wspolny stol 1

“Wspólny stół” – oda do tradycji

“Wspólny stół” to kolejna wzruszająca książka Petera H. Reynoldsa — tym razem o rodzinie, tradycji i miłości. Aktualna w swej wymowie historia opowiada losy kilkuletniej Violet tęskniącej za czasami, w których wspólnie z rodzicami i bratem rytualnie przygotowywali posiłek, by później razem zasiąść przy stole. Nastały jednak czasy, w których technologia i inne rozrywki oddaliły ich od siebie. Violet postanawia przypomnieć rodzinie chwile wspólnie spędzanego czasu. Czy uda się jej zebrać rodzinę przy sobie?

Violet poznajemy w momencie, gdy z utęsknieniem spogląda na oprawione w ramkę zdjęcie… stołu. Mebla, wokół którego przez lata wspólnie z bratem, mamą i tatą przygotowywali posiłki, jedli, głośno śmiejąc się, śpiewając i świętując.

wspolny stol 13

Kolory tamtych dni bledną jednak w pamięci dziewczynki. Dziś zatopiona w głuchej ciszy pustego pokoju siedzi samotnie przy stole. Telefony, komputery i inne technologie będące symbolem współczesności odciągnęły członków rodziny od siebie. Każdy znalazł sobie inne miejsca — tata przed ekranem ogromnego telewizora, mama na schodach z telefonem w ręku, brat w swoim pokoju z tabletem na kolanach, dzięki któremu wirtualnie grał z przyjaciółmi. Przyziemne marzenie Violet, by znów zasiąść przy wspólnym stole, przygasa jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że stół — nikomu już niepotrzebny — staje się coraz mniejszy, aż nagle znika.

wspolny stol 17
wspolny stol 18

Jak zmotywować dziecko do motywować dzieci do odkrywania, badania i rozwijania swoich talentów? Inspiracji szukaj w recenzji innych książek Petera H. Reynoldsa – “Kropka” i “A to” – pochwała wyobraźni i kreatywności.

kropka ksiazka reynolds 3

wspolny stol 19
wspolny stol 20

Czy kilkuletniej Violet uda się zbudować stół (dosłownie i w przenośni), dzięki któremu znów tworzyć się będą wspólne wspomnienia?

Czy przy stole zasiądzie cała rodzina?

Liryczna, choć pisana prozą, bajka malowana fioletową akwarelą odzwierciedla tak powszechny dziś rozpad rodziny i czasy, w których m.in. ogrom różnorakich zajęć i rozrywek, a przede wszystkich skradające czas technologie zastępują najbliższych.

Na szczęście soczyste kolory powrócą na karty książki, a tradycja, jednocząca rodzinę zagości w życiu w domu Violet.

Książka “Wspólny stół” Petera H. Reynoldsa ukazała się nakładem wydawnictw Mamania.

W hiphopowym rytmie polecamy również „Niebieską Kapturkę” udaną reinterpretację zakrawającą o parodię klasycznej bajki.

niebieska kapturka tashka 16

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top