blue banana gra karciana 13

Szalona gra karciana „Blue banana”, czyli myślenie na opak

„Blue banana” to gra karciana z pogranicza towarzyskich i logicznych rozgrywek. Łączy w sobie elementy wyścigu (stąd jej dynamizm, szybkie rundy i towarzyszące grze emocje), łamigłówki (myślenie logiczne, ale w oderwaniu od schematów) oraz wyszukiwanki (spostrzegawczość i koncentracja). Trzy warianty, jednoczesna gra wszystkich graczy oraz nieustannie zmieniające się pole rozgrywek (zabierane karty odsłaniają kolejne) sprawiają, że uczestniczy się nie nudzą, przeciwnie – wygrana wymaga stuprocentowego skupienia, refleksu i umiejętności „myślenia odwrotnego”.

blue banana gra karciana 1

Zawartość

Gra mieści się w małym, kompaktowym pudełku, które idealnie nadaje się, by zabrać w podróż.

blue banana gra karciana 2

W skład gry wchodzi:

  • 109 dwustronnych kart,
blue banana gra karciana 8
blue banana gra karciana 9
blue banana gra karciana 10

Na każdej stronie karty pokazany jest jeden z 8 motywów (banan, flaming, żaba, wieloryb, bakłażan, truskawka, piłka do koszykówki, cylinder), ale nie w nam dobrze znanym kolorze (czyli flaming jest żółty, zielony, fioletowy itd.., ale nie różowy; żaba jest niebieska, czerwona, pomarańczowa, ale nigdy nie będzie zielona, itd.).

Właściwe kolory 8 motywów prezentuje instrukcja. Zaleca się, by w trakcie gry była otwarta na tej stronie i dostępna oczom każdego gracza.

blue banana gra karciana 18

Karty są dwustronne – awers jest „negatywem” rewersu i na odwrót. Czyli niebieski banana ma na odwrocie żółtego wieloryba, czarny banan – żółty cylinder, a zielony banan – żółtą żabę.

gra blue banana 1
gra blue banana 2
gra blue banana 3
  • 1 dwustronna karta trybu gry,
  • 20 żetonów bananów (15 małych, 5 dużych),
blue banana gra karciana 4
blue banana gra karciana 5
blue banana gra karciana 6
  • 1 figurka (z cienkiego plastiku) niebieskiego banana,
blue banana gra karciana 7
  • 1 instrukcja.
blue banana gra karciana 16

Przedział wiekowy

  • sugerowany przez producenta wiek: 10+
  • nasza sugestia: 6+ (kolejne rozgrywki, oswojenie z mechanizmem szukania „negatywów” sprawia, że wiek graczy może być nawet niższy).
blue banana gra karciana 3

Rozwijane umiejętności

gry planszowe dla dzieci 1

Gra znajduje się w zestawieniu:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥

Charakterystyka rozgrywki

Talię kart należy potasować. Następnie odłożyć z niej 16 kart (2 karty potrzebne do każdej z 8 rund) i stos ten przykryć kartą trybu gry (stroną z zielonym ptaszkiem do góry).

blue banana gra karciana 20

Pozostałe karty rozłożone na 8 mniej więcej równych stosów ułożyć należy wokół niebieskiego banana.

blue banana gra karciana 21

Każdemu graczowi przysługuje jeden mały żeton z bananem.

blue banana gra karciana 22

Gra trwa wspomniane 8 rund. Gracz rozpoczynający rundę kładzie 2 karty ze stosu 16 kart na stole.

blue banana gra karciana 23

Wszyscy gracze jednocześnie szukają na 8 stosach kart:

  • których motyw odpowiada kolorowi z widocznej karty (dla czerwonej żaby będzie to truskawka, dla żółtego bakłażana – banan),
  • których kolor odpowiada motywowi z widocznej karty (dla czerwonej żaby będzie to zielony, dla żółtego bakłażana – fioletowy).

Pomocnicze żetony kolorów i motywów wykonaliśmy samodzielnie. Juniorom ułatwiło to błyskawicznie pojąć zasadę, według której szuka się właściwych kart. Bardzo łatwo przechodzi się do gry bez użycia tych pomocy.

gra blue banana 4

Właściwa identyfikacja poszukiwanych kolorów i motywów to klucz do wygranej!

Gdy gracz uzna, że żadna z kart na wierzchu stosów nie spełnia już warunków umożliwiających jej wzięcie, zabiera niebieskiego banana, kończąc rundę. Następuje podliczenie kart – ten, kto ma najwięcej, otrzymuje mały żeton (5 małych żetonów daje duży, po zdobyciu którego nie dostaje się już kolejnych).

Za wzięcie niebieskiego banana w odpowiednim momencie (gdy na stosach nie leżała żadna pasująca karta) gracz zabiera 2 karty narzucające reguły zbierania kart. Wzięcie za wcześnie niebieskiego banana (gdy na stosach są jeszcze karty o odpowiednich właściwościach) skutkuje oddaniem kart w liczbie odpowiadającej liczbie posiadanych aktualnie żetonów. Za każdą nieprawidłowo wziętą kartę gracz również oddaje tyle kart, ile ma żetonów.

Ta ujemna punktacja dynamizuję grę i błyskawicznie wyrównuje szansę na wygraną – szczególnie graczom, którzy potrzebują czasu, by „wkręcić się” w rozgrywkę.

Kolejną rundę rozpoczyna gracz, który wziął banana. Odkrywane są wówczas kolejne karty zadań. Gra toczy się do momentu ich wyczerpania.

Wygrywa gracz, który zebrał najwięcej kart.

Przykładowa rozgrywka wygląda następująco:

Opcja dla młodszych graczy

Młodsi gracze szybko połkną przysłowiowego bakcyla gry „Blue banana”, jeśli tylko umiejętnymi pytaniami i dodatkowymi pomocami pomożemy im zrozumieć zasadę identyfikowania poszukiwanych kolorów i motywów z kart.

Polecam więc wykonać żetony z motywami w wersji konturowej (jak w kolorowankach) oraz z kolorami i poświęcić chwilę wyłącznie na określanie motywów i kolorów będących rozwiązaniem zadania (to rozwiązanie łatwo sprawdzić – znajduje się na odwrocie każdej karty).

gra blue banana 5
gra blue banana 6

Pozostałe warianty gry

Instrukcja wspomina o dwóch innych wariantach gry. Oba dotyczą sposobu zbierania kart.

W pierwszym – zbiera się karty, które nie mają ani koloru, ani motywu takiego, jak na negatywach wylosowanych kart zadań. Wariant sygnalizowany jest poprzez położenie karty z motywem czerwonego krzyżyka.

Drugi wariant to naprzemienne rundy oznaczane kartami motywów (z czerwonym krzyżykiem, następnie z zielonym ptaszkiem).

blue banana gra karciana 15

Gra karciana „Blue banana” wydana została nakładem Wydawnictwa Piatnik, szczegóły gry na stronie Wydawnictwa.

Inteligentną rozrywkę zapewnią Wam „Honeycombs – plastry miodu”. Grę poleca m.in. Mensa Mind Games.

honeycombs plastry miodu gra piatnik 27
Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top