pod tym samym niebem adamada 2

„Pod tym samym niebem” – poetycka opowieść o tęsknocie za przyjacielem

„Pod tym samym niebem” to wzruszająca historia o pragnieniu bycia dla kogoś kimś ważnym, o chęci posiadania przyjaciela, powiernika trosk i radości, o tęsknocie za bratnią duszą, o raczej głęboko skrywanym, choć chwilami głośno wykrzykiwanym marzeniu, by iść przez życie w bliskim lub dalekim towarzystwie bratniej duszy. O tym jest dla nas. Liryczna i lapidarna opowieść oraz metaforyczne porównania pozostawiają jednak dużą przestrzeń na indywidualne dopowiedzenia. „Pod tym samym niebem” skrywa dla każdego inną – niepowtarzalną – treść.

Pragnienie, wiara i działanie

Sentymentalna i przejmująca – ze względu na pierwszoosobową narrację i stanowczy głos kilkuletniego chłopca – krótka historia o wyjątkowo niebywałej tęsknocie za przyjacielem nie jest tylko snutą bez celu w głowie refleksją. Marzenie, a właściwie mocne przekonanie o istnieniu na świecie bratniej duszy zostaje wypowiedziane (w myślach czy na głos – to bez znaczenia), a następnie powtórzone:

Wiem, że gdzieś tam jesteś.
Choć cię nie widzę, wiem, że istniejesz.

pod tym samym niebem adamada 7

Ufny – w raczej daleką – obecność przyjaciela chłopiec, nie zniechęcany przeciwnościami losu (przede wszystkim dzielącą ich odległością), okazuje się być niepoprawnym optymistą.

pod tym samym niebem adamada 9
pod tym samym niebem adamada 10
pod tym samym niebem adamada 11

Czerpie radość z poszukiwania sposobu, który pozwoliłby mu choć trochę zbliżyć się do przyjaciela lub chociażby sprawił, że głośno wykrzyczane zwykłe „cześć” zostanie usłyszane, a może zobaczone i dotknięte… Tęskni, rozmyśla, wypatruje, szuka, bo wie, że:

Na niektóre sprawy
trzeba sposobu,
aby się ułożyły…

pod tym samym niebem adamada 12

Narrator, a jednocześnie bohater opowieści bierze los w swoje ręce i w końcu znajduje rozwiązanie. Sposób, który okazać się może początkiem cudownej przyjacielskiej przygody.

pod tym samym niebem adamada 13
pod tym samym niebem adamada 14
pod tym samym niebem adamada 15

Metaforyczne niedopowiedzenia w słowach oraz ilustracjach

Poetyckie porównania z niebem i morzem, słońcem i księżycem w roli głównej, ale i ilustracje (podkreślające bezmiar świata poprzez ciągle zaznaczany na dalszym planie horyzont) doskonale oddają niezmierzoną odległość, dosłowny i symboliczny dystans między młodymi poszukującymi się nawzajem bohaterami.

pod tym samym niebem adamada 16
pod tym samym niebem adamada 17

Opowieść m.in. poprzez wszechobecną symbolikę gołębia (gołębicy?) naznaczona jest nadzieją i radością, jednocześnie podkreśla moc poświęcenia, szukania, wszelkich wysiłków, które prędzej czy później zostają nagrodzone.

Książka „Pod tym samym niebem” Roberta Vescio i Nicky Johnston ukazała się nakładem Wydawnictwa Adamada

Gorąco polecam przy tej okazji inną opowieść o samotności i poszukiwaniu przyjaźni, tym razem pisaną listami, tj. „Z pozdrowieniami, Żyrafa”.

z pozdrowieniami zyrafa megumi iwasa 19
Przewiń do góry