daj gryza mizielinscy 26

„Daj gryza” – kulinarna podróż dookoła świata – recenzja

Danie główne wielkoformatowego i obszernego „Daj gryza” stanowi mieszanka ciekawostek z wielu dziedzin – historii, kultury, przyrody. Na deser czytelnik otrzymuje gotowe do wykonania smakowite przepisy kulinarne. Lektura okraszona zostaje efektownymi i bardzo szczegółowymi ilustracjami, którymi delektować się można od okładki do okładki, jak świetnie dobranym trunkiem do posiłku.

Autorzy „Daj gryza” zapraszają do kulturowej (nie tylko kulinarnej) podróży iście sensorycznym tropem – śladem potraw, przypraw i składników z różnych zakątków świata aż 5 kontynentów. Opis w przewadze wyśmienitych, czasami także nieapetycznych, bądź niejadalnych – z punktu widzenia czytelnika – dań stanowi punkt wyjścia do snucia opowieści dotyczących historii, kultury i przyrody 26 państw kuli ziemskiej.

Kulinarna historia 26 państw świata

Każdemu krajowi poświęcono dwie rozkładówki.

Po marginesy wypełnia je ilustrowana historia państwa, która przedstawiona również w narracyjnym tekście przybiera formę wypunktowanych ciekawostek uwzględniających poszczególne elementy obrazków (oznaczone cyfrą w tekście i na ilustracjach).

daj gryza mizielinscy 19
daj gryza mizielinscy 18
daj gryza mizielinscy 16
daj gryza mizielinscy 15

Misternie dopracowana warstwa graficzna to nie tylko prezentacja charakterystycznych miejsc, budowli, historycznych zdarzeń, rozpoznawalnych cech fauny i flory, to także widniejąca na ilustracji flaga konkretnego państwa, ale i odpowiednio dobrana do kraju kolorystyka.

daj gryza mizielinscy 13
daj gryza mizielinscy 14
daj gryza mizielinscy 17

Trzecim stałym elementem rozkładówek (prócz ilustrowanej oraz opisanej ciekawostkami kulinarnej historii kraju) są czytelne przepisy tradycyjnych potraw, które krok po kroku prezentują sposób przygotowania dania lub przekąski.

daj gryza mizielinscy 40
daj gryza mizielinscy 36
daj gryza mizielinscy 37
daj gryza mizielinscy 38

Geograficzne, kulinarne i historyczne podróże

Książkę można czytać na wiele sposobów.

Jeśli interesują nas konkretne kraje, odszukujemy je na mapie – tam obok celu podróży znajdziemy numer strony.

daj gryza mizielinscy 1
daj gryza mizielinscy 2
daj gryza mizielinscy 6
daj gryza mizielinscy 7
daj gryza mizielinscy 3
daj gryza mizielinscy 4
daj gryza mizielinscy 5

Poszukując pomysłu na coś pysznego, wystarczy posiłkować się spisem potraw umieszczonym po geograficznym spisie treści.

daj gryza mizielinscy 20
daj gryza mizielinscy 21
daj gryza mizielinscy 22
daj gryza mizielinscy 23
daj gryza mizielinscy 24

Dla czytelników z historycznym zacięciem przygotowano trzeci spis treści – chronologiczny – na końcu książki. Pozwoli on podróżować w czasie.

daj gryza mizielinscy 25
daj gryza mizielinscy 27
daj gryza mizielinscy 29
daj gryza mizielinscy
daj gryza mizielinscy 28
daj gryza mizielinscy 30

Po czwarte, jeśli interesuje nas tylko konkretne pojęcie, danie, informacja, zerknąć możemy do indeksu, który ułatwi wyszukiwanie konkretnych wiadomości.

daj gryza mizielinscy 41

Smakowita uczta

Tak oto „Daj gryza” jest książką do wnikliwego czytania (zdecydowanie nie jednorazowego i nie na raz), albumem do wzrokowego eksplorowania, vademecum pełnym historycznych i kulturowych odkryć oraz osobliwą książką kucharską. Uczta dla oczu, umysłu i – w przypadku praktycznie rozsmakowanych w lekturze czytelników – dla podniebienia.

Co sprawia, że szafran jest najdroższą przyprawą na święcie? Co pożytecznego dla drzew figowych robi bleskotka, owad podobny do malutkiej osy (i nie chodzi tu o zwyczajne zapylenie kwiatów)? Jak wygląda smoczy owoc? W którym kraju je się słodki chleb umarlaka i cukrowe czaszki? Czy ananasy rosną na drzewach?

Na te i setki innych pytań odpowiedzą Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Natalia Baranowska.

Książkę „Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu” Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz Natalii Baranowskiej wydało wydawnictwo Dwie Siostry. Książka do kupienia m.in. tutaj.

Przy okazji polecamy inną wielkoformatówkę Aleksandry i Daniela Mizielińskich – „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”.

ktoredy do yellowstone mizielinscy 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top