sen o wenecji 11

„Sen o Wenecji”, czyli oniryczny portret miasta wołającego o ocalenie – recenzja

„Sen o Wenecji” to oniryczna opowieść o Wenecji. Historia najsłynniejszego miasta zbudowanego kiedyś dosłownie na wodzie znajduje swój dalszy ciąg w wizjach młodego chłopca — wizjach, które prognozują zalanie Wenecji przez morze. Balansujący na granicy jawy i snu opis podwodnej włoskiej metropolii, choć nie nosi znamion katastrofizmu (Wenecja istnieje nadal i wenecjanie wciąż żyją pod wodą), niesie jednoznaczne przesłanie — przestrogę, by ocalić tytułowe miasto przed żywiołem wody.

Miasto na wodzie i miasto pod wodą

Unikalne na skalę światową piękno włoskiego miasta na wodzie pokazane zostaje z różnych perspektyw. Pierwszy obraz przedstawia miejskie zabudowania w mglisty poranek podczas wędrówki grupki dzieci do szkoły w czasie tzw. acqua alta, czyli wysokiego poziomu wody skutkującego sezonowym zatapianiem Wenecji.

sen o wenecji 3

Kolejna wizja dotyczy jednej tylko ilustracji prezentującej Wenecję w przyszłości, a namalowanej przez Marco, młodego chłopca przejętego wizją (snutą przez nauczycielkę w szkole) pochłonięcia miasta przez morze.

sen o wenecji 4

Ostatnie wyobrażenie wywołane artystyczną fantazją dziecka, choć dotyczy jego marzenia sennego, to przedstawia – najbardziej kompletną, obfitującą w szczegóły, misternie odtworzoną w warstwie graficznej – Wenecję. To wizja podwodnego miasta – przyszłości, jaka przypuszczalnie czeka włoską metropolię.

sen o wenecji 6
sen o wenecji 9

Przewodnikiem po jego marzeniach staje się Syrenka, ta sama, która widnieje na ilustracji malowanej pod dyktando szkolnego zadania.

sen o wenecji 5

Surrealistyczne portrety miasta

Oplecione misternie malowanym ornamentem morskiej fauny i flory: Bazylika Świętego Marka, kościół Santa Maria della Salute, Pałac Dożów czy Palazzo Dario przypominają surrealistyczne obrazy. To właśnie na fantazyjnych ilustracjach Štěpána Zavřela – bardziej niż poprzez tekstową narrację – snuje się historia podwodnej, nadal tonącej, blednącej i tracącej swą niepowtarzalność Wenecji.

sen o wenecji 8
sen o wenecji 7
sen o wenecji 10

Rankiem Marco budzi się ze snu, znajdując obok łóżka pamiątkę z tej niezwykłej podróży. Czyżby wędrówka miała miejsce naprawdę?

Książka ukazała się w serii „Ja, Europejczyk”. W każdym z tytułów czeka na czytelnika niespodzianka ukryta w kodzie QR (np. „Sen o Wenecji” jest z filmem będącym wirtualnym spacerem po mieście ścieżkami Štěpána Zavřela). Cała seria współfinansowana jest w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Książka „Sen o Wenecji” Štěpána Zavřela w opracowaniu tekstowym Mafry Gagliardi i z tłumaczeniem Moniki Motkowicz ukazała się nakładem Wydawnictwa Tatarak. Książka do kupienia m.in. tutaj.

O dziadkach i dzieciach walczących o wolność i miłość przeczytacie w innej książce Štěpána Zavřela„Dziadek Tomek”.

dziadek tomek zavrel stepan 20

Do odkrywania włoskiej kultury polecam „Mamma mia, Włochy dla dociekliwych” – jedną z kilku części serii „Świata dla Dociekliwych”.

mamma mia wlochy swiat dla dociekliwych 35

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top