na wyscigi ksiazka picturebook 1

„Na wyścigi!” – przyspieszający tempo czytania wielkoformatowy picturebook dla dzieci (i nie tylko)

„Na wyścigi!” to nasiąknięty soczystymi kolorami przejrzysty picturebook dla dzieci składający się z minimalistycznie zaprojektowanych rozkładówek prezentujących prędkość zwierząt, rzeczy i maszyn. Wzrastająca ze strony na stronę prędkość przedstawianych obiektów, sprawia, że lektura łącząc odczytywanie liczbowych jednostek z fascynacją artystycznymi plakatami oraz zgłębianiem ciekawostek na temat pokazywanych kolejno egzemplarzy, mimowolnie dynamizuje i podkręca tempo samego czytania. Nie wspominając o nieodpartej chęci poznania wszystkich czołgających się, biegających, skaczących, pływających, fruwających zawodników. Książkę pochłania się jednym tchem!

Książkę zaprojektowano we francuskim studiu kreacji graficznej Cruschiform założonym przez Marie-Laure Cruschi. Artystka pracuje nad różnorodnymi projektami, formami ilustracyjnymi i rozwiązaniami graficznymi.

Picturebook i glosariusz

Książka „Na wyścigi!” składa się z dwóch części – picturebooka i glosariusza.

Pierwsza część – obszerniejsza – zdecydowanie bardziej przyciąga uwagę młodszych zafascynowanych soczystymi kolorami odbiorców, ale i starszych czytelników doceniających artyzm konsekwentnie stosowanej minimalistycznej i przejrzystej formy kolejnych 21 rozkładówek.

Ich lewa strona prezentuje prędkość kolejno pojawiających się po prawej stronie zwierząt, rzeczy, maszyn, pojazdów i obiektów, których nazwy w różnych formach (nazwy własne np. Ponton „Zodiac” z silnikiem, zwyczajowe – zając lub nomenklatura typowo naukowa – Skocznik antylopi) zapisane zostały na dole strony.

na wyscigi ksiazka picturebook 5
na wyscigi ksiazka picturebook 6
na wyscigi ksiazka picturebook 7

Druga część – „Glosariusz” – jest leksykonem wszystkich pojawiających się na plakatach egzemplarzy, które ułożone są wedle wzrastającej prędkości. Pod hasłowymi odnośnikami znajdują się krótkie informacje o charakterze ciekawostek. To zbiór przyrodniczych, historycznych lub naukowych wiadomości, mniej lub bardziej sensacyjnych komentarzy graficznie opatrzonych symboliczną wizualizacją i wartością liczbową charakterystyczną dla omawianego obiektu. Przejrzysty układ graficzny „Glosariusza” sprawnie pozwala odszukać interesujące nas hasło.

na wyscigi ksiazka picturebook 8
na wyscigi ksiazka picturebook 9
na wyscigi ksiazka picturebook 10

Wydanie i grafika

Picturebook dla dzieci (i nie tylko) „Na wyścigi!” to kolejna uwielbiana przez nas wielkoformatówka. Choć czyta się ją jednym tchem, nie jest to publikacja jednorazowa. Twarda okładka i sztywne strony sprawiają, że szybkie powroty do lektury i częste eksplorowanie artystycznych plakatów pozwalają długo cieszyć się nienaruszoną estetycznie formą.

Wyraźna kolorystyka z barwami ograniczającymi się do ciemnego niebieskiego, głębokiej czerni, jaskrawego pomarańczowego, żółtego i zwyczajnej bieli mocno koncentruje i zatrzymuje uwagę odbiory na dość geometrycznych i harmonijnych „bohaterach” książkowego wyścigu.

na wyscigi ksiazka picturebook 15
na wyscigi ksiazka picturebook 16
na wyscigi ksiazka picturebook 17

Temat

Zwięzłe i poparte obrazowymi przykładami wyjaśnienie terminu 'prędkość’ pojawia się na samym początku drugiej części. To dobry start, od którego warto zacząć lekturę „Na wyścigi!” szczególnie z młodszymi czytelnikami, choć intuicyjne rozumienie relacji odległości do czasu pojawia się mimowolnie bardzo szybko podczas zwyczajnego śledzenia kolejnych rozkładówek.

na wyscigi ksiazka picturebook 18


Cały picturebook prezentuje aż 66 różnych obiektów, rzeczy, zwierząt, maszyn. To spora ilość przykładów, które nie tylko pozwalają zrozumieć pojęcie prędkości, szybkości, tempa, ale i odczytywać wartości liczbowe (od ułamkowych po pokaźne tysiące).

na wyscigi ksiazka picturebook 19
na wyscigi ksiazka picturebook 20

Ponadto porównywanie bohaterów książkowego wyścigu między sobą w pojedynkę lub grupami staje się przyczyną zaskakujących wniosków, niejednokrotnie niedowierzań – Aligator pływa tak szybko jak okręt podwodny? Koń wyścigowy jest wolniejszy od bażanta? Ziemia obraca się wokół własnej osi z prędkością 1700 km/h?

na wyscigi ksiazka picturebook 21
na wyscigi ksiazka picturebook 22
na wyscigi ksiazka picturebook 23

O tych i innych ciekawostkach przeczytacie w picturebooku „Na wyścigi!” wydanym nakładem Wydawnictwa Tatarak.

Z kolei nie na wyścig, ale zdecydowanie w wolniejszą podróż w głąb ziemskiej historii i do początków życia współczesnych gatunków zaprasza „Ziemia, żywa planeta”.

narodziny ziemia zywa planeta aina0bestard 1

Jeśli urzekła Was szata graficzna „Na wyścigi!”, koniecznie zerknijcie na „Everest”.

everest sangma francis 1
Przewiń do góry