kropka ksiazka reynolds 3

„Kropka” i „A to” – pochwała wyobraźni i kreatywności

Książka „Kropka” Petera H. Reynoldsa oraz kolejna w zbiorze autora „A to” wchodzą w skład wyjątkowej serii publikacji – „Kreatologii”, która stara się motywować dzieci do odkrywania, badania i rozwijania swoich talentów! Przekonanie, że każdy nosi w sobie twórczy potencjał, przyświeca twórczości Petera H. Reynoldsa.

Ukryte talenty, niebagatelne pomysły, drzemiąca w najmłodszych kreatywność i zazwyczaj wygaszana przez innych wyobraźnia tylko czeka na odkrycie i wsparcie ze strony bliskich, może rodziców, nauczycieli, przyjaciół.

Prosta treść i minimalizm formy idzie w parze z pięknym przesłaniem publikacji, przysłowiowymi skrzydłami, na które czekają i młodsi i starsi.

„Kropka”

kropka ksiazka reynolds 4

Książka „Kropka” opowiada o Vashti — kilkuletniej uczennicy, którą poznajemy na lekcji plastyki w opustoszałej klasie. Gdy pod koniec zajęć jej rówieśnicy wykonali swoje prace, główna bohaterka zrezygnowana siedzi w ławce. Z zadumy wyrywa ją nauczycielka, która postanawia pomóc dziewczynce nie tylko stworzyć rysunek w sekundę, ale i odkryć w sobie artystyczną duszę. To drugie nie dzieje się momentalnie. Przełomem w życiu Vashti staje się dzień, w którym to zobaczyła swoje dzieło z zeszłego tygodnia oprawione w złotą ramę i zawieszone nad biurkiem swojej nauczycielki.

kropka ksiazka reynolds 5
kropka ksiazka reynolds 7
kropka ksiazka reynolds 6
kropka ksiazka reynolds 8

Vashti wpada w twórczy szał, tworząc kolejne kropki różnych wielkości i kolorów. Chęć udowodnienia innym, że potrafi się lepiej, prowadzi do odkrycia nieograniczonych pokładów kreatywności, wyobraźni. W dziewczynce budzi się skrywana za maską bierności i złości wiara w siebie i swoje możliwości.

kropka ksiazka reynolds 12

Co ciekawe twórcza postawa osób, których przykładem jest Vashti zaraża inne ukryte talenty do ujawniania się i rozkwitania.

kropka ksiazka reynolds 13

„A to”

a to ksiazka reynolds 1

Z kolei bohaterem książki „A to” jest Ramon — chłopiec, który uwielbiał rysować o każdej porze i w każdym miejscu. Niestety jego zapał do plastyki zgasł, gdy usłyszał śmiech swojego starszego brata nad jedną z jego prac. W jednej chwili Ramon porzuca swoją pasję, niszczy wszystkie rysunki.

a to ksiazka reynolds 2
a to ksiazka reynolds 3
a to ksiazka reynolds 4
a to ksiazka reynolds 5

Szczęśliwie z pomocą przychodzi mu młodsza siostra, która czyni podobny gest do nauczycielki Vashti. Okazuje się, że w swoim pokoju stworzyła galerię wszystkich zniszczonych prac Ramona. Co więcej, przekonała brata, że jego sztuka jest jedyna w swoim rodzaju, oryginalna, bo jego własna, można by rzec – ramonow-a-ta.

a to ksiazka reynolds 6
a to ksiazka reynolds 7
a to ksiazka reynolds 8
a to ksiazka reynolds 13

Chłopiec odzyskał — wiarę we własne możliwości, radość z rysowania, do której wkrótce dołączyła również przyjemność tworzenia wierszy.

Książki „Kropka” oraz „A to” Petera H. Reynoldsa ukazały się nakładem wydawnictwa Mamania.

kropka ksiazka reynolds 1

Polecamy także książkę Susan Verde i Petera H. Reynolds pt. „W muzeum”, która jest wędrówką po korytarzach emocji i salach wyobraźni najmłodszych odbiorców sztuki.

w muzeum ksiazka 3

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top