anatomicum ksiazka 24

„Anatomicum. Muzeum Anatomii” – wyprawa badawcza w głąb ludzkiego ciała

Dzięki „Anatomicum. Muzeum Anatomii” czytelnik zyskuje możliwość poznania od środka najbardziej złożonej i fascynującej żywej maszyny. Książka będąca zaproszeniem w podróż po ludzkim ciele odkrywa liczne jego cuda i tajemnice.

anatomicum ksiazka 22
anatomicum ksiazka 3

Wyprawa badawcza odbywa się w niezwykłym miejscu — Muzeum Anatomii. Jego tematycznie zorganizowane sale (jest ich 6) prezentujące osobliwe eksponaty (komórki, tkanki, narządy i ciało człowieka) zdobią ilustracje stylizowane na szkice anatomiczne ze starych medycznych publikacji. Ich autorka — ilustratorka i tatuażystka — Katy Wiedemann odwołując się do estetyki klasycznych naukowych rycin, sprawia, że czytelnik bez problemu wchodzi w rolę badacza ludzkiego ciała. A któż z nas nie pragnie podziwiać najbardziej zapracowany mięsień w ciele, obserwować rosnące wraz z wiekiem kości czy odszukiwać w mózgu miejsc, które stanowią o naszej populacyjnej sile?

anatomicum ksiazka 4
anatomicum ksiazka 6
anatomicum ksiazka 7
anatomicum ksiazka 10
anatomicum ksiazka 12

Graficznym reprezentacjom towarzyszy narracja bogata merytorycznie, a snuta bardzo przystępnym popularnonaukowym stylem. Nic dziwnego — autorką tekstu jest bowiem dr Jennifer Z. Paxton — badaczka ludzkiego ciała, wykładająca na uniwersytecie, ale i szerząca tajniki anatomii i inżynierii tkankowej w szkołach podstawowych.

anatomicum ksiazka 13
anatomicum ksiazka 14
anatomicum ksiazka 15
anatomicum ksiazka 16
anatomicum ksiazka 17
anatomicum ksiazka 18
anatomicum ksiazka 19
anatomicum ksiazka 20

Jak odróżnić szczery uśmiech od fałszywego? W sali 1 z układem ruchu jako tematem przewodnim wyjaśniona zostaje mimowolna praca mięśni twarzy.

Ile tysięcy kilometrów liczy łączna długość naczyń krwionośnych oraz ile średnio litrów powietrza potrzeba, aby zapewnić zdrowie i życie naszym komórkom? W sali 2 prezentującej tajniki układu krwionośnego i oddechowego znajdują się odpowiedzi m.in. na te pytania.

Dlaczego, jedząc i stojąc na głowie równocześnie, nasze jedzenie mimo wszystko dotrze do żołądka oraz w jaki sposób emocje wpływają na pracę układu pokarmowego? W sali 3 przewodnik wyjaśnia, skąd biorą się przyjemne w brzuchu motyle, nudności oraz na czym polega miarowa praca mięśni przełyku.

Dlaczego nie musimy pamiętać o oddychaniu? O komórkach i tkankach działających bez udziału świadomości dowiadujemy się w sali 4 Muzeum Anatomii.

anatomicum ksiazka 8
anatomicum ksiazka 9
anatomicum ksiazka 11

Ogrom ciekawostek inicjujących kolejne rozdziały „Anatomicum. Muzeum Anatomii” oraz wplatane w komentarz trafne metafory nazywające części ludzkiego ciała sprawiają, że lektura pochłonie młodych entuzjastów nauki, miłośników estetycznie wydanych albumów popularnonaukowych, ale i koneserów pięknej literatury.

Książka „Anatomicum” Jennifer Z. Paxton, Katy Wiedemann ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.

Polecamy również dowcipny i rzeczowy popularnonaukowy przewodnik po meandrach mózgowych struktur, czyli „W GŁOWIE. Wyprawa do wnętrza mózgu”.

w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 28

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top