seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 1

Najlepsza książkowa seria dla przedszkolaków – seria o Klarze i jej młodszym bracie

Ona – pierwszoklasistka, odważna, ciekawska, pomysłowa, przedsiębiorcza i pełna werwy. On – o dwa lata młodszy przedszkolak, z równie bogatą wyobraźnią, wcale nie mniej pewny siebie i zawsze dotrzymujący towarzystwa starszej siostrze. Klara i jej brat. Mieszkanka wybuchowa – chyba jak każde rodzeństwo. Dzięki nim każda nuda przeradza się w dobrą zabawę, kończącą się niewinnymi szaleństwami. Wydane w Polsce trzy tomy opowiadań o Klarze i jej młodszym bracie to najlepsza – naszym zdaniem – książkowa seria dla przedszkolaków.

Książkowa seria dla przedszkolaków na „Złotej liście”

Seria o Klarze i jej młodszym bracie znajduje się na „Złotej liście” książek polecanych przez fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Późno odkryliśmy fenomen opowiadań bułgarskiego pisarza. Dziś więc nadrabiamy czytelnicze zaległości, z każdą historią rozkochując się w zwariowanych przygodach rodzeństwa. Co sprawia, że gdy czytelnik pozna się z Klarą i jej bratem, nie może oderwać się od lektury?

Świat widziany oczami dziecka

Po pierwsze – jest nim świat przedstawiony, który ukazany zostaje z perspektywy kilkuletniego narratora. Młodszy brat opowiada językiem prostym, stylem lekkim (ale nie potocznym) szalone historie, których pomysłodawczynią jest Klara. Całość jest na tyle wiarygodna, że nawet nam dorosłym zdarza się całkowicie zatopić w dziecięcej interpretacji zdarzeń. O wiele łatwiej zaraz po lekturze opowiadań zrozumieć wybryki i psoty swoich dzieci.

seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 8
seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 5
seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 4

Niewinny dowcip i spora dawka śmiechu

Bezsprzecznie to również dziecięcy dowcip, beztroski sposób patrzenia na świat, nieposkromiona ciekawość, bogata wyobraźnia młodych bohaterów sprawia, że każde opowiadanie kipi humorem.

Jakże się nie uśmiechnąć np. podczas czytania o farbowaniu sierści psa na dwa różne kolory (by sprawiedliwie podzielić między siebie ulubionego domowego zwierzaka), na myśl o karmieniu rybek cioci parówkami (przecież skoro dzieci uwielbiają takie przysmaki, to dlaczego by nie dostarczyć ich ulubionym rybkom) czy obserwując starania starszej siostry, która swojemu bratu chciała pomóc zrobić jeden z najlepszych strojów karnawałowych, więc wymyśliła, że ufarbuje go na żółto dzięki łupinom cebuli?

Wszystkie przygody rodzeństwa mają swoje źródło w zwyczajnej, ale jakże kreatywnej nudzie. Gdy dorzucimy do tego nieskrępowaną wyobraźnię młodych bohaterów, ogromną ciekawość świata, to podszyte troską o innych szaleństwa Klary i jej brata, okazują się być niewinnymi psotami. Bo co, jeśli czekający w lodówce tort okaże się zepsuty i mające go zjeść ciocie się rozchorują? Lepiej zadbać o zdrowie rodziny i na własnej skórze sprawdzić przydatność smakołyków do spożycia. Oddanie biednym kilka par butów, to przecież również dobry uczynek (mniej ważne jest to, że należały do aktualnej garderoby taty). Nie wspominając o sytuacji, podczas której rodzeństwo zdecydowało się przeznaczyć całą zawartość swoich skarbonek na zakup mleka w kartonie, które własnoręcznie zapakowane w ogromny karton próbowały wysłać do Afryki dla głodujących dzieci.

Chyba nie ma rodzica, których ta dziecięca logika postępowania nie rozbroi, powodując raczej uśmiech na twarzy, aniżeli grożenie palcem.

seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 3
seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 7
seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 6

Ilustracje współgrające z dziecięcą perspektywą

Nie bez znaczenia na odbiór opowiadań Dimitra Inkiowa mają urokliwe ilustracje Justyny Mahboob, które imitują dziecięcą kreskę. To niewielkie w porównaniu z ilością tekstu na stronie różnorakie portrety głównych bohaterów lub scenki sytuacyjne z ich udziałem, rzadziej całostronicowe obrazki zbliżone techniką bardziej do szkiców niż malowanych na bogato ilustracji.

seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 9
seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 10
seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 11

Kolejność czytania tomów, ale i luźno powiązanych ze sobą opowieść w poszczególnych częściach nie ma większego znaczenia.

seria dla przedszkolakow ja i moja siostra klara 12

Seria dla przedszkolaków Dimitra Inkiowa z ilustracjami Justyny Mahboob ukazała się nakładem wydawnictwa Tatarak.

Recenzje innych kultowych zbiorów ze świata i z Polski dla przedszkolaków czekają we wpisie – Najciekawsze serie książek dla przedszkolaków i nie tylko.

serie ksiazek dla dzieci

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top