bardzo glodna gasienica eric carle 21

Eric Carle „Bardzo głodna gąsienica” – łakomy kąsek dla najmłodszych czytelników

„Bardzo głodna gąsienica” to niepozorna skarbnica inspiracji do poznawczych eksploracji, językowych zabaw i prawdziwie manualnych treningów. Książeczka – poszerzająca poznawcze horyzonty najmłodszych i aktywizująca czytelniczką wyobraźnię – od ponad 50 lat wydawana jest na całym świecie! Z czego wynika niegasnący fenomen twórczości Erica Carle’a? Nas urzeka koncept – połączenie czytania z zabawą i dosłowną eksploracją świata przedstawionego. Szczególnie to ostatnie – i tak przewlekanie sznurka imitującego gąsienicę przez każdą z 20 dziurek wydrążonych przez tytułowego głodomora bez dwóch zdań budzi rodzicielski podziw.

Historia jest krótka, a narracja nieskomplikowana. Oto …

Żarłoczna zielona gąsieniczka przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków.
Podjada listki i owoce, ale nie gardzi również ciastkiem ani kiszonym ogórkiem.
Nawet największy niejadek, towarzysząc jej w podróży przez przysmaki,
dni tygodnia i liczby, skusi się na małe co nieco.

bardzo glodna gasienica eric carle 23
bardzo glodna gasienica eric carle 24

Uporządkowana czasoprzestrzeń

Świat poznawany przez młodego czytelnika dzięki bacznemu przyglądaniu się gąsienicy i jej ‘podróży przez przysmaki’ okazuje się być doskonale uporządkowaną czasoprzestrzenią. Zauważyć daje się:

  • linearny porządek następujących po sobie dni tygodnia, podczas których gąsieniczka stara się zaspokoić swój niepohamowany apetyt (wielokrotne osłuchiwanie się z nazwami dni tygodnia to oczywiście mimowolne utrwalanie słownictwa),
bardzo glodna gasienica eric carle 14
bardzo glodna gasienica eric carle 16
bardzo glodna gasienica eric carle 18
  • wzrastający ciąg liczbowy pochłanianych każdego dnia owoców (przeliczanie smacznych zbiorów, wskazywanie paluszkiem kolejno liczonych przysmaków, identyfikowanie liczby ze zbiorem okazuje się świetną zabawą pozwalającą przyswoić wiele matematycznych zasad związanych z przeliczaniem, np. zasadę „jeden do jednego” czy zasadę kardynalności),
bardzo glodna gasienica eric carle 15
bardzo glodna gasienica eric carle 17
  • jednocześnie powiększający się format kolejno eksplorowanych stron książki (rozszerzenie pola widzenia młodego czytelnika),
bardzo glodna gasienica eric carle 13
  • przyczynowo-skutkowe zależności między zjawiskami przyrody (myślenie logiczne rozwijane poprzez dostrzeganie relacji w świecie roślin i zwierząt – jedzenie jako źródło wzrostu, stąd mała gąsienica na początku swych przygód i ogromnych rozmiarów stworzenie po tygodniowej uczcie; rytmiczny cykl przemiany gąsienicy w motyla: jajo – gąsienica – kokon – motyl).

Różnorodność świata przedstawionego

Równolegle z harmonijnie organizowanym światem przedstawionym dostrzec można jego cudowną różnorodność pokazaną poprzez wielość owoców, warzyw i wszelkiego rodzaju pokarmów, bogactwo kolorów w warstwie graficznej oraz mnogość językowych określeń nazywających czynność jedzenia („przegryzać”, „schrupać”, „połykać”, „jeść”, „pożerać”).

bardzo glodna gasienica eric carle 19
bardzo glodna gasienica eric carle 7
bardzo glodna gasienica eric carle 6

Ostatnia rozkładówka nie ma sobie równych! Co przedstawia? Już nie przysłowiowe „brzydkie kaczątko”.

Spragnionych lektury odsyłam do Wydawnictwa Tatarak, pod których szyldem w Polsce ukazała się m.in. „Bardzo głodna gąsienica XL” lub w tradycyjnym rozmiarze „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle’a.

Tym, którzy szukają publikacji interaktywnych do czytelniczych eksploracji polecam książkę „Narodziny” Any Gallo i Pabla Acosty z ilustracjami Ainy Bestard, w której transparentny papier sprawia, że przenikające się elementy z sąsiadujących ilustracji dopełniają się, uzupełniając jednocześnie treść przekazywaną słowem.

narodziny aina bestard ana gallo 24

Sprawdźcie również prawdziwie zwariowane atlasy roślin i zwierząt dla młodych botaników i zoologów z wyobraźnią i poczuciem humoru, czyli książki „Elegantki, trucicielki i inne ziółka” oraz „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy”.

atlas roslin zwierzet adrienne barman1
Scroll to Top