sen o wenecji 11

„Sen o Wenecji”, czyli oniryczny portret miasta wołającego o ocalenie – recenzja

„Sen o Wenecji” to oniryczna opowieść o Wenecji. Historia najsłynniejszego miasta zbudowanego kiedyś dosłownie na wodzie znajduje swój dalszy ciąg w wizjach młodego chłopca — wizjach, które prognozują zalanie Wenecji przez morze. Balansujący na granicy jawy i snu opis podwodnej włoskiej metropolii, choć nie nosi znamion katastrofizmu (Wenecja istnieje nadal i wenecjanie wciąż żyją pod wodą), niesie jednoznaczne przesłanie — przestrogę, by ocalić tytułowe miasto przed żywiołem wody.

Miasto na wodzie i miasto pod wodą

Unikalne na skalę światową piękno włoskiego miasta na wodzie pokazane zostaje z różnych perspektyw. Pierwszy obraz przedstawia miejskie zabudowania w mglisty poranek podczas wędrówki grupki dzieci do szkoły w czasie tzw. acqua alta, czyli wysokiego poziomu wody skutkującego sezonowym zatapianiem Wenecji.

sen o wenecji 3

Kolejna wizja dotyczy jednej tylko ilustracji prezentującej Wenecję w przyszłości, a namalowanej przez Marco, młodego chłopca przejętego wizją (snutą przez nauczycielkę w szkole) pochłonięcia miasta przez morze.

sen o wenecji 4

Ostatnie wyobrażenie wywołane artystyczną fantazją dziecka, choć dotyczy jego marzenia sennego, to przedstawia – najbardziej kompletną, obfitującą w szczegóły, misternie odtworzoną w warstwie graficznej – Wenecję. To wizja podwodnego miasta – przyszłości, jaka przypuszczalnie czeka włoską metropolię.

sen o wenecji 6
sen o wenecji 9

Przewodnikiem po jego marzeniach staje się Syrenka, ta sama, która widnieje na ilustracji malowanej pod dyktando szkolnego zadania.

sen o wenecji 5

Surrealistyczne portrety miasta

Oplecione misternie malowanym ornamentem morskiej fauny i flory: Bazylika Świętego Marka, kościół Santa Maria della Salute, Pałac Dożów czy Palazzo Dario przypominają surrealistyczne obrazy. To właśnie na fantazyjnych ilustracjach Štěpána Zavřela – bardziej niż poprzez tekstową narrację – snuje się historia podwodnej, nadal tonącej, blednącej i tracącej swą niepowtarzalność Wenecji.

sen o wenecji 8
sen o wenecji 7
sen o wenecji 10

Rankiem Marco budzi się ze snu, znajdując obok łóżka pamiątkę z tej niezwykłej podróży. Czyżby wędrówka miała miejsce naprawdę?

Książka ukazała się w serii „Ja, Europejczyk”. W każdym z tytułów czeka na czytelnika niespodzianka ukryta w kodzie QR (np. „Sen o Wenecji” jest z filmem będącym wirtualnym spacerem po mieście ścieżkami Štěpána Zavřela). Cała seria współfinansowana jest w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Książka „Sen o Wenecji” Štěpána Zavřela w opracowaniu tekstowym Mafry Gagliardi i z tłumaczeniem Moniki Motkowicz ukazała się nakładem Wydawnictwa Tatarak. Książka do kupienia m.in. tutaj.

O dziadkach i dzieciach walczących o wolność i miłość przeczytacie w innej książce Štěpána Zavřela„Dziadek Tomek”.

dziadek tomek zavrel stepan 20

Do odkrywania włoskiej kultury polecam „Mamma mia, Włochy dla dociekliwych” – jedną z kilku części serii „Świata dla Dociekliwych”.

mamma mia wlochy swiat dla dociekliwych 35

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!
Przewiń do góry