klopoty iwona chmielewska 1

Iwona Chmielewska “Kłopot” i “Moc kłopotów. Wytwórnik” – o tym, jak kłopot staje się szansą

Z prawie niewidocznych słów, rodzi się bogata treść. “Kłopot” Iwony Chmielewskiej oparty został na niepowtarzalnym koncepcie – z jednego kształtu tworzy się cała historia. O czym? O patowych sytuacjach, przeciwnościach losu, problemach, małych, dużych, prawdziwych, wymyślonych, które jednak “muszą się skończyć”. Bo “Kłopot” Iwony Chmielewskiej ma moc. To problemy stające się szansą, którą wykorzystać można, budząc w sobie wolę działania, pokłady wyobraźni i optymizm.

W warstwie dosłownej tytułowy kłopot to plama, jaką nastoletnia narratorka zrobiła żelazkiem, prasując rodzinny pamiątkowy obrus haftowany przez babcię. Problem spędza dziewczynie sen z powiek, ponieważ zdaje sobie ona sprawę z wartości serwety.

klopoty iwona chmielewska 2
klopoty iwona chmielewska 3

Mrowie kłębiących się w głowie narratorki myśli i emocji ukazane zostało za pomocą powtarzającego się na każdej rozkładówce kształtu (śladu, który pozostawiło po sobie rozgrzane żelazko) oraz kilku kredką malowanych linii.

Co zrobić z taką plamą? Gdzie szukać sposobu na pozbycie się jej? Jak ukryć ślad “zbrodni”? A może zrzucić winę na kogoś innego?

klopoty iwona chmielewska 4
klopoty iwona chmielewska 5
klopoty iwona chmielewska 6

Z takim problemem poradzi sobie mama…

klopoty iwona chmielewska 7
klopoty iwona chmielewska 8
klopoty iwona chmielewska 9

Twórcze, ale i wyważone podejście do sprawy sprawi, że kłopot zamieni się w korzyść, a plama niemożliwa do usunięcia w rodzinną drogocenną pamiątkę.

W warstwie metaforycznej mamy więc wszystkie problemy, kwestie trudne do rozstrzygnięcia, patowe sytuacje, które można rozwiązać przemyślanym sposobem, kreatywnością czy tzw. pomyślunkiem (jak mawiała moja babcia).

Z kolei “Moc kłopotów. Wytwórnik” to kontynuacja książki “Kłopot”, która zachęca czytelników (niekoniecznie tylko tych młodszych), do stworzenia własnej historii z jednego tylko kształtu. Historii o kłopotach małych, dużych, prawdziwych, wymyślonych, które jednak “muszą się skończyć”.

klopoty iwona chmielewska 14
klopoty iwona chmielewska 15
klopoty iwona chmielewska 17
klopoty iwona chmielewska 18
klopoty iwona chmielewska 19

Picturebook “Kłopot” oraz “Moc kłopotów. Wytwórnik” Iwony Chmielewskiej wydane zostały nakładem Wydawnictwa Wytwórnia.

klopoty iwona chmielewska 13
klopoty iwona chmielewska 12
klopoty iwona chmielewska 11

Jeśli spodobała Ci się poezja obrazkowa Iwony Chmielewskiej, koniecznie zerknij na wpis – „Gdzie jest moja córka?” – czyli najważniejsze jest niewidzialne dla oczu.

gdzie jest moja corka iwona chmielewska 1
Scroll to Top