wyszukiwanki dla dzieci 1

„Kto to? Gdzie to?” i „Kto to? Co to?” – nietypowe wyszukiwanki dla dzieci

„Kto to? Gdzie to?” i „Kto to? Co to?” to pełne kolorów, żartów i zagadek wyszukiwanki dla dzieci wpisujące się w aktywizujący typ lektury dedykowany najmłodszym odbiorcom literatury. Interakcja z czytelnikiem-słuchaczem budowana jest poprzez pytania (po 12 w każdej publikacji), które stanowią jedyną formę obecnej w książkach-grach narracji. Z pomocą spieszą przykładowe odpowiedzi w formie ilustracji.

Zagadki polegają na tropieniu odpowiednich osób i zwierząt – wykonujących różnego rodzaju czynności (zazwyczaj są to ich psoty i wybryki) i ulegających różnym emocjom. By zidentyfikować właściwego sprawcę figli lub ofiarę dowcipów, czytelnicy muszą wykazać się:

  • uwagą i koncentracją (co dla żywiołowych 3-latków może okazać się nie lada wyzwaniem),
  • spostrzegawczością i detektywistycznym zacięciem (np. Kto wdepnął w farbę? –  czyli kto ma na swoich stopach pozostałości farby będące dowodem zbrodni, jaką jest wybrudzenie pokoju? Kto przegląda się w lustrze? – czyli kogo lewa strona twarzy odbija się w zwierciadle?),
  • rozumieniem sytuacyjnym, czyli odczytywaniem kontekstu różnorakich wydarzeń (np. Kto się skaleczył? – ranę powinno się opatrzyć, więc możliwe, że szukana osoba będzie miała założony opatrunek. Kto się zakochał? – trafiony/trafiona strzałą Amora może się czerwienić, mieć maślane oczy lub błogi uśmiech – bingo!).
wyszukiwanki dla dzieci 9
wyszukiwanki dla dzieci 10
wyszukiwanki dla dzieci 5

Kto się nie wyspał? Kto zjadł cały dżem? Kto skakał na trampolinie? Kto schował się pod dywanem? – odpowiedzi znajdziecie na pełnych dowcipu zagadkach na spostrzegawczość.

Potencjalnych podejrzanych i poszkodowanych, ustawionych w rzędach (jak na prawdziwym okazaniu) jest kilkunastu. Czytelników czeka więc sporo zabawy, bo to właśnie frajda i radość z „czytanio-grania” jest sednem serii książeczek Olivera Talleca.  

Wyszukiwanki dla dzieci „Kto to? Gdzie to?” i „Kto to? Co to?” Olivera Talleca ukazały się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. Do kupienia m.in. tutaj i tutaj.

Koniecznie zerknijcie na inną książkę ilustrowaną przez Olivera Talleca. „Duży Wilk i Mały Wilk” to opowieść, która pod płaszczem alegorycznie nazwanym bohaterów i prostej, nieśpiesznej narracji prezentuje kwintesencję prawdziwej przyjaźni.

duzy wilk i maly wilk 15

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top