

Hodding Carter Jr.

Prawdziwa esencja rodzicielstwa to nie w kontrolowaniu dziecka, ale w wsparciu jego rozwoju.

Jane Nelsen

Rodzicielstwo to jedyna „praca”, na której najpierw otrzymuje się awans, a dopiero potem szkolenie”.

Autor nieznany

Nie musisz być doskonałym rodzicem, wystarczy być najlepszą wersją siebie, jaką możesz być. Dziel się miłością, szanuj swoje potrzeby i nie wstydź się prosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz. Praktykuj miłość i cierpliwość każdego dnia, a zobaczysz, jak rosną zarówno Ty, jak i Twoje dzieci.

Marysia

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top