zlodziej kolorow 9

„Złodziej kolorów”, czyli o sile uśmiechu i staraniach dziecka

„Złodziej kolorów” to kolejny z serii „Ja, Europejczyk” niezwykły projekt Štěpána Zavřela i Marfy Gagliardi. Książka pod płaszczem baśniowej opowieści, symboli, ekspresyjnej feerii barw lub – przeciwnie – miejscami smutnej szarości kryje w sobie nad wyraz zwyczajne, aczkolwiek mądre przesłanie o sile uśmiechu, zgodnym współistnieniu świata roślin, zwierząt i ludzi oraz nieocenionym wpływie dzieci na losy innych, a w domyśle i świata.

Ciekawość dziecka i rajski ogród

Pewnego razu dziecięca ciekawość chłopca o imieniu Pinin zaprowadza go do ukrytego za wzgórzami niebywale pięknego i niezwykłego ogrodu. Odkrywa w nim wolne i spokojnie spacerujące zwierzęta – drapieżne koty żyją w zgodzie z roślinożernymi ssakami, a różnobarwne ptaki fruwają, goniąc się wśród gałęzi. Chłopiec przemierza kolejne części ogrodu, buszuje wśród bujnej szmaragdowej wysokiej trawy, gęstych zarośli, krzewów i drzew.

zlodziej kolorow 1

Idyllę i spokój przerywa szary człowiek, który z pomocą gąbki wysysa kolory i wkłada je do swojego worka. Kolejno rudziki, pawie, jezioro, wierzba, nawet wulkaniczna lawa – wszystko szarzeje, a torba dziwnego przybysza pęcznieje.

zlodziej kolorow 2
zlodziej kolorow 3
zlodziej kolorow 4

Siła dziecięcego uśmiechu

Okazuję się, że zdjąć zaklęcie może chłopiec tylko wtedy, gdy zrobi coś, czego mieszkańcy ogrodu robić nie potrafią. Śpiew, bieganie, skoki nie pomagają. Całkiem przypadkiem młody człowiek odkrywa, że czary tracą moc, gdy chłopiec się śmieje. Wtedy:

Kolory wyfruwają z worka, jakby odpowiadając na czyjeś wołanie. Tak długo jednak w nim tkwiły, ściśnięte w ciemności, że nie wiedzą, dokąd pójść. Robi się małe zamieszanie: zieleń układa się na kozie, błękit — na małych listkach.

Oniryczny portret miasta wołającego o ocalenie prezentuje z kolei książka „Sen o Wenecji” Štěpána Zavřela.

sen o wenecji 11

zlodziej kolorow 5
zlodziej kolorow 6

Jak sprawić, by kolory wróciły na swoje miejsce?

Kto przyjdzie z pomocą chłopcu?

I co z tym wszystkim wspólnego ma tęcza?

Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w książce „Złodziej kolorów”.

Książka „Złodziej kolorów” to część serii „Ja, Europejczyk”. W każdym z tytułów czeka na czytelnika niespodzianka ukryta w kodzie QR. Cała seria współfinansowana jest w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Książka „Złodziej kolorów” Štěpána Zavřela w tłumaczeniu Natalii Mętrak-Rudy ukazała się nakładem wydawnictwa Tatarak.

zlodziej kolorow 8

Wizja świata pogrążonego w ciemności, ale i przesłanie, że nadzieja na przyszłość leży w rękach dzieci obecna jest w książce Štěpána Zavřela„Odnalezione słońce”.

odnalezione slonce 10

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top