zaczarowana rybka zavrel 8

“Zaczarowana Rybka” – magia zaklęta w sztuce

“Zaczarowana Rybka” to ilustrowana książka artystyczna dla dzieci przybliżająca najmłodszym świat sztuki. Głównym motywem fabularnym, ale i ilustracyjnym lektury okazuje się być obraz Paula Klee “Złota Rybka”, który po dziś dzień wisi w muzeum sztuki Kunsthalle w Hamburgu. To dzieło sztuki niespełna 60 lat temu dało początek kolejnemu niezwykłemu projektowi Štěpána Zavřela i Marfy Gagliari. Tak powstała “Zaczarowana Rybka”, kolejna część serii “Ja, Europejczyk”.

Dawno temu, ale i dziś…

W pewnym muzeum wisiał (i w dalszym ciągu wisi!) obraz przedstawiający złotą rybkę namalowaną na ciemnogranatowym tle. Dzieło sztuki zachwycało i przyciągało uwagę szczególnie najmłodszych odwiedzających galerię. Każde dziecko marzyło, by dotknąć choćby opuszką palca złocistej ryby, bo działy się wtedy rzeczy magiczne – otwierała ona swoje oczy i uśmiechała się promiennie.

zaczarowana rybka zavrel 2

Prawdziwa magia wydarzyła się, gdy pewnego razu strażnik podczas rutynowych porządków zdjął obraz ze ściany i oparł go o brzeg fontanny. Obudzona wołaniem karasi złota rybka wskoczyła do fontanny, skąd – nie tracą ani chwili – popłynęła podmiejskimi kanałami wprost do otwartego morza. Zachwyt cudami morskich głębin wydawał się nie mieć końca.

zaczarowana rybka zavrel 3

Tak rozpoczęła się wielka i emocjonująca przygoda głównej bohaterki i jej towarzyszy – oswobodzenie morskich przyjaciół z sieci rybackich, ucieczka przed postrachem głębin, czyli rybą piłą czy też uwolnienie sardynki więzionej w grocie potężnej ośmiornicy.

zaczarowana rybka zavrel 4
zaczarowana rybka zavrel 5
zaczarowana rybka zavrel 7

Czy po tych wydarzeniach złota rybka zapragnie jeszcze wrócić do muzeum? Sprawdźcie sami!

zaczarowana rybka zavrel 6

Polecamy inny tytuł duetu Štěpána Zavřela i Marfy Gagliari. “Złodziej kolorów” to książka o sile uśmiechu, zgodnym współistnieniu świata roślin, zwierząt i ludzi oraz nieocenionym wpływie dzieci na losy innych, a w domyśle i świata.

zlodziej kolorow 9

Książka “Zaczarowana Rybka” ukazała się w serii „Ja, Europejczyk”. W każdym z tytułów czeka na czytelnika niespodzianka ukryta w kodzie QR (“Zaczarowaną Rybkę” czyta Monika Pikuła). Cała seria współfinansowana jest w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Książka “Zaczarowana Rybka” Štěpána Zavřela w tłumaczeniu Ewy Nicewicz ukazała się nakładem wydawnictwa Tatarak.

zaczarowana rybka zavrel 1

Wizja świata pogrążonego w ciemności, ale i przesłanie, że nadzieja na przyszłość leży w rękach dzieci obecna jest w innej książce Štěpána Zavřela“Odnalezione słońce”.

odnalezione slonce 10

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top