rainbow gra 7

Kolorowa gra pamięciowa „Rainbow” – recenzja

„Rainbow” to dynamiczna, krótka i kolorowa dwuosobowa gra karciana dedykowana graczom powyżej 7 roku życia. Barwny i przemyślany taktycznie pojedynek polega na stworzeniu różnobarwnych tęcz układanych wspólnie na stole. Wgrywają skoncentrowani gracze z dobrą pamięcią wzrokową i obraną taktyką. Okazuje się, że do powstania tęczy nie zawsze potrzebny jest deszcz i słońce. Spryt też nie zawodzi. A więc otwierajcie pudełko, grajcie i twórzcie kolorowe tęcze!

rainbow gra 8

Zawartość

Zawartość „Rainbow” mieści się w kompaktowym i małym pudełku.

W skład gry wchodzą:

 • 57 dwustronnych kolorowych kart,
rainbow gra 11
 • 1 stojak na karty,
rainbow gra 12
 • instrukcja.
rainbow gra 9

Przedział wiekowy

 • sugerowany przez producenta wiek: 7+
rainbow gra 10

Zgadzamy się, że 7+ (nie wcześniej) to odpowiedni wiek, by włączyć się rozgrywek z „Rainbow”. Obrać odpowiednią strategię, wykazać się sprytem, kombinować i zapamiętywać sporą ilość kolorowych kart w celu stworzenia końcowej tęczy – da radę właśnie 7-latek lub jego starszy kolega i oczywiście rodzic. Dlatego granica wieku wskazana przez producenta jest trafna.

 • pamięć wzrokowa,
 • logiczne myślenie,
 • uwaga i koncentracja,
 • planowanie taktyki gry i układanie strategii.
gry planszowe dla dzieci 1

Zerknijcie na pełne inspiracji zestawienie:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥

Charakterystyka rozgrywki i recenzja

PRZYGOTOWANIE

rainbow gra 13

Rozgrywka „Rainbow” nie wymaga długich przygotowań. Wystarczy potasowaną talię umieścić w stojaku, który zapewnia graczom widoczność tylko jednej strony kart (druga strona kart musi być niewidoczna dla graczy). Każdy zabiera po 3 karty ze swojej strony i trzyma je tak, by przeciwnik widział ich odwrotne strony. Zaczyna młodszy gracz.

CEL GRY

Celem gry jest zebranie większej ilości kart niż przeciwnik.

ROZGRYWKA

Karty wykładane na środku stołu – naprzemiennie przez graczy – stworzyć powinny tęczę, choć udać się to może tylko jednemu z rozgrywających. Wystarczy 6 różnych kolorów do jej uzyskania, pomimo iż w grze jest 7 różnych barw tęczy, biała karta – joker zastępujący dowolny kolor oraz pechowa czarna karta.

O czym należy pamiętać?

 • w swojej kolejce gracz może wyłożyć 1, 2 lub 3 karty z ręki, ale obowiązkowo minimum 1,
 • karty wykładamy z ręki i naprzemiennie odwracamy leżące już na stole,
 • odwrócenie może być ostatnim zagraniem,
 • karty wykładać można normalnie (widoczną dla siebie stroną na wierzch) lub „na ślepo” (tylną – niewidoczną dla siebie stroną na wierzch),
 • runda kończy się przegraniem, gdy na stole pojawi się czarna karta lub dwie kart tego samego koloru (wyłączając biały), przegrany gracz rozpoczyna kolejną rundę, a wygrany zgarnia karty ze stołu,
 • ułożenie szóstej karty z kolejnym niepowtarzalnym kolorem skutkuje stworzeniem tęczy i zabraniem wszystkich (6) kart ze stołu.
rainbow gra 14
rainbow gra 15
rainbow gra 16
rainbow gra 17
rainbow gra 18
rainbow gra 19

Po każdej kolejce gracze dobierają karty do 3 w ręku. Gra kończy się, gdy w talii zabraknie kart niezbędnych do uzupełnienia ręki do 3. Wyrywa osoba z większą ilością zdobytych kart.

„Rainbow” jest unikalną grą w naszym domu – z kilku względów. Właściwie to nasza jedna z dwóch dwuosobowych gier! Jesteśmy dość wybredni, jeśli chodzi o typowe pojedynki dla pary. Jednak „Rainbow” kupiła nas swoją mechaniką i dość łatwym progiem wejścia (wystarczy pamiętać o naprzemienności wykładania i obracania kart oraz funkcji białej, czarnej i zdublowanej karty).

Ponadto kompaktowe pudełko (lub talia w stojaku) sprawiają, że grę możemy zabrać zawsze ze sobą, wrzucając ją do plecaka czy torebki. Może być z nami w podróży (u nas sprawdza się w pociągu i na lotnisku), na piknikowym kocu, ale i u znajomych. Pamiętać jednak musimy o tym, że jest to dwuosobowa gra, a więc towarzyskie rozgrywki to nie domena „Rainbow”.

„Rainbow” ukazała się nakładem wydawnictwa Piatnik.

rainbow gra 2

Polecamy również – „Gra w kotka i w pyszczek” – szalony pinballowy pojedynek zręczności i refleksu.

gra w kotka i pyszczek 21

mapa bibliotek przyjaznych dzieciom
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top