ryki afryki 17

„Ryki Afryki: emocjonująca gra karciana” – recenzja gry

„Ryki Afryki” – czyżby to było brazylijskie Río de Janeiro w zwierzęcej odsłonie, a może jednak afrykańska drużynowa parada przed niecodzienną bitwą, podczas której ma miejsca prezentacja efektownego uzbrojona i dekoracyjnej garderoby? Tak czy siak, tętniąca kolorami, emocjami i niemalże dźwiękiem szata graficzna gry oddaje klimat sawanny Czarnego Kontynentu, dostojeństwo i grozę afrykańskiej fauny. Z kolei prosta mechanika, dynamiczna rozgrywka i niski próg wejścia daje gwarancję zabawy sympatykom Reinera Knizia, ale i miłośnikom blefu i interakcji, także w jej negatywnej odmianie. Na wybieg gotowi? Start!

„Ryki Afryki” to kolejna po „Sporze o Bór” i „W pył zwrot” gra autorstwa Reinera Knizii z ilustracjami Piotra Sokołowskiego. Wszystkie cechują się dynamizmem i nieskomplikowanymi zasadami. Łączy je również fenomenalna szata graficzna. W „Rykach Afryki” utrzymana jest ona w iście afrykańskim klimacie.

Zawartość

Gra mieści się w kompaktowym niedużym pudełku, którego tętniąca kolorami, emocjami i niemalże dźwiękiem szata graficzna (na zewnątrz i wewnątrz) nie pozwala przejść obok siebie obojętnie.

W skład gry wchodzą:

 • 30 kart zwierząt,

ryki afryki 14
ryki afryki 13
ryki afryki 12
ryki afryki 15
ryki afryki 11

 • 25 żetonów zwierząt,

ryki afryki 16

 • notes do zapisywania punktacji,

ryki afryki 9

 • instrukcja.

ryki afryki 8

Przedział wiekowy

 • sugerowany przez producenta wiek: 8+

ryki afryki 7

8 lat to optymalny wiek, by czerpać korzyści z gry i planować taktyczne potyczki, przechytrzając przeciwników.

Średni czas rozgrywki:

 • 25-30 minut.

Gra „Spór o Bór” – starcie taktyków w jednej z najlepszych dwuosobowych gier wszech czasów.

spor o bor 2

Rozwijane umiejętności

 • logiczne myślenie,
 • uwaga i koncentracja,
 • myślenie strategiczne,
 • szacowanie ryzyka,
 • rywalizacja (negatywna interakcja),
 • blef,
 • radzenie sobie z porażką.

„Ryki Afryki”- charakterystyka rozgrywki

Słonie, hipopotamy, lwy, goryle i bawoły co roku rywalizują ze sobą w Letniej Paradzie. Prezentując zdobne uniformy i oręż, próbują zdobyć uznanie widowni.

Przygotowują się do parady, gracze tasują karty zwierząt (5 graczy używa ich wszystkich, 4 odkłada na bok 2 karty, 3 osoby grają bez 3 kart). Następnie rozdają je sobie po równo. Z kolei wszystkie żetony umieszczają na stole w zasięgu wszystkich graczy.

ryki afryki 1

Ilość rund wyznaczana jest przez ilość osób biorących udział w rozgrywce. Naprzemienne tury graczy wiążą się z zagrywaniem dowolnej karty zwierzęcia i wyborem jednego z dostępnych żetonów.

ryki afryki 2
ryki afryki 3
ryki afryki 4
ryki afryki 5

O czym należy pamiętać?

 • zwierzę na żetonie może być inne niż to na zagranej karcie,
 • karty umieszcza się na środku stołu, w kolumnach, dla każdego gatunku tworząc osobny stos oraz w taki sposób, by było widać wartość i liczbę zagranych kart.

ryki afryki 6

Gdy któryś z graczy zagra szóstą kartę danego gatunku, runda kończy się.

Przy podliczaniu punktów należy pamiętać, że każdy zdobyty żeton wart jest tyle punktów, ile wskazuje ostatnia zagrana karta w jego kolumnie. Przed rozegraniem kolejnej rundy, punkty należy zsumowanać i zapisać w notatniku (koniecznie długopisem z wyraźnym tuszem!). Grę zwycięża gracz z największą ilością punktów.

„Ryki Afryki”- podsumowanie

List item
List item
List item

Lubicie przewidywać wartości kart i tym samym ruchy przeciwników? Szacować ryzyko, blefować, blokować? Ponadto szukacie gier niezależnych językowo, z prostymi zasadami i niskim progiem wejścia, czyli gier, przy których bawić się będą zarówno karciani laicy, jak i wytrawni stratedzy? Cenicie walory estetyczne gry i jesteście zdania, że karciana grafika współtworzy klimat rozgrywek? „Ryki Afryki” są dla Was!

Zrzucajcie karty według przemyślanej (i stale zmienianej) taktyki. Wybieracie żetony, które zapewnią Wam najwięcej punktów. Uwaga – strategię stale należy modyfikować, bo z tury na turę zrzucane karty graczy odsłaniają nam ich taktykę! Uważnie obserwujcie dołączające do parady zwierzęta, a i żetony, które gromadzą Wasi przeciwnicy. Bądźcie jednak czujni – koniec rundy przyjść może niespodziewanie.

Gra „Ryki Afryki” ukazała się nakładem wydawnictwa Muduko.

ryki afryki 17

Polecamy „Gold”, najmniejszą znaną nam grę, która jak żadna inna łączy mechanikę memory z elementami taktyki.

gra gold rebel 1

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top