kubiki klocki 18

„Kubiki” – polskie klocki rozwijające nie tylko wyobraźnię

„Kubiki” to klocki, które przypadkiem odkryte, skradły ostatnie dni zabaw moich dzieci, a w terapii zagościły chyba już na dobre. Uniwersalny, bo sześcienny kształt bryły oraz doskonale przemyślane i zaprojektowane wypustki i dziurki w klockach wymuszają kreowanie przestrzennych budowli. Różnorodna kolorystyka, spora ilość elementów (zależna od rodzaju zestawu), identyczny podstawowy kształt brył i przyjemny w dotyku miękki plastik sprzyjają, by z ich pomocą wspomagać rozwój różnorakich umiejętności dziecka. Zaczynając od oczywistych – manualnych, przez uwagę i koncentrację, spostrzeganie wzrokowe, wcale nie kończąc na strategiach lewopołkulowych.

Na rynku istnieje kilkanaście zestawów kubików.

Pierwsze – Kubiki Mini to wersja mini klocków. Zestawy zawierają klocki pozwalające na wykonanie: Robota, Autka lub Lamy.

Kolejne – Zestawy Podstawowe zawierają już pokaźną liczbę klocków, z których wykonać można wiele budowli.

Zestaw Frosty zawiera klocki w kolorach dedykowanych do scenerii zimowych, Zestaw Pinky w przewadze różne odcienie różowego, a w skład Zestawu Moro wchodzą klocki w barwach militarnych.

Poniższe propozycje zabaw i ćwiczeń oparte są na jednym z trzech Podstawowych zestawów – Optimum.

kubiki klocki 18

Zawartość:

  • 138 sześciennych klocków wykonanych z miękkiego plastiku przypominającego gumę. Zdecydowana większość klocków ma sześcienny kształt. Między sobą różnią się jednak ilością posiadanych wypustek i dziur, co wypływa na zwiększenie możliwości łączenia ich między sobą. Występują również, w małej ilości, bryły o podstawie trójkąta.
  • Dodatkowe elementy wykonane z elastycznej pianki w dwóch kolorach: zielonym i czarnym – 4 choinki, 4 chłopców, 2 dziewczynki, 18 kółek, 4 patyczki. Elementy są jednak cienkie i delikatne. My próbujemy więc szukać zastępników, korzystając z innych klockowych zestawów.
kubiki klocki 1
  • Opakowanie o wymiarach 20 x 20 x 5 cm mieszczące klocki i dodatkowe elementy.
kubiki klocki 11

Ćwiczone umiejętności i rozwijane kompetencje:

Kreatywna zabawa

Zestaw nie posiada instrukcji, do których przyzwyczajone są dzieci. Właśnie ich brak wyzwala większą kreatywność podczas układania. Jedyną barierą może okazać się ilość i rodzaj klocków. Warto przemyśleć kwestię wielkości zestawu podczas zakupów. Zestaw Optimum może okazać się za mały na tworzenie kilku dużych budowli jednocześnie.

kubiki skorpion
SKORPION
kubiki katamaran
KATAMARAN
kubiki dinozaur
DINOZAUR

Pomysły na układanie klocków można czerpać, śledząc stronę producenta oraz media społecznościowe zaprzyjaźnionych dystrybutorów klocków.

Inspirując się zamieszczonymi zdjęciami, można stworzyć pokaźną galerię budowli. Słowo „inspiracja” jest tu bardzo adekwatne – warto bowiem zwracać większą uwagę na kształt budowli, nie kolorystykę czy stuprocentową zgodność z wyglądem klocka (różna ilość wypustek, wgłębień itp.).

kubiki wyścigówka instrukcja
WYŚCIGÓWKA
kubiki słoń instrukcja
SŁOŃ
kubiki rakieta instrukcja
RAKIETA
kubiki helikopter instrukcja
HELIKOPTER

Stymulacja rozwoju

  • Naśladowanie ułożenia wzoru na płaszczyźnie i w przestrzeni (również z pamięci).

Zestaw nie posiada dedykowanych kart ze wzorami do odzwierciedlania, można je wykonać samemu. Ja posiłkuję się kartami z innych gier, które posiadam.

kubiki instrukcje wzory 1
  • Układanki lewopółkulowe.
kubiki lewopolkulowe ukladanki

Więcej o układankach lewopółkulowych, a przede wszystkim o konkretnych pomocach edukacyjnych, grach i zabawkach, które można wykorzystać w ćwiczeniach lewopółkulowych we wpisie UKŁADANKI LEWOPÓŁKULOWE – moja recepta na sprawny rozwój mowy i myślenia logicznego dziecka.

  • Kategoryzacja atematyczna dotycząca koloru ale i wyglądu klocka.
kubiki klocki kategoryzacja
  • Analogie.
  • Sekwencje atematyczne – naśladowanie, kontynuowanie, tworzenie.
  • Przeliczanie – klocki jako liczmany.
  • Czytanie metodą sylabową – etykietki z sylabami przykleja się na klocki lub pisze zmywalnym flamastrem i łączy, tworząc wyrazy. Różny system wypustek może sugerować sposób łączenia klocków (sylab).

Klocki Kubiki można łączyć z zestawami klocków Mini Wafle Marioinex.

Kubiki produkowane są przez polską firmę Abino.

Jeśli jesteście fanami klocków, to odsyłam do wpisu Kreatywne wykorzystanie klocków Lego w zabawie i nauce.

kreatywna zabawa klockami lego labirynt
Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top