co kryje cialo aina bestard

Aina Bestard „Co kryje las?”, „Co kryje morze?”, „Co kryje ciało?”

Aina Bestard i jej interaktywne książki „Co kryje las?”, „Co kryje morze?”, „Co kryje ciało?” pozwalają dziecku samodzielnie odkrywać niewidziane gołym okiem – bogatą leśną przyrodę, tajemnicze podwodne głębiny oraz fascynujące wnętrze ludzkiego organizmu. Oszczędnie malowany świat przedstawiony, miejscami estetyką bliski raczej bajecznym i nierzeczywistym krainom – dzięki wielowarstwowym ilustracjom oraz przeźroczom (szkiełkom) w trzech kolorach dołączonym do każdej książki – nabiera realnych, ale nie mniej fascynujących (wręcz przeciwnie) kształtów i kolorów. Interaktywne eksplorowanie tych książek to suma wielu aktywności – patrzenia, szukania, odkrywania, podziwiania, ale i czytania, które w tym wypadku pełni instruktażową rolę względem kolorowych filtrów, później dopiero inspirując do odkrywania ukrytych tajemnic prezentowanych światów.

🔥 Na naszym Instagramie czeka rozdanie 🎁📚 z książką „Co kryje ciało?”. 🔥

Każdy z trzech tytułów posiada podobny układ treści. Pierwsza rozkładówka to jednocześnie zaproszenie do podróży (w głąb lasu, morza oraz wewnątrz ludzkiego ciała) oraz instrukcja i sposób czytania książki z wykorzystaniem różnych kolorów szkiełek.

co kryje cialo aina bestard 1
co kryje las aina bestard 2
co kryje morze aina bestard 1

Dzięki trzem filtrom każda ilustracja skupia się na innych szczegółach, przedstawia kolejne „warstwy” oglądanego świata, prezentuje odmienne jego wymiary.

co kryje morze aina bestard 2
co kryje morze aina bestard 3

Wędrówka kończy się, do czego przyzwyczaiła nas już autorka w innych książkach („Narodziny”, „Ziemia, planeta żywa”), niezwykłymi konkluzjami o charakterze aforyzmów i życiowych przesłań.

co kryje cialo aina bestard 2
co kryje las aina bestard
co kryje morze aina bestard 2

Wygodne kieszonki na zdobionych wyklejkach (wewnętrzna strona okładki) mieszczą kartonowe płytki ze szkiełkami w trzech kolorach.

co kryje cialo aina bestard 2

„Co kryje ciało?”

Odkrywania ludzkiego domu, czyli ciała, dokonywać można z pomocą lekarsko-badawczych narzędzi:

  • stetoskopu z zielonym filtrem – „Zerkając przez zielone szkiełko, zobaczysz, jak ciało wygląda z zewnątrz.”,
  • otoskopu z niebieskim szkiełkiem – „Kiedy spojrzysz przez niebieskie, Twoim oczom ukażą się tysiące szczegółów niewidocznych gołym okiem.”,
  • mikroskopu z czerwonym przezroczem – „Na koniec użyj czerwonego szkiełka – odkryjesz wiele tajemnic tego niezwykłego mechanizmu, jakim jest ciało”.
co kryje cialo aina bestard 6

Magiczne lupy pozwalają zajrzeć w głąb ludzkiego ciała i poznać, poprzez dokładne, badawcze przyglądanie się, m.in. szkielet, zmysły wzroku, słuchu i czucia (język, skórę), mózg, układ pokarmowy, oddechowy i krwionośny.

co kryje cialo aina bestard 5
co kryje cialo aina bestard 4
co kryje cialo aina bestard 3

Każdy z pojawiających się organów i układów opisany tylko trzema (!) lapidarnymi, często metaforycznymi zdaniami (doskonale ujmują one sedno „bohaterów” – np. „Mózg jest dowódcą naszego ciała”, „Krew podróżuje autostradami biegnącymi przez całe ciało”, „Gdyby nie kości, ciało zawaliłoby się jak źle zbudowany dom”) skupia się na funkcjonalnej ich charakterystyce.

Nie znajdziemy tu encyklopedycznych opisów budowy tkanek czy naukowych terminów przeplatanych łacińską nomenklaturą. W zamian za to dostajemy ogromne „wielowarstwowe” ilustracyjne plansze, które czekają na poznawczą eksplorację, a z których nie raz spoglądają na nas uśmiechające się komórki krwi czy zadziorne wirusy.

co kryje cialo aina bestard 7

Przedostatnia rozkładówka podkreśla niepowtarzalność ludzkiego gatunku, który „powstaje z najbardziej wyjątkowej komórki ludzkiej po jej zapłodnieniu”.

co kryje cialo aina bestard

Zaskakująca puenta kończąca podróż po ludzkim ciele inspiruje do rozmyślań.

co kryje cialo aina bestard 5

Kieszeń na wyklejce prócz trzech kolorowych szkiełek mieści w sobie dużego formatu dwustronny plakat z postaciami dziewczynki i chłopca. Stworzony został taką samą techniką, jak pozostałe ilustracje w książce, więc nadaje się do eksploracji równolegle z lekturą książki, jak i bez jej towarzystwa.

co kryje cialo aina bestard 9
co kryje cialo aina bestard 1

„Co kryje las?”

Wędrówka w „Co kryje las?” odbywa się z trzema lupami w ręku. Obserwacja przyrody przez zielone szkiełko pozwala zobaczyć las podczas „snu”. Z niebieskim filtrem dostrzega się pierwsze oznaki życia. Czerwona lupa jest niezwykle magiczna. Przed uważnym czytelnikiem i „podglądaczem” odsłonięte zostają bowiem niezliczone sekrety leśnego świata.

co kryje las aina bestard 1

Podziemny labirynt mrówek, osobliwy „wyścig” ślimaków w strugach deszczu, wnętrze pszczelego gniazda i wiele innych tajemnic leśnego świata czeka na odkrycie.

co kryje las aina bestard 3
co kryje las aina bestard 4
co kryje las aina bestard 2

Wytrwały czytelnik na koniec wędrówki przez las pozna „najpilniej strzeżoną tajemnicę lasu”.

co kryje las aina bestard 1

„Co kryje morze?”

Morskie otchłanie zgłębia się, zakładając skafander nurka z zieloną szybką (dzięki niej wszystko wydaje się nieruchome) lub maskę do nurkowania z niebieskim szkłem („Pojawiają się oznaki życia”) oraz pływając batyskafem z czerwonymi szybami („Poznasz tajemniczy podwodny świat!).

co kryje morze aina bestard 3

Zmieniające kształt niezwykłe ryby, ukryte w muszlach organizmy i niewidzialne dla wrogów mistrzowie kamuflażu – to tylko niektóre stworzenia czekające na odkrycie.

co kryje morze aina bestard 4
co kryje morze aina bestard 1

„Co kryje las?”, „Co kryje morze?”, „Co kryje ciało?” Ainy Bestard ukazały się nakładem wydawnictwa Tatarak. Książki do kupienia m.in. tutaj.

Zaprasza również na czytelnicze podróże przez odległe epoki, ale i do początków życia współczesnych osobliwych gatunków. Poprowadzą Was: „Narodziny” Any Gallo i Pabla Acosty oraz „Ziemia, żywa planeta” Marty de la Serny połączone ilustracjami Ainy Bestard.

narodziny ziemia zywa planeta aina0bestard 1
mapa bibliotek przyjaznych dzieciom
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Przewiń do góry