co kryje niebo 2

„Co kryje nocne niebo? GWIEZDNY ZWIERZYNIEC” – recenzja

„Co kryje nocne niebo? GWIEZDNY ZWIERZYNIEC” to kolejny zachwycający oko i zajmujący umysł czytelnika album Ainy Bestard, która tym razem zabiera najmłodszych w podróż do domów dzieci żyjących w różnych częściach świata, by razem z nimi podziwiać widok nocnego nieba. Gwiezdny zbiór z odrobiną magii zamienia się w przystępny najmłodszym bajkowy pejzaż konstelacji.

Wciągająca w lekturę perspektywa

Nawiązujący do pytania zawartego w tytule narracyjny wstęp skierowany bezpośrednio do czytelnika jest zaproszeniem do uważnej obserwacji gwiazd dzięki wykorzystaniu interaktywnego charakteru książki (otwierane okienka, użycie latarki lub innego źródła światła podczas oglądania konkretnej części strony). Krótki instruktaż eksplorowania albumu znajduje się tuż za autorskim wstępem.

co kryje nocne niebo 6
co kryje nocne niebo 7

Mając świadomość odmiennego widoku nocnego nieba z różnych miejsc na świecie o podobnych porach oraz korzystając z tropów badań starożytnych astronomów (łacińska terminologia, geneza nazw, charakterystyka konstelacji załączona na końcu książki), czytelnik wędruje do 8 różnych miast i regionów na Ziemi. Odwiedza kolejno Kioto w Japonii, Warzarat w Maroku, Guadalajarę w Meksyku, Mandalgowi w Mongoli, Zalesie w Polsce, Lamu w Keni i Nironę w Indiach.

co kryje nocne niebo 10
co kryje nocne niebo 9
co kryje nocne niebo 8

Każda rozkładówka to wnętrze pokoju, przed którym staje czytelnik. Ściany, podłoga, sufit, umeblowanie oraz każdy drobny szczegół znajdujący się w pomieszczeniu oddaje ludowy charakter poszczególnego regionu świata.

W Meksyku z sufitu zwisa czekająca na rozbicie piniata, na ścianie widnieje zawieszony na sznurku mały szkielet przypominający o kulcie Santa Muerte, a cały pokój zdobią porozstawiane różnokształtne i ciepłolubne kaktusy.

co kryje nocne niebo 24
co kryje nocne niebo 28
co kryje nocne niebo 29
co kryje nocne niebo 30

Wnętrze zaleskiego pokoju przypomina wygląd typowej chaty tego regionu — widzimy drewniany sufit zdobiony malowanymi ręcznie ornamentami, typowy wielofunkcyjny piec, zdobniczy pająk (tzw. kierec) zwisający z sufitu czy religijne dewocjonalia.

co kryje nocne niebo 18
co kryje nocne niebo 21
co kryje nocne niebo 22
co kryje nocne niebo 23

Uważna obserwacja pomieszczenia pozwala dostrzec okno, które otwiera się do wewnątrz. Oczom czytelnika ukazuje się konstelacja gwiazd przedstawiająca jedno z 8 zwierząt — których na tym etapie jest jeszcze trudny do uchwycenia. Dwie drogi prowadzą najmłodszych do rozwiązania zwierzęcej zagadki. Po pierwsze wierszowana układanka widniejąca po lewej stronie rozkładówki. Po drugie eksperyment z podświetleniem okna. Dzieje się magia — w oknie pojawia się gwiazdozbiór, który przypomina zwierzę kształtem.

co kryje nocne niebo 14

Zawężająca perspektywa lektury — świat, pokój, okno doskonale ogniskuje uwagę czytelnika.

Uczta dla oka i umysłu

Pięknie wydana publikacja (twarda okładka, szycie, większy format) urzeka czytelników nie tylko szatą graficzną — minimalistyczną kolorystycznie (autorka posiłkuje się tylko granatem i bielą) i jednocześnie misterną ornamentyką ilustracji.

co kryje nocne niebo 3
co kryje nocne niebo 4
co kryje nocne niebo 32
co kryje nocne niebo 31

Przyciągający uwagę najmłodszych jest oczywiście interaktywny charakter publikacji — czyli otwierane okienka oraz konieczność użycia np. latarki, pozwala czytelnikom samodzielnie odkrywać tajemnicę gwiezdnego świata.

Książka „Co kryje nocne niebo? GWIEZDNY ZWIERZYNIEC” Ainy Bestard ukazała się nakładem wydawnictwa Tatarak.

Polecamy również inne interaktywne książki Ainy Bestard „Co kryje las?”, „Co kryje morze?”, „Co kryje ciało?”. Pozwalają one dziecku samodzielnie odkrywać niewidziane gołym okiem – bogatą leśną przyrodę, tajemnicze podwodne głębiny oraz fascynujące wnętrze ludzkiego organizmu.

co kryje cialo aina bestard

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top