lama express gra planszowa 16

„Lama Express” – gra planszowa dla początkujących, ale wymagających graczy

Jeśli rozpoczynacie przygodę z planszówkami i dla Waszego przedszkolaka szukacie odskoczni od „Chińczyka” i „Grzybobrania”, to „Lama Express” będzie dla Was wyborem idealnym. Proste zasady gry, spora losowość rozgrywek, barwna grafika, niecodzienni, ale jednocześnie sympatyczni bohaterowie oraz podróż parowym pociągiem dookoła świata – to niezaprzeczalne jej zalety. W drogę!

Zawartość pudełka:

 • składana na pół plansza z okrągłym i podzielonym kolorowymi polami torem dla pociągów mijających na swej trasie cztery dworce należące do poszczególnych graczy, pola wsiadania i wysiadania,
lama express gra planszowa 7
 • 2 pociągi kształtem dopasowane do toru,
 • 16 figurek lam – po 4 w kolorze żółtym, różowym, zielonym i niebieskim,
 • 1 kolorowa kostka do gry,
lama express gra planszowa 6
 • 1 instrukcja,
 • pudełko mieszczące wszystkie elementy gry.
lama express gra planszowa 3

Przedział wiekowy:

 • sugerowany przez producenta wiek: 5+
 • nasza sugestia: zdecydowanie 4+ (rozgarnięty trzylatek również podoła zasadom i będzie cieszyć się zabawą).
lama express gra planszowa 17

Rozwijane umiejętności:

 • uwaga i koncentracja,
 • spostrzegawczość,
 • identyfikacja kolorów z kostki z kolorami na polach na planszy,
 • planowanie akcji poprzez wybór jednego z dwóch ruchów, czyli jazdy jednym z dwóch pociągów, w zależności od napotykanych na trasie „przystanków”.

Rozgrywka:

Celem gry jest sprawne przewiezienie wszystkich swoich lam pociągami które poruszają się wokół planszy. Ten, komu jako pierwszemu uda się okrążyć wszystkimi swoimi lamami planszę i dowieźć je do domu, wygrywa.

Trasa prowadzi przez cztery kontynenty: Europę, Amerykę, Azję i Afrykę. Dworce w odpowiednich kolorach: niebieskim, zielonym, różowym i żółtym (wraz z otaczającymi je zabytkami – Wieża Eiffla, Koloseum, Statua Wolności, legendarny chiński smok, Sfinks strzegący piramid itp. i charakterystycznym krajobrazem) stanowią stację początkową i końcową podróżujących lam.

Pierwszy pociąg należy ustawić przed polem, na które wskazuje strzałka w jego kolorze. Drugi pociąg ustawia się po drugiej stronie planszy, przy czym lokomotywa musi znaleźć się przed polem wskazanym strzałką.

Kolor wyrzucony na kostce określa miejsca, do którego podjeżdża lokomotywa – jeśli na kostce wypada żółty, gracz przesuwa wybraną lokomotywę przed pierwsze żółte pole wybranego przez siebie pociągu.

Przed i po przesunięciu pociągu wszyscy gracze, bez względu na to, kto przesuwa pociąg, wykonują następujące ruchy:

 • wsiadanie – zawsze, gdy obok pola ze strzałką stoi pusty wagon, gracz może wstawić do niego swoją lamę,
 • wysiadanie – po okrążeniu planszy lama (lub kilka lam – jeśli pozwala na to ustawienie wagonów) może wysiąść z pociągu, ale wagon, z którego wysiada musi znajdować się obok jednego z trzech trójkątów w kolorze gracza. W sytuacji, gdy gracz przegapi taką możliwość, lamy okrążają planszę po raz kolejny,
 • przerwa w podróży – gdy wagon z lamą innego gracza znajdzie się obok białego trójkąta, można taką lamę zabrać z pociągu i postawić na pierwszym z przodu wolnym polu oznaczonym białym śladem lamy. Czeka aż jej właściciel wstawi ją do pociągu – gdy pusty wagon znajdzie się obok małego białego trójkąta na końcu śladów lamy, a przed lamą, która została wysadzona z pociągu nie ma żadnych innych lam. Przy trójkącie mogą stać maksymalnie 3 lamy, do pociągu wsiada zawsze pierwsza w kolejności.

Równoczesna możliwość wykonywania akcji przez wszystkich graczy po każdym ruchu pociągu sprawia, że potrzebna jest nieustająca obserwacja poruszających się pociągów i miejsc ich kolejnych przystanków (opcje wysadzanie lam przeciwnika na trasie, przesiadki między wagonami, wysiadanie i wsiadanie swoimi lamami). Stała konieczność reagowania, czyli obserwacji pociągu i ruchów przeciwnika równoważy sporą losowość rozgrywek.

Opcjonalnie można skracać rozgrywkę, wspólnie ustalając ilość lam biorących udział w podróży.

Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób.

O czym należy pamiętać:

 • pociągi poruszają się tylko do przodu w jedną stronę,
 • jeden pociąg nie popycha stojącego przed nim.

Owocnych rozgrywek i dobrej zabawy!

lama express gra planszowa 30
lama express gra planszowa 31
lama express gra planszowa 32

Gra „Lama Express” wydana została nakładem wydawnictwa Piatnik.

lama express gra planszowa 29

Uwadze polecam wpis – Refleks, zwinność, zręczność i zabawa – trzy gry planszowe dla przedszkolaków, w których pozytywne emocje sięgają zenitu, w których recenzuję gry dynamiczne, ćwiczące jednocześnie koncentrację, spostrzegawczość i refleks.

img 20200205 102234
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top