odnalezione slonce 10

„Odnalezione słońce”, czyli dlaczego nadzieja na lepszą przyszłość Ziemi leży w rękach dzieci

Książka „Odnalezione słońce” Štěpána Zavřela łącząc opisane lapidarnym tekstem mityczne motywy i iście baśniową krainę z finezyjnymi ilustracjami w monochromatycznych odcieniach staje się opowieścią uniwersalną, pełną niedopowiedzeń i rodzącą ogrom pytań. Czym owocuje niszczycielska ingerencja człowieka w przyrodę? Jak zachować łączność z naturą? W czyich rękach spoczywa los świata? Wielki poeta ilustracji zaprasza do dialogu.

Polecamy uwadze również książkę „Sen o Wenecji”, w której Štěpán Zavřel prezentuje oniryczny portret miasta wołającego o ocalenie.

sen o wenecji 11

Kiedyś, w chatach w pradawnych lasach żyli ludzie zgodnie z rytmem natury. Budzili się o świcie, pracowali, rąbiąc drwa, zbierając jagody, a później zasypiali o zmierzchu. Każdego wieczora zbierali się wspólnie, by rytualnie zapalić ognisko. Słońce, któremu w ten sposób oddawano cześć, towarzyszyło mieszkańcom Ziemi w trudach i zabawie — oświetlało drogę wracającym z pracy, towarzyszyło dzieciom podczas beztroskich zajęć.

odnalezione slonce 3
odnalezione slonce 4

Niestety po wielu latach ludzie, budując kamienne i ceglane domy, a także zakładając ogromne elektryczne miasta pełne kopcących fabryk, zapomnieli o dziękczynnym obrzędzie ku czci swego przyjaciela — słońca. Widok życiodajnego światła szybko zaczął przesłaniać smog.

odnalezione slonce 5
odnalezione slonce 6

Na nic okazały się nawoływania starszyzny, by powrócić do dawnego rytuału. Szybko okrzyknięto ich głupcami, a przy rozpalonym na ratunek ludziom ognisku została tylko jedna mała dziewczynka…

odnalezione slonce 7
odnalezione slonce 8

Kolejny raz w twórczości Štěpána Zavřela powraca wątek dzieci — pokornych, wdzięcznych, uważnych, tych, które niosą nadzieję i tych, które uparcie walczą o zgodny z prawami natury porządek świata, bez absurdów, a w łączności z przyrodą.

Czy właśnie im uda się odnaleźć słońce?

Wizja świata pogrążonego w ciemności świata nie napawa optymizmem, na szczęście otwarta kompozycja opowieści oraz otulające lapidarny tekst ilustracje, pełne niedopowiedzeń, zachęcają do przemyśleń.

odnalezione slonce 9

Książka „Odnalezione słońce” Štěpána Zavřela ukazała się nakładem wydawnictwa Tatarak. Wydana po raz pierwszy ponad 50 lat temu, nadal prezentuje aktualne przesłanie — biorąc pod uwagę ekologiczną kondycję Ziemi, może nawet bardziej palące niż w latach 70. XX wieku.

Książka ukazała się w serii „Ja, Europejczyk”, która współfinansowana jest w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. W każdej z części czeka na czytelnika niespodzianka ukryta w kodzie QR. Tutaj „Odnalezione słońce” czyta Magda Karel.

Polecamy również inną książkę autora tj. „Dziadek Tomek”, w której obserwuje się m.in. walkę dziadków i dzieci o wolność i miłość.

dziadek tomek zavrel stepan 20

mapa bibliotek przyjaznych dzieciom
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top