blue banana gra karciana 13

Szalona gra karciana „Blue banana”, czyli myślenie na opak

„Blue banana” to gra karciana z pogranicza towarzyskich i logicznych rozgrywek. Łączy w sobie elementy wyścigu (stąd jej dynamizm, szybkie rundy i towarzyszące grze emocje), łamigłówki (myślenie logiczne, ale w oderwaniu od schematów) oraz wyszukiwanki (spostrzegawczość i koncentracja). Trzy warianty, jednoczesna gra wszystkich graczy oraz nieustannie zmieniające się pole rozgrywek (zabierane karty odsłaniają kolejne) sprawiają, że uczestniczy się nie nudzą, przeciwnie – wygrana wymaga stuprocentowego skupienia, refleksu i umiejętności „myślenia odwrotnego”.

blue banana gra karciana 1

Zawartość

Gra mieści się w małym, kompaktowym pudełku, które idealnie nadaje się, by zabrać w podróż.

blue banana gra karciana 2

W skład gry wchodzi:

  • 109 dwustronnych kart,
blue banana gra karciana 8
blue banana gra karciana 9
blue banana gra karciana 10

Na każdej stronie karty pokazany jest jeden z 8 motywów (banan, flaming, żaba, wieloryb, bakłażan, truskawka, piłka do koszykówki, cylinder), ale nie w nam dobrze znanym kolorze (czyli flaming jest żółty, zielony, fioletowy itd.., ale nie różowy; żaba jest niebieska, czerwona, pomarańczowa, ale nigdy nie będzie zielona, itd.).

Właściwe kolory 8 motywów prezentuje instrukcja. Zaleca się, by w trakcie gry była otwarta na tej stronie i dostępna oczom każdego gracza.

blue banana gra karciana 18

Karty są dwustronne – awers jest „negatywem” rewersu i na odwrót. Czyli niebieski banana ma na odwrocie żółtego wieloryba, czarny banan – żółty cylinder, a zielony banan – żółtą żabę.

gra blue banana 1
gra blue banana 2
gra blue banana 3
  • 1 dwustronna karta trybu gry,
  • 20 żetonów bananów (15 małych, 5 dużych),
blue banana gra karciana 4
blue banana gra karciana 5
blue banana gra karciana 6
  • 1 figurka (z cienkiego plastiku) niebieskiego banana,
blue banana gra karciana 7
  • 1 instrukcja.
blue banana gra karciana 16

Przedział wiekowy

  • sugerowany przez producenta wiek: 10+
  • nasza sugestia: 6+ (kolejne rozgrywki, oswojenie z mechanizmem szukania „negatywów” sprawia, że wiek graczy może być nawet niższy).
blue banana gra karciana 3

Rozwijane umiejętności

Charakterystyka rozgrywki

Talię kart należy potasować. Następnie odłożyć z niej 16 kart (2 karty potrzebne do każdej z 8 rund) i stos ten przykryć kartą trybu gry (stroną z zielonym ptaszkiem do góry).

blue banana gra karciana 20

Pozostałe karty rozłożone na 8 mniej więcej równych stosów ułożyć należy wokół niebieskiego banana.

blue banana gra karciana 21

Każdemu graczowi przysługuje jeden mały żeton z bananem.

blue banana gra karciana 22

Gra trwa wspomniane 8 rund. Gracz rozpoczynający rundę kładzie 2 karty ze stosu 16 kart na stole.

blue banana gra karciana 23

Wszyscy gracze jednocześnie szukają na 8 stosach kart:

  • których motyw odpowiada kolorowi z widocznej karty (dla czerwonej żaby będzie to truskawka, dla żółtego bakłażana – banan),
  • których kolor odpowiada motywowi z widocznej karty (dla czerwonej żaby będzie to zielony, dla żółtego bakłażana – fioletowy).

Pomocnicze żetony kolorów i motywów wykonaliśmy samodzielnie. Juniorom ułatwiło to błyskawicznie pojąć zasadę, według której szuka się właściwych kart. Bardzo łatwo przechodzi się do gry bez użycia tych pomocy.

gra blue banana 4

Właściwa identyfikacja poszukiwanych kolorów i motywów to klucz do wygranej!

Gdy gracz uzna, że żadna z kart na wierzchu stosów nie spełnia już warunków umożliwiających jej wzięcie, zabiera niebieskiego banana, kończąc rundę. Następuje podliczenie kart – ten, kto ma najwięcej, otrzymuje mały żeton (5 małych żetonów daje duży, po zdobyciu którego nie dostaje się już kolejnych).

Za wzięcie niebieskiego banana w odpowiednim momencie (gdy na stosach nie leżała żadna pasująca karta) gracz zabiera 2 karty narzucające reguły zbierania kart. Wzięcie za wcześnie niebieskiego banana (gdy na stosach są jeszcze karty o odpowiednich właściwościach) skutkuje oddaniem kart w liczbie odpowiadającej liczbie posiadanych aktualnie żetonów. Za każdą nieprawidłowo wziętą kartę gracz również oddaje tyle kart, ile ma żetonów.

Ta ujemna punktacja dynamizuję grę i błyskawicznie wyrównuje szansę na wygraną – szczególnie graczom, którzy potrzebują czasu, by „wkręcić się” w rozgrywkę.

Kolejną rundę rozpoczyna gracz, który wziął banana. Odkrywane są wówczas kolejne karty zadań. Gra toczy się do momentu ich wyczerpania.

Wygrywa gracz, który zebrał najwięcej kart.

Przykładowa rozgrywka wygląda następująco:

Opcja dla młodszych graczy

Młodsi gracze szybko połkną przysłowiowego bakcyla gry „Blue banana”, jeśli tylko umiejętnymi pytaniami i dodatkowymi pomocami pomożemy im zrozumieć zasadę identyfikowania poszukiwanych kolorów i motywów z kart.

Polecam więc wykonać żetony z motywami w wersji konturowej (jak w kolorowankach) oraz z kolorami i poświęcić chwilę wyłącznie na określanie motywów i kolorów będących rozwiązaniem zadania (to rozwiązanie łatwo sprawdzić – znajduje się na odwrocie każdej karty).

gra blue banana 5
gra blue banana 6

Pozostałe warianty gry

Instrukcja wspomina o dwóch innych wariantach gry. Oba dotyczą sposobu zbierania kart.

W pierwszym – zbiera się karty, które nie mają ani koloru, ani motywu takiego, jak na negatywach wylosowanych kart zadań. Wariant sygnalizowany jest poprzez położenie karty z motywem czerwonego krzyżyka.

Drugi wariant to naprzemienne rundy oznaczane kartami motywów (z czerwonym krzyżykiem, następnie z zielonym ptaszkiem).

blue banana gra karciana 15

Gra karciana „Blue banana” wydana została nakładem Wydawnictwa Piatnik, szczegóły gry na stronie Wydawnictwa.

Inteligentną rozrywkę zapewnią Wam „Honeycombs – plastry miodu”. Grę poleca m.in. Mensa Mind Games.

honeycombs plastry miodu gra piatnik 27

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!
Przewiń do góry