img 20210418 143700

Malta – spektakularne punkty widokowe, których nie możesz przegapić

Jeśli szukacie na Malcie miejsc wartych odwiedzenia lub tras wędrówek bogatych w zdumiewające widoki oraz punktów widokowych, z których roztaczają się niezapomniane krajobrazy, to każdy informator turystyczny zaoferuje Wam sporo lokalizacji o takim charakterze.
Malta, mimo swoich niewielkich rozmiarów, jak żaden europejski kraj, oferuje spektakularne punkty widokowe prawie na każdym kroku. Klify Dingli, Blue Grotto, Valletta ze swoimi Górnymi Ogrodami Barrakka – o tych atrakcjach wspomina każdy przewodnik czy też blog podróżniczy, a turyści traktują je jako obowiązkowe punkty wycieczki. Nasza lista składa się w większości mniej znanych, równie widowiskowych, a często niezatłoczonych, przez co bardziej urokliwych miejsc, tras i terenów.

Trasa The Red Tower – Radar Station (zachodni grzebień Malty)

Proponowana w nagłówku trasa jest jedną z kilku opcji, która jednocześnie pozwala podziwiać Mellieha Bay, południowo-zachodnie brzegi Comino, Gozo i przede wszystkim północno-zachodnie klify Malty.

Trasa od The Red Tower (Wieża Świętej Agaty) do Radar Station drogą Triq Tad-Dahar (utwardzona droga kamienista) idealna jest dla wygodnych turystów lubiących szerokie i jasno wyznaczone szlaki. Do The Red Tower dostać się można autobusem, wysiadając na przystanku
„Qammieh” i idąc 600 metrów w stronę widocznej wieży.

malta view point punkty widokowe 85

Budowli nie da się pomylić z żadną inną. Będąc już na miejscu, warto obejść ją dookoła. Ściany The Red Tower zwrócone są w różne strony – Comino i Gozo z jednej strony, a Mellieha Bay z drugiej.

malta view point punkty widokowe 12
malta view point punkty widokowe 11

Wędrówka drogą (pieszo lub samochodem) w stronę Radar Station pozwala podziwiać m.in. klifowe zachodnie wybrzeże Malty.

malta view point punkty widokowe 55
malta view point punkty widokowe 10

Widoki te utrwaliliśmy również na zdjęciach do książki „Duży Wilk i Mały Wilk”. Recenzja czeka na blogu.

duzy wilk i maly wilk 15

Pod The Red Tower można dostać się z Melliehy również pieszo – ścieżkami Foresta 2000 Nature Reserve. Polecamy ten rezerwat i jego mało uczęszczane dróżki. Wznosząc się nimi wyżej, podziwiać można coraz to piękniejszy widok na zatokę w Mellieha.

malta view point punkty widokowe 17
malta view point punkty widokowe 60

Spod The Red Tower do Radar Station dostać się można wspomnianą już drogą kamienistą lub równoległą, a biegnącą niżej wieży ścieżką początkowo wśród farmerskich pól, później na klifie. Niektóre z tych widoków spostrzegane z wysokich brzegów zachodniego grzebienia Malty utrwaliliśmy na zdjęciach do książki „Daj gryza”. Zapraszam do recenzji na blogu.

daj gryza mizielinscy 33

Teren wokół Radar Station idealnie nadaje się na podziwianie zachodu słońca, dodatkowo z tej części Malty podziwiać można Comino, Gozo, cały tzw. grzebień Malty oraz zachodnie jej klify. Widoki z tych okolic utrwaliliśmy na zdjęciach z książką „Wielka księga supermocy”.

wielka ksiega supermocy 23

Wokół Anchor Bay (Popeye Village)

Bez względu na to, czy jesteście lub w dzieciństwie byliście miłośnikami Popeye’a (bohatera kreskówek lub filmu – czerpiącego moc ze szpinaku) i chcielibyście poznać scenerię filmu z Robinem Williamsem w roli głównej, czy też może zwiedzacie Maltę z dziećmi, dla których sceneria Popeye Village jest atrakcyjnym placem zabaw, to warto poświęcić kilka chwil, by po prostu zobaczyć z góry (punkt widokowy przy drodze lub na pobliskim parkingu) lub z dołu (betonowy pomost) tę malowniczą krainę.

malta view point punkty widokowe 1
malta view point punkty widokowe 2

Okolice Popeye Village to idealne miejsce, by posilić się pizzą z maltańskimi przysmakami serwowaną w restauracji na terenie filmowego miasteczka.

malta view point punkty widokowe 70

Sceneria wioski posłużyła nam również za tło zdjęć do książki „Teoria względności i jej tajemnice”.

teoria wzglednosci i jej tajemnice 1 1

Trasa między Golden Bay a Ghajn Znuber Observation Tower

To najbardziej urozmaicona krajoznawczo trasa, jaką mieliśmy okazję wędrować na Malcie. Zaznaczona jest na Google Maps wraz z mijanymi po drodze atrakcjami (m.in. Rock Cut Observation Post – okno w klifie, do którego schodzi się kilkoma schodami w dół).

malta view point punkty widokowe 87
malta view point punkty widokowe 88

Trasę rozpocząć można, np. idąc ścieżkami Il-Majjistral Nature & History Park (nad hotelem Radisson Blu Resort & Spa koło Golden Bay) i podążać ścieżką w stronę Ghajn Znuber Observation Tower.

malta view point punkty widokowe 56
malta view point punkty widokowe 24
malta view point punkty widokowe 25
malta view point punkty widokowe 13
malta view point punkty widokowe 14
malta view point punkty widokowe 27
malta view point punkty widokowe 26
malta view point punkty widokowe 65
malta view point punkty widokowe 66
malta view point punkty widokowe 54
malta view point punkty widokowe 9
malta view point punkty widokowe 8

Można również dodatkowo odbić w lewo drogą w dół (jeszcze przed wspinaniem się na klif), by powędrować trochę brzegiem zatoki, mając nad sobą strome ściany wzniesień. Trasa jednak kończy się w pół drogi i trzeba wrócić na ścieżkę w kierunku Ghajn Znuber Observation Tower.

Warto jednak pokusić się o te dodatkowe metry – widoki są niesamowite.

pano 20210402 181602

Krajobraz mijanej okolicy utrwaliliśmy na zdjęciach z książką „Wczoraj i jutro”.

wczoraj i jutro paszkiewicz walentynowicz 27
wczoraj i jutro paszkiewicz walentynowicz 9

Trasa między Golden Bay a Ghajn Tuffieha Bay

Kolejna trasa ma swój początek na… plaży Golden Bay.

malta view point punkty widokowe 7

Dróżkami południowo-zachodnich wzniesień szybko dostać się można pod widoczną z plaży wieżę – Ghajn Tuffieha Tower. Stamtąd roztacza się widok z jednej strony na Golden Bay, z drugiej na Ghajn Tuffieha Bay.

malta view point punkty widokowe 52
malta view point punkty widokowe 4

Trasa między Ghajn Tuffieha a Qarraba Bay

Ghajn Tuffieha sama w sobie prezentuje spektakularny widok – czy to ze schodów do niej prowadzących, czy z samej plaży.

malta view point punkty widokowe 19
malta view point punkty widokowe 6
malta view point punkty widokowe 5

Całą zatokę można podziwiać z poziomu morza, czyli zachodniego brzegu daleko wysuniętego w morze, spacerując wzdłuż plaży…

malta view point punkty widokowe 22
malta view point punkty widokowe 23
malta view point punkty widokowe 64

lub ścieżkami nad plażą, które swój początek mają obok schodów na plażę.

malta view point punkty widokowe 62
malta view point punkty widokowe 20

Dochodząc do punktu widokowego na klifie ma się przed oczami – po prawej Ghajn Tuffieha po lewej (trudno dostępną) Qarraba Bay.

malta view point punkty widokowe 63
malta view point punkty widokowe 21

Trasa między Qarraba Bay a Gnejna Bay

Nie bez znaczenia ma kierunek trasy zaznaczony w nagłówku. Względy bezpieczeństwa przemawiają za takim wyborem, choć widzieliśmy śmiałków „zjeżdżających” z piaszczystych klifów nad Qarraba Bay. Egzotyczna i trudno dostępna plaża robi wrażenie, ale czy warta jest takich „poświęceń”?

malta view point punkty widokowe 33

Nasza krajoznawczy spacer rozpoczęliśmy na plaży Gnejna Bay i podążaliśmy wschodnimi jej brzegami wyłącznie do miejsca na mapie oznaczonego jako „The Fourteen Soldiers”.

malta view point punkty widokowe 3

Przy czym nie jest to typowy szlak turystyczny, raczej wydeptana – przez szukających spokoju turystów lub miłośników naturyzmu – ścieżka (początkowo nawet wydrążone schody – po drodze napotyka się ukryty dom).

malta view point punkty widokowe 35
malta view point punkty widokowe 69
malta view point punkty widokowe 34

Trasa nad Gnejna Bay w stronę Aaron’s Cove

Z kolei zachodnimi zboczami nad plażą Gnejna powędrować można aż do bajkowej plaży Fomm ir-Riħ Beach. Trasa uwzględniająca Pullicino’s Cove wiąże się ze wspinaczką i kroczeniem po wąskich dróżkach nad klifem. My poprzestaliśmy na Aaron’s Cove.

malta view point punkty widokowe 31
malta view point punkty widokowe 32

Widoki z tej trasy utrwaliliśmy na zdjęciach z książką „Fizyka kwantowa i jej tajemnice”.

fizyka kwantowa i jej tajemnice 2 2

Il-Blata tal-Melh

Zachęceni komentarzami na Google Maps („przepiękne”, „dziewicze miejsce”, „kosmiczny krajobraz”) ruszyliśmy do Il-Blata tal-Melh z parkingu oznaczonego na mapie jako Green Fingers Club Malta po mniej lub bardziej stromej łące z lekko zaznaczonymi dróżkami, dochodząc do klifu, a następnie idąc wzdłuż niego.

malta view point punkty widokowe 30
malta view point punkty widokowe 29
malta view point punkty widokowe 68
malta view point punkty widokowe 28

Miejsce, do którego dotarliśmy zaznaczyłam pinezką, a widok przedstawiał się następująco:

malta view point punkty widokowe 67
pano 20210417 162550

Dalsza trasa okazała się zbyt niebezpieczna dla naszej czwórki.

Trasa od Migra l-Ferha do Ras id-Dawwara

Początek tej trasy miał dla nas miejsce na parkingu, do którego prowadzi świeżo utwardzona droga. Już sama jazda samochodem do wspomnianego punktu jest niezapomniana. Rysujące się w oddali wzgórze z daleka przypomina wietnamskie tarasy ryżowe lub toskański krajobraz.

malta view point punkty widokowe 37
malta view point punkty widokowe 38
malta view point punkty widokowe 45
malta view point punkty widokowe 44

Z parkingu, gdy oczy nasycą się widokami granatowego niekończącego się morza, polecamy ruszyć w prawo (patrząc na morze). Po kilkunastometrowej wędrówce odnaleźć można zejście, czasami schody kute w skale do tzw. wpustu (inlet), który okazywał się zbawiennym miejscem dla żeglarzy szukających schronienia np. przed sztormem wśród klifowych brzegów tej części Malty.

malta view point punkty widokowe 40

Widok za rogiem niesamowity! Wzburzone morze, a co dopiero sztorm na pewno potęgują emocje.

malta view point punkty widokowe 39

Z kolei z parkingu ruszając w lewo, czeka na wędrowców spokojny spacer po płaskich klifach w stronę malowniczego Ras id-Dawwara (wysokiego klifu z podwójną jaskinią wodną).

malta view point punkty widokowe 41
malta view point punkty widokowe 72
malta view point punkty widokowe 73
malta view point punkty widokowe 42
malta view point punkty widokowe 43

Ghar Lapsi Divesite

Ghar Lapsi Divesite to miejsce doskonałe dla aktywnych rodzin z dziećmi. Zatoczka z jaskiniami to rodzaj naturalnego basenu. Z tarasu można podziwiać dalekie morze, ale i kąpiącą się młodszą część wycieczki.

malta view point punkty widokowe 47
malta view point punkty widokowe 48

Ponadto z parkingu wychodzi się na ścieżki trekingowe, które jednak nie są polecanymi szlakami turystycznymi z racji kruszących się klifów i erozyjnego terenu wzdłuż tej części wybrzeża – o czym informują znaki.

malta view point punkty widokowe 46

Widoki z Filflą (niezamieszkałą wysepką archipelgu maltańskiego) w oddali są unikalne.

malta view point punkty widokowe 75

Z parkingu pieszo w niespełna 10 minut można również dostać się pod wieżę Ghar Laspi, którą łatwo dostrzec z drogi prowadzącej do kąpieliska.

malta view point punkty widokowe 86

Prócz basenu kąpielowego, szlaków, restauracji znajduje się tu plac zabaw, teren do pikniku i BBQ oraz toalety. Z placu zabaw rozciąga się „malowniczy” widok na „wodospad”, który okazuje się być spustem wody z oczyszczalni do morza.

malta view point punkty widokowe 57
malta view point punkty widokowe 15

Wied il-Bassasa

Warto pokluczyć – raczej wąskimi w tej części – drogami między gospodarstwami zawsze serdecznych farmerów, by trafić w to miejsce. Piesze dróżki (zdecydowanie nie szlaki) w tej części Malty okazały się mało uczęszczane, a niektóre na pewno odkrywane po raz pierwszy.

malta view point punkty widokowe 74

Plac zabaw za kościołem w Mellieha

„Górzysta” Mellieha nie raz obdarowała nas takimi spektakularnymi widokami. Często malownicze krajobrazy zaskakiwały nas w najbardziej nieoczekiwanym miejscu. Poniższe zdjęcia zrobiliśmy z placu zabaw za kościołem w Mellieha.

place zabaw malta mellieha kosciol 4
place zabaw malta mellieha kosciol 5

Imgiebah Beach

By dotrzeć do plaży Imgiebah Beach trzeba pokusić się o dłuższy spacer, zostawiając samochód niedaleko Selmum Palce i podążając szlakiem równoległym do drogi Triq Selmum. Lokalsi samochodami z wysokim zawieszeniem parkują prawie nad samą plażą. Nasze doświadczenia z chorwackich wędrówek hamują apetyt na samochodowy off-road. Spacer wśród ogrodów i gospodarczych pól, w dodatku z widokiem na coraz to bliżej rysujące się wybrzeże, jest niezastąpiony.

malta view point punkty widokowe 18
malta view point punkty widokowe 61

Na otaczających plaże wzgórzach rysują się ścieżki, ale my nie powędrowaliśmy w stronę Fortu Campbell, choć na plażę przychodzili turyści z tego miejsca.

Innym z kolei razem nie udało się nam dotrzeć do plaży Imgiebah Beach od strony wybrzeża Melliehy przez cypel Ras il-Griebeġ – powstrzymała nas prywatna posesja farmera.

Xemxija Hill Heritage Walk

Historyczna trasa 'Roman Road’ okazała się nie tylko lekcją historii (m.in. punickie groby, pozostałość prehistorycznej świątyni, rzymskie pasieki), ale i miejscem pięknych widoków (zatoka św. Pawła – San Pawl il-Bahar).

malta view point punkty widokowe 49
malta view point punkty widokowe 89

Ta Kalanka Sea Cave

Krajobraz wokół Ta Kalanka Sea Cave to widowiskowa okolica. Na nasze szczęście w czasie, kiedy my mieliśmy okazję odwiedzić to miejsce, zastaliśmy ciszę i spokój. Droga samochodowa prowadzi pod sam punkt widokowy i kąpielisko.

malta view point punkty widokowe 16
malta view point punkty widokowe 59
malta view point punkty widokowe 58

St. Peter’s Pool

St. Peter’s Pool to młodzieżowy raj – ze względu na urządzane tam skoki do morskiego basenu czy wygodne do leżenia płaskie półki skalne. By dotrzeć nad miejsce kąpielowe z parkingu (dojazd samochodem), pokonuje się trasę spacerem po okolicznych wzniesieniach w około 5 minut.

malta view point punkty widokowe 77

Nas zdecydowanie bardziej urzekły widoki nad Il- Kalanką.

Il-Kalanka

malta view point punkty widokowe 50
malta view point punkty widokowe 76

Maltańskie wybrzeże jest wyjątkowe. Kolejne wpisy z Maltą w roli głównej już wkrótce.

Warto pamiętać, że Polska ma także wiele atrakcji do zaoferowania turystom z zagranicy i rodakom. Nasze wędrówki po zachodnim wybrzeżu relacjonujemy w kilku wpisach.

molo o poranku 2

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top