w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 28

„W GŁOWIE. Wyprawa do wnętrza mózgu”, czyli jak działa mózg – recenzja

„W GŁOWIE. Wyprawa do wnętrza mózgu” to nasycony trafnymi metaforami, ogromem sugestywnych ilustracji, jednocześnie dowcipny i rzeczowy popularnonaukowy przewodnik po meandrach mózgowych struktur.

w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 3
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 4

Neurobiologia w pigułce

Czytelnik znajduje w książce odpowiedzi m.in. na takie pytania:

  • Dlaczego kora mózgowa przypomina orzech włoski?
  • Czym są neurony?
  • Jak wygląda sieć synaps w poszczególnych okresach dojrzewania człowieka?
  • Na czym polega neurogeneza, migracja i różnicowanie neuronów, synaptogeneza i atrofia synaps, mielinizacja i wreszcie plastyczność mózgu? Co stymuluje, a co ogranicza te procesy?
  • Które struktury w mózgu odpowiadają za pamięć, emocje, zmysły czy socjalizację?
  • Kiedy mózg zaczyna się starzeć?
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 9
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 6
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 5

Instrukcja „użytkowania” mózgu

Lektura okazuje się być podręcznikiem – pełnym interdyscyplinarnych ciekawostek (z pogranicza neurologii, psychologii, dydaktyki, filozofii) – pozwalających zrozumieć działanie ludzkiego umysłu, sposób uczenia się i nabywania kompetencji poznawczych, ale i społecznych. Z jej pomocą dowiadujemy się:

  • Jakie czynniki pobudzają procesy tworzenia się i dojrzewania neuronów, a jakie je hamują?
  • Kiedy dokładnie w rozwoju mózgu występują okresy krytyczne oraz okresy szczególnej wrażliwości, innymi słowy, kiedy neuroplastyczność mózgu jest największa i nasz umysł chłonie jak przysłowiowa gąbka?
  • Jak działa mózg podczas snu?
  • Na czym polega praca neuronów lustrzanych i jaki ogromny wpływ mają zwierciadlane komórki mózgu na rozumienie intencji, myśli i emocji innych ludzi?
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 14
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 15
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 16

Samodzielne eksperymenty i inspiracje

Każdy z kilkunastu rozdziałów zawiera konkretne inspiracje do eksperymentowania i jednocześnie eksplorowania wyobraźni, zmysłów i pamięci. To tzw. wyzwania, przed którymi stawiany jest czytelnik:

Żeby uświadomić sobie, jak skomplikowana jest propriocepcja, spróbuj tego, niech twoje palce wskazujące zetkną się nad głową. Nie wolno podglądać. I jak?

Ile nowych słów dasz radę ułożyć w dwie minuty z liter tworzących hasło poniżej? (Nie musisz używać wszystkich liter).
Z A B A W A   S Ł O W E M

Postara się przypomnieć sobie daty urodzin, numery rejestracyjne, stare adresy i numery telefonów, definicje, które znasz na pamięć, ulubione ubranie, jakiś smak albo miejsce ze wszystkimi szczegółami.

w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 20
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 17
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 18
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 19
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 22

Dla kogo?

To obowiązkowa lektura dla starszych i młodszych pasjonatów neurologii i neurodydatyki. Sporych rozmiarów tom okazuje się być idealnym vademecum również dla przyszłych, ale i stale doskonalących się psychologów oraz filozofów szukających odpowiedzi na pytania dotyczące zachowania, emocji, zmysłów i świadomości człowieka. Czytający publikację nauczyciele i rodzice zrozumieją, jak stymulować rozwój swoich uczniów, podopiecznych i dzieci.

„W GŁOWIE. Wyprawa do wnętrza mózgu” jest książką dla każdego, kto chce dbać o siebie i swój umysł oraz pragnie poznać, na czym polega ukryte piękno „nietypowych mózgów”.

w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 23
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 24
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 25
w glowie wyprawa do wnetrza mozgu 26

Książka „W GŁOWIE. Wyprawa do wnętrza mózgu” Isabel Minhós Martins i Marii Manuel Pedrosy z ilustracjami Madaleny Matoso ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. Do kupienia m.in. tutaj.

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Do odkrywania fascynującego wnętrza ludzkiego organizmu zachęca również interaktywna książka – „Co kryje ciało człowieka” Ainy Bestard.

co kryje cialo aina bestard

Po konkretne wskazówki, jak stymulować rozwój dziecka w pierwszym roku życia, odsyłam do cyklu wpisów – Jak stymulować rozwój dziecka w pierwszym roku życia? 

cz stymulacja prenatalna
Scroll to Top