stoj tu mati 7

Zwyczajny i autentyczny „Mati”, czyli jak poradzić sobie w życiu, gdy ma się 7 lat

Ciężkie jest życie 7-latka. Bo nie wiadomo, kiedy częstowanie się ciastem zostanie odebrane jako zachłanność. Bo trudno zrozumieć, czy zrywanie śliwek sąsiada, które zwisają z drzewa poza jego ogrodzenie to kradzież. Bo, jak przetrwać w sklepie przy kasie samotne i ciągnące się w nieskończoność oczekiwanie na zapominalskiego tatę?
Całkiem poważne — jak na szkolny wiek — dylematy natury emocjonalnej, ba… moralnej i po trosze osobowościowej w subtelnie dowcipnej narracji relacjonuje kilkuletni Mati.

„Mati i śliwki”

mati i sliwki 1

Co za niespodzianka! Radość nie z tej ziemi. Pewnego dnia jakby z nieba podczas nudnego powrotu z przystanku do domu na głowie Matiego ląduje śliwka. Jak się chwilę później okazuje — to słodka, soczysta, śliczna, fioletowa śliwka. Szczęście uśmiecha się do 7-latka, bo oto zadziera głowę do góry i jego oczom ukazuje się gałąź z ciemnozielonymi liśćmi, na szczycie której rośnie dużo dojrzałych śliwek. Wśród nich jest ta jednak — równie dojrzała, jak poprzednia, którą właśnie spałaszował ze smakiem.

mati i sliwki 2

Czy śliwki z drzewa rosnącego w cudzym ogrodzie, ale zwisające nad publicznym chodnikiem są właściciela posesji, burmistrza miasta czy może niczyje? Jak niezauważenie dobrać się do „zakazanego owocu”?

mati i sliwki 3
mati i sliwki 4

Mocą swoich myśli Matiemu nie udaje się poruszyć śliwki. Nie działa również krzyk i bezpośrednie nawoływania. Tupanie też przechodzi bez echa. I na nieszczęście na horyzoncie pojawia się ona — Kaisa — największa łakomczucha w okolicy.

mati i sliwki 5

Czy Mati i Kaisa poradzą sobie z niesforną śliwką? Kto i dlaczego nazwany zostanie złodziejem? Czy pestka może okazać się źródłem szczęścia?

„Stój tu, Mati”

stoj tu mati 1

Supermarket. Kolejka do kasy. Przed Matim i jego tatą jest jeszcze 5 osób. Nagle tata przypomina sobie, że zapomniał o drożdżach. Zanim pędem ruszy w bieg przez sklepowe regały, każe dzielnie synowi czekać przy kasie z koszykiem pełnym całkiem poważnych zakupów.

stoj tu mati 2

Oczekiwanie na tatę w przedstawionych okolicznościach to dla Matiego prawdziwa udręka. Czas się dłuży, kolejka kurczy, a taśma z zakupami poprzedników jakby na złość przyspiesza tempa.

stoj tu mati 3
stoj tu mati 6

W głowie 7-latal pojawiają się najczarniejsze myśli. Dlaczego taty tak długo nie ma? Może zgubił drogę powrotną albo odkrył, że zabraknie mu pieniędzy i ze wstydu chowa się między półkami?

stoj tu mati 4

Kto zapłaci za zakupy i kto okaże się bohaterem podczas sklepowej wyprawy?

Emocje obu części są autentyczne, bohater niepozowany, a zakończenie optymistyczne. Po trzykroć polecamy! Do wspólnego rodzinnego czytania i słuchania oraz do samodzielnej lektury dla młodych adeptów czytelnictwa.

Seria książek „Mati” Antiego Saara ukazała się nakładem Wydawnictwa Widnokrąg.

Polecamy również serię, w której rządzi dziewczynka — Bułeczka. W pierwszej części serii, czyli w „Bułeczka rządzi”, tak naprawdę rządzą trzy kobiety — młodziutka łobuziara, jej nie mniej poprawna mama oraz szalona, choć mająca swoje lata, babcia. Więcej o rezolutnej kilkulatce przeczytacie w recenzji – „Bułeczka rządzi”.

buleczka ratuje swiat 3

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top