mrowisko gra planszowa abino 31

„Mrowisko” – niepozorna gra planszowa dla najmłodszych

„Mrowisko” to gra planszowa dla najmłodszych graczy, zafascynowanych przyrodniczym życiem tych pożytecznych owadów i zawikłaną siecią ich domowych korytarzy. Odtwarzanie niepowtarzalnej, ale przemyślanej struktury mrowiska staje się przedmiotem rozgrywek charakteryzowanej we wpisie planszówki. Najmłodszym spodoba się wiele możliwość modyfikacji gry, a dorosłych zadowoli cena,

Wspólnie z Abino Przystanek Rodzinka chce obdarować jedną osobę charakteryzowaną we wpisie grą – szczegóły znajdziecie w poście na Facebooku.

Zawartość pudełka:

 • 44 karty z tunelami i 1 karta wyjścia z mrowiska,
mrowisko gra planszowa abino 19
 • 4 pionki i 1 kostka,
mrowisko gra planszowa abino 18
 • instrukcja,
 • pudełko mieszczące wszystkie elementy gry.
mrowisko gra planszowa abino 14

Przedział wiekowy:

 • sugerowany przez producenta wiek: 5-99
 • nasza sugestia: 4+

Rozwijane umiejętności:

 • spostrzegawczość,
 • uwaga, koncentracja,
 • orientacja przestrzenna,
 • percepcja wzrokowa,
 • myślenie logiczne i strategiczne – planowanie swoich ruchów lub też utrudnianie ruchów pozostałym graczom poprzez obracanie kart z tunelami, wymianę dwóch kart na planszy.

Rozgrywka:

Mrowisko uległo zniszczeniu, wyjścia z niego zostały zasypane. By wydostać się na powierzchnię, mrówki muszą wydrążyć nowe tunele.

Gracze (od 2 do 4) wcielają się więc w rolę mrówek, które swoją pracę rozpoczynają z dowolnie wybranego narożnika mrowiska. Przykładowe ułożenie tuneli w mrowisku przedstawia poniższe zdjęcie:

mrowisko gra planszowa abino 23

Celem gry jest doprowadzenie swojej mrówki poprzez odpowiednio ułożone tunele do wyjścia z mrowiska, czyli jasnej karty znajdującej się w centrum mrowiska.

mrowisko gra planszowa abino 24

Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy może obrócić jedną dowolną kartę sąsiadującą z jego mrówką.

W swojej turze gracz może wykonać następujące akcje:

 • rzut kostką i przesunięcie pionka o taką ilość kart, ile wynosi liczba wyrzuconych oczek na kostce lub mniej, jeśli pionek natrafi na koniec tunelu,
mrowisko gra planszowa abino 1
 • obrócenie dowolnej karty tunelu,
mrowisko gra planszowa abino 2
 • zamiana miejscami dwóch dowolnych kart tunelu, jednak bez możliwości ich obracania,
mrowisko gra planszowa abino 3

O czym należy pamiętać?

 • mrówki nie mogą przechodzić przez ślepe tunele,
 • mrówki dowolnie wybierają kierunek ruchu,
 • nie wolno obracać oraz zamieniać kart, na których stoi jakakolwiek mrówka.

Gracz, który jako pierwszy dotrze do wyjścia z mrowiska, wygrywa.

mrowisko gra planszowa abino 4

Labirynt

„Labirynt” to modyfikacja gry „Mrowisko”. Gra bowiem toczyć się bez użycia kostki, a ruchy polegają wyłącznie na zamianie miejscami dwóch dowolnych kart z mrowiska tak, by docelowo stworzyć tunel pomiędzy swoją mrówką a wyjściem. W jednym ruchu można zamienić tylko jedną parę kart, których nie można obracać. Gracz, który jako pierwszy wskaże nieprzerwany tunel między swoją mrówką a wyjściem z mrowiska, wygrywa,

Wprawki młodszych graczy

Poszczególne elementy gry sprawdzają się również podczas przygotowania młodszych graczy do rozgrywek według zasad przedstawionych w instrukcji. Wprawki polegać mogą np. na ułożeniu dla mrówki tunelu do wyjścia, czyli do jasnej karty. Ilość kart wręczanych dziecku wpływa na stopień trudności zabawy. Dziecko decyduje o kolejności układania i dopasowywania do siebie kart. Zabawa może być indywidualnym ćwiczeniem lub uproszczoną grą większej liczby młodych graczy.

mrowisko gra planszowa abino 27
mrowisko gra planszowa abino 25

Podstawy programowania

Poszczególne elementy gry można wykorzystać zaznajamiając dziecko z elementarnymi zasadami programowania i tworzenia prostych kodów. Jak sprawdzi się tu „Mrowisko”?

Dziecko możne szukać właściwego tunelu na zbudowanej przez dorosłego siatce korytarzy (taki tunel wcześniej dorosły musi zaprojektować w całym układzie kart z tunelami), którym poprowadzi swoją mrówkę do wyjścia, wcześniej zapisując kodem (cyfrą i strzałkami) drogę do pokonania.

mrowisko gra planszowa abino 28
mrowisko gra planszowa abino 29
mrowisko gra planszowa abino 30

Instrukcja do pokonania tunelu ze zdjęcia wygląda następująco: 1 ↑, 1 →, 2 ↑, 1 ←, 2↑ lub opcjonalnie 1 ↑, 1 →, 1 ↑, 1 ←, 3↑ .

Udanej zabawy!

„Mrowisko” – interaktywna gra planszowa dla najmłodszych – wydana została nakładem wydawnictwa Abino.

Jeśli szukacie planszówek dla początkujących graczy, zerknijcie na wpis Lama Express” – gra planszowa dla początkujących, ale wymagających graczy.

mapa bibliotek przyjaznych dzieciom
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry