ukladanki lewopolkulowe manipulacyjne 25

Rozwój motoryki małej dziecka a układanki manipulacyjne — ćwiczenia wspierające pracę dłoni i palców

Rozwój motoryki małej dziecka, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców w dużej mierze zależy od stymulacji środowiskowej.  O różnicach w jednostkowym rozwoju motorycznym i manualnym każdego dziecka decyduje zasobność bodźców zewnętrznych, forma zdobywanych doświadczeń, motywacja do ćwiczeń, stan emocjonalny dziecka. Prezentowane niżej ćwiczenia i zabawy z wykorzystaniem pomocy edukacyjnych i terapeutycznych stymulują rozwój motoryki małej dziecka, ale i wielu innych kompetencji, m.in. zdolność mówienia. Odpowiednio dobrane pomoce i zabawki w domowym zaciszu (jeśli trzeba to również w gabinecie terapeuty) pomogą dziecku stawiać kolejne kroki w zabawie, samoobsłudze i samodzielności.

Blue-Sky dla czytelników, obserwatorów Przystanku Rodzinka przygotowało promocję – kod rabatowy upoważniający do 10% rabatu w sklepie blue-sky.com.pl Kod: przystanekrodzinka będzie aktywny do końca roku 2022. Promocja nie łączy się z innymi rabatami.

Dodatkowo czekają 2 bony na zakupy w sklepie blue-sky.com.pl o wartości 100 zł. Szczegóły rozdania na Instagramie i Facebooku Przystanek Rodzinka.

Układanki pojawiające się we wpisie ręcznie wykonuje Blue-Sky.

O tym, jak stymulować sprawność motoryczną i manualną dziecka w pierwszym roku życia przeczytać można we wpisie Bystrzak, geniusz, czempion – jak stymulować rozwój dziecka w pierwszym roku życia? CZ.2 SPRAWNOŚĆ MOTORYCZNA I MANUALNA.

Wtyczki

Dla kogo? Dzieci 2+ (pod okiem dorosłego)

Jakie rozwijają umiejętności i kompetencje?

Koncentracja uwagi, rozwijanie zmysłu dotyku, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej (oko-ręka), wspieranie motoryki małej, ćwiczenie chwytu pęsetowego, stymulowanie spostrzegania wzrokowego (analiza i synteza wzrokowa, identyfikowanie, różnicowanie, porównywanie, układanie, ale i obracanie wzorów, figur i obrazków).

Jak wykorzystywać?

Układanki manipulacyjne mogą służyć do odtwarzania atematycznych (figur i wzorów) i tematycznych obrazków z wykorzystaniem nie tylko kołków i wtyczek zakończonych klockami o podstawach różnych kolorowych figur, ale także gumek recepturek. Te ostatnie śmiało można nazwać doskonałą pomocą edukacyjną. W dodatku dostępne są w każdym domu!

ukladanki lewopolkulowe manipulacyjne 2
ukladanki lewopolkulowe manipulacyjne 1
ukladanki lewopolkulowe manipulacyjne 6

Autorzy układanki proponują jeszcze inny sposób wykorzystania kołków i gumek recepturek — wspomagający myślenie matematyczne, tj. kojarzenie liczby elementów ze znakiem graficznym, czyli cyfrą. Mianowicie — zadanie dziecka polega na tworzeniu za pomocą kołków i gumek recepturek cyfr, następnie przeliczanie i umieszczanie odpowiedniej ilości wtyczek (ich ilość odpowiada wartości liczbowej cyfr).

ukladanki lewopolkulowe manipulacyjne 19
ukladanki lewopolkulowe manipulacyjne 20

Wkręty

Dla kogo? Dzieci 4+

Jakie rozwijają umiejętności i kompetencje?

Koncentracja uwagi, rozwijanie zmysłu dotyku, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej (oko-ręka), wspieranie motoryki małej, ćwiczenie chwytu precyzyjnego, nauka posługiwania się narzędziami, stymulowanie spostrzegania wzrokowego (analiza i synteza wzrokowa, identyfikowanie, różnicowanie, porównywanie, układanie, ale i obracanie wzorów, figur i obrazków).

Jak wykorzystywać?

Wkręty-kule posłużyć mogą również do odtwarzania atematycznych (figur i wzorów) i tematycznych (ilustracje) obrazków z wykorzystaniem wkrętów-kul, wkrętów z zestawu roboczo przeze mnie nazwanego „narzędziowym” (wkręty, śruby), ale także gumek recepturek.

ukladanki lewopolkulowe manipulacyjne 11
ukladanki lewopolkulowe manipulacyjne 12

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczenia motoryk małej połączyć z kodowaniem. Inspiracji szukajcie w bogatej ofercie obrazków dołączanych do zestawów. Na podstawie tych schematów można przygotowywać własny kod do rozszyfrowywania.

mapa bibliotek przyjaznych dzieciom
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook

Opis zastosowania edukacyjnego i terapeutycznego pieczołowicie, ręcznie wykonanej z niebywale trwałych materiałów układanki lewopółkulowej „Grzybki” znajduje się we wpisie – Układanka lewopółkulowa „Grzybki” – pomoc wspierająca wszechstronny rozwój dziecka.

ukladanka lewopolkulowa grzybki 27

Konkretne przykłady rozmaitych układanek lewopółkulowych, pomocy, a nawet zabawek, które spełniać mogą funkcje układanki (wraz z ich zastosowaniem) znajdziecie we wpisie – UKŁADANKI LEWOPÓŁKULOWE – moja recepta na sprawny rozwój mowy i myślenia logicznego dziecka wykorzystać można.

ukladanki lewopolkulowe
Przewiń do góry