zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 11

„Zmiatacz powietrza i inne zawody przyszłości” – recenzja

„Zmiatacz powietrza i inne zawody przyszłości” to czytelnicza podróż w przyszłość śladami fizyki, robotyki, nanotechniki, biologii, bioniki i neuronauki. Z tych profesji przyjdzie naszym dzieciom za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wybrać swój zawód.

Książka jest zbiorem 16 fabularyzowanych opowieści dziejących się w bliżej nieokreślonej przyszłości, których bohaterami są osoby wykonujące zawody –  wydawać by się mogło – rodem z filmów lub powieści science fiction.

zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 2

Czytelnik poznaje prace m.in. łowcy chmur, poławiacza plastiku, zszywaczki DNA, klonerów wymarłych gatunków czy zmiataczy powietrza. Co ciekawe, z tych i pozostałych zaprezentowanych w książce profesji przyjdzie naszym dzieciom za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wybrać swój zawód. To jeden z kilku powodów, dla których „Zmiatacz powietrza i inne zawody przyszłości” okazują się być intrygującą lekturą.

Publikacja nie jest tylko wyborem kilkudziesięciu historii. Każda opowieść opatrzona jest popularnonaukowym komentarzem inspirowanym kolejnymi zawodami. I tak, gdy bohaterem narracji jest architekt miejsc niemożliwych (którego powszechne place budowy to polarny lód, pustynia, głębie oceaniczne), czytelnik dowiaduje się o powodach i skutkach podnoszenia poziomu mórz. Kiedy z kolei czytamy o poławiaczu plastiku, zasypywani jesteśmy informacjami dotyczącymi produkcji plastiku na świecie i czasu rozkładu poszczególnych materiałów. Historia zmiatacza powietrza to punkt wyjścia do dyskusji o przyczynach zanieczyszczenia powietrza oraz sposobach radzenia sobie z nimi. Jak widać, wspólnym mianownikiem fabularnych i popularnonaukowych opowieści staje się ekologia.

zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 3
zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 4
zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 5
zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 6
zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 7
zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 8
zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 9
zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 10
poradnik mlodych ratownikow ziemi 32

Ekologia dla dzieci w pigułce, czyli „Poradnik młodych ratowników Ziemi”.

Czy zszywaczka DNA znajdzie sposób, by zreperować geny roślin zbożowych powodujące nietolerancje pokarmowe i alergie?
Jaki jest związek między obecnością chmur a ocieplanym klimatu?
Czy wytwórczyni puzzli z lodu może przyczynić się do odbudowania powłoki lodowej Arktyki?

Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w „Zmiatacz powietrza i inne zawody przyszłości” – książce ukazującej najnowszy rozwój wiedzy i badań naukowych.

zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 1

Książka „Zmiatacz powietrza i inne zawody przyszłości” Sofii Erici Rossi, Carlo Canepy z ilustracami Luca Poli ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga.

zawody przyszlosci zmiatacz powietrza 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top