IMG 20210704 183305 2

Dysgrafia i kaligrafia – ćwiczenia usprawniające motorykę małą i wyrabiające staranny styl pisma

Współcześnie dzieci nie zawsze mają wystarczająco okazji (takich, jak chociażby samodzielność w samoobsłudze, ruch) do swobodnego i mimowolnego ćwiczenia precyzji ruchów ręki i koordynacji wzrokowo-ruchowej, czyli umiejętności manualnych stanowiących istotę sprawnego i czytelnego pisania. Nauka pisania jest obok czytania podstawową umiejętnością nabywaną w szkole. Pojawiające się wtedy trudności związane z techniką pisania skutkujące niskim poziomem graficznym pisma, określane terminem „dysgrafia”, przysparzają różnego rodzaju trudności w nauce, a w efekcie wpływają na rozwój psychiczny dziecka. Jak temu zaradzić?

Seria zeszytów „Dysgrafia” proponuje ćwiczenia usprawniające motorykę małą na trzech poziomach. Z kolei „Kaligrafia” i „Kaligrafia dla najmłodszych” pomagają wypracować kształtny i czytelny styl pisma.

Szczegółowo o rozwoju motorycznym i manualnym dziecka oraz stymulacji ruchowej w pierwszym roku życia z praktycznego punktu widzenia pisałam we wpisie Jak stymulować rozwój dziecka w pierwszym roku życia? CZ.2 SPRAWNOŚĆ MOTORYCZNA I MANUALNA.

37 Cwiczenie sprawnosci manualnej podczas zabawy w zakrecanie i odkrecanie butelek – koniec 10. miesiaca

O technice pisania starszych przedszkolaków oraz uczniów u szkolnego progu pisałam przy okazji charakteryzowania zestawu „Nauka pisania” oraz „Sylaby i zdania do pisania”. 

nauka pisania wir 1

DYSGRAFIA. Ćwiczenia usprawniające motorykę małą. Poziom 1

dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 3

Ćwiczenia zawierają 40 kart formatu A4 i dedykowane są 3- i 4-latkom.

Dziecko wykonując zadania, używa nie tylko ołówka, ale i kredek, pisaków, farb i plasteliny.

Elementarne ćwiczenia w dużej mierze skupiają się na:

  • zamalowywaniu dużych płaszczyzn,
  • rysowaniu różnej wielkości (od większych – dłuższych i mniejszych – krótszych) prostych linii w pionie, poziomie i po skosie z zachowaniem narzuconego kierunku kreślenia,
  • kreśleniu formy kulistych okrężnymi ruchami,
  • rysowaniu kształtów łukowatych po śladzie.

Proponowane karty pracy odnoszą się do dziecięcych doświadczeń i upodobań (zwierzęta, zabawki, jedzenie).

Redagowane polecenia (pisane w 2 os. l.poj.) w zamyśle autorek kierowane wprost do dzieci, kładą nacisk na moc sprawczą rysowania najmłodszych, dlatego dziecko proszone jest m.in. o dorysowywanie strumieni wody wylewających się z konewki, które pomagają zdrowo i wysoko rosnąć kwiatom, kończenie na ciele węża wzoru z łusek, który cieszyć będzie gada czy tworzenie kolejnych rzędów igieł dumnego ze swojego „ubrania” jeża.

dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 16
dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 17
dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 18

DYSGRAFIA. Ćwiczenia usprawniające motorykę małą. Poziom 2

dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 19

Ćwiczenia zawierają 40 kart formatu A4 i dedykowane są 5- i 6-latkom.

Zadania polegają na:

  • rysowaniu po śladzie najczęściej tematycznych wzorów, symetrycznych, o zmiennej wielkości, które nierzadko są punktem wyjścia do samodzielnych prób kreślenia podobnych obrazów,
  • kreśleniu figur, szlaczków,
  • obrysowywaniu szablonów,
  • rysowaniu kształtów poprzez łączenie punktów linią ciągłą, łukiem,
  • kolorowaniu rysunków – mniejszych konturów.

W zestawie nie brakuje lubianych „labiryntów” czy łączenia na zasadzie odnajdywania wspólnej drogi obrazków kojarzonych ze sobą. Ćwiczenia grafomotoryczne łączone są z ćwiczeniami poprawiającymi spostrzegawczość. Dziecko szuka więc szczegółów, uzupełnia elementy i kojarzy formy.

dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 32
dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 33

DYSGRAFIA. Ćwiczenia usprawniające motorykę małą. Poziom 3

dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 34

Ćwiczenia zawierają 47 kart formatu A4 i dedykowane są 7- i 8-latkom.

Ćwiczenia pierwszej części skupiają się na obrysowywaniu szablonów przypominających kolejne litery alfabetu lub wzorów, szlaczków i obrazków, w które wkomponowane zostały litery.

dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 35
dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 36
dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 37

Zadania drugiej części polegają na rysowaniu po śladzie i linii przerywanej w celu dopełniania ilustracji tematycznych. Każda z nich zogniskowana została tematycznie wokół innej litery (zapisanej pisemnie małą i wielką literą w rogu strony).

dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 38
dysgrafia cwiczenia usprawniajace motoryke mala 39

„Małymi kroczkami” – Kaligrafia

kaligrafia cwiczenia 1

Zeszyt ćwiczeń liczący 50 kart formatu A4 „Kaligrafia” z serii „Małymi kroczkami” dedykowany jest uczniom klas zerowych i pierwszych szkoły podstawowej. Karty pracy kładą nacisk na wypracowanie kształtnego i czytelnego stylu pisma – osobno każdej litery alfabetu.

Strony zeszytu poświęcone są ćwiczeniom kolejnych liter alfabetu. Karta zawiera prezentację wzoru (wielka i mała litera) z zaznaczeniem kierunku kreślenia śladu ołówkiem. Następnie już w liniaturze dziecko zachęcane jest do rysowania liter – najpierw po liniach przerywanych, następnie już samodzielnie. Liniatura występuje w dwóch rozmiarach, dzięki czemu dziecko stopniowo zmniejsza wielkość kreślonych liter.

Kaligrafia — ćwiczenia i przykłady kart pracy:

kaligrafia cwiczenia 2
kaligrafia cwiczenia 3
kaligrafia cwiczenia 4
kaligrafia cwiczenia 5

Karty pracy pozwalają na ćwiczenie liter wyłącznie w izolacji – nie ma zadań, w których dziecko łączy poszczególne litery w sylaby, wyrazy, bądź zdania.

Liniatura jest przejrzysta, wyraźna i zróżnicowana pod względem wielkości i natężenia koloru linii, co bardzo ułatwia kreślenie liter.

Kaligrafia dla najmłodszych

kaligrafia dla najmlodszych cwiczenia 1

„Kaligrafia dla najmłodszych” to zestaw 50 kart formatu A4. Przeznaczony jest dla uczniów rozpoczynających naukę pisania liter.

Kolejność liter zgodna jest, jak zapewnia autorka, z etapami kształtowania sprawności grafomotorycznych, nie zawsze więc ćwiczenia wielkiej litery odbywają się równolegle z ćwiczeniami małej oraz nie w kolejności alfabetycznej.

kaligrafia dla najmlodszych cwiczenia 2

Wzory są czytelne, liniatura wyraźna. Dziecko ma możliwość ćwiczenia pisania poszczególnych liter (w dużej i małej skali), ale i ich połączeń oraz całych wyrazów.

Kaligrafia — ćwiczenia i przykłady kart pracy:

kaligrafia dla najmlodszych cwiczenia 3
kaligrafia dla najmlodszych cwiczenia 4
kaligrafia dla najmlodszych cwiczenia 5
kaligrafia dla najmlodszych cwiczenia 6

Seria „DYSGRAFIA. Ćwiczenia usprawniające motorykę małą„, „Kaligrafia dla najmłodszych” oraz „Małymi kroczkami – kaligrafia” ukazały się nakładem wydawnictwa WIR.

Z kolei o serii „Dyslekcja”, czyli zbiorze zadań pozwalający usprawniać zaburzone funkcje poznawcze młodszych dzieci, przede wszystkim w wieku przedszkolnym i pierwszych latach szkolnych pisałam we wpisie O trzech takich, co przeciwdziałają dysleksji.

dysleksja cwiczenia funkcji poznawczych dla dzieci zagrozonych dysleksja agnieszka bala 5
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top