dzikie i domowe 22

„Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta” – ujarzmianie dzikiej natury – recenzja

„Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta” to nietypowa podróż przez stulecia z początkowo dzikimi, kolejno oswajanymi, następnie udomawianymi, a w skrajnych przypadkach również niehumanitarnie wykorzystywanymi zwierzętami. Pies, czyli wilk w skórze psa. Kot — oswojony drapieżnik. Mało sympatyczny, a jednak niezastąpiony w badaniach naukowych — szczur. Przez udomowienie uratowany przed wymarciem i dziś bardzo zżyty z człowiekiem — koń. Wszystkie kiedyś dzikie — dziś ujarzmione przez człowieka. Nasi pomocnicy, żywiciele, domowi towarzysze, przyjaciele…

„Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta?” to książka pod patronatem PrzystanekRodzinka.pl.

Kiedyś i dziś, czyli historia udomawiania

Wstęp poprzedzający galerię 13 portretów zwierząt rysuje przed czytelnikiem ogólną historię udomawiania konkretnych gatunków zwierząt. O początkach hodowli zwierząt, a konkretnie — okolicznościach i motywach przyzwyczajania zwierząt do obecności człowieka dowiedzieć się można na przykładzie turów, z których powstały krowy, dzików i muflonów oraz ich udomowionych odpowiedników, czyli świń i owiec.

dzikie i domowe 4

Wprowadzenie pozwala również postawić jasną granicę między oswojeniem i udomowieniem, a także zrozumieć, że udomawianie zwierząt to skutek długotrwałego oddziaływania człowieka na zwierzęta, szczególnie poprzez ingerencję w czynniki genetyczne i środowiskowe. Stąd definicja takich pojęć, jak DNA czy rasy.

dzikie i domowe 5

Jeśli chcecie poznać osobliwe miejsce na Teneryfie, w którym wolontariusze z całego świata starają się zapewnić zwierzętom godne warunki do życia, polecamy wpis z opisem Tenerife horse rescue and animal sanctuary „Refugio de animales” – ekologicznej farmy ratującej zwierzęta wykorzystywane w turystyce i rolnictwie.

tenerife horse rescue sanktuarium dla zwierzat 10

Kiedyś i dziś, czyli portrety przodków i potomków

Pies, kot, świnia, owca, koza, koń, krowa, królik, kura, kaczka, szczur, złota rybka, pszczoła — dziś to zwierzęta spotykane dosłownie wszędzie: w domach, wiejskich gospodarstwach, „na służbie”, w laboratoriach i niestety przemyśle rozrywkowym. Cenimy ich pomoc, opiekę i pracę (np. psów tropiących lub koni ciągnących zaprzęgi), chętnie korzystamy z „towarów” czyli wytwarzanych przez nich surowców (np. kozie lub krowie mleko, mięso świń, kurze jaja, pszczeli miód, owcza wełna, jedwabna nić gąsienicy motyla).

Czy znamy jednak na tyle dobrze ich przeszłość i pochodzenie, by w pełni zrozumieć dzisiejsze zachowanie i zwyczaje? Przed czytelnikiem 13 portretów, czyli tak naprawdę 26 głównych bohaterów — tytułowych „Dzikich i domowych”.

dzikie i domowe 3

Historii udomowienia każdego prawie zwierzęcia poświęcono 2 rozkładówki. Mają one podobną budowę. Pierwsza strona w formie historyjki obrazkowej z krótką narracją opowiada o pierwszych kontaktach dzikich zwierząt z człowiekiem.

dzikie i domowe 13
dzikie i domowe 14
dzikie i domowe 15

Druga skupia się na różnorakich korzyściach, jakie człowiek czerpie z obecności czy hodowli konkretnie omawianego gatunku. Prezentuje także czytelne porównanie wyglądu zewnętrznego „dzikiego i udomowionego”.

dzikie i domowe 16
dzikie i domowe 17

Ostatnia rozkładówka rozdziału stanowi zestawienie kilku lub kilkunastu ras odpowiedniego gatunku, na które składa się ilustracja i krótka charakterystyka zwierzęcia z naciskiem na ciekawostki w obrębie każdej rasy.

dzikie i domowe 18
dzikie i domowe 19

Czy wiecie…

  • która rasa domowego kota nazywana jest miniaturą czarnej pantery?
  • które organy świni wykorzystuje się do przeszczepów w organizmie ludzkim?
  • jaki gatunek uważa się za przodka wszystkich kur?
  • który gatunek jest najliczniej występującym zwierzęciem domowym na świecie?

Odpowiedzi na te, ale i mnóstwo innych pytań znajdziecie w książce „Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta”.

Książka nie tylko prezentuje galerię zwierząt i opowiada ich historię, ale zwraca uwagę na problem humanitarnego traktowania udomowionych zwierząt, przytaczając m.in. przykład systemu klatkowego hodowanych kur i nierzadko dyskusyjnych, bo daleko (za daleko?) idących modyfikacji genetycznych zwierząt (fluorescencyjne mutanty królika).

dzikie i domowe 20
dzikie i domowe 21

Książka „Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta” Jean-Baptiste De Panafieu i Simon Bailly ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada.

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut Français w ramach programów wsparcia wydawniczego.

Dla młodych botaników i zoologów z wyobraźnią i poczuciem humoru polegamy zwariowane atlasy roślin i zwierząt – „Elegantki, trucicielki i inne ziółka” oraz „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy”.

atlas roslin zwierzet adrienne barman1

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top