poradnik mlodych ratownikow ziemi 32

Ekologia dla dzieci w pigułce, czyli „Poradnik młodych ratowników Ziemi”

Ekologia dla dzieci w pigułce? Czy to możliwe, by stworzyć przystępne dla dzieci, a przy tym rzetelne popularnonaukowe kompendium o ekologii, klimacie i przyrodzie? Przed takim zadaniem stanął Tomasz Samojlik — biolog, ale i autor poczytnych komiksów i książek dla dzieci. Jego naukowe podejście do tematu ratowania Ziemi w połączeniu z charakterystyczną humorystyczną kreską ilustracji sprawiają, że przytłaczająca wizja dziejącej się na naszych oczach katastrofy ekologicznej działa mobilizująco. Tego właśnie nam potrzeba — wiedzy tłumaczącej zachodzące zmiany, konstruktywnej krytyki, motywacji i sporej dawki prostych „kroków” ocalających Ziemię!

Podręcznik, czyli jak było kiedyś

Spora porcja ciekawostek niestroniących wcale od naukowej terminologii układa się w spójną narrację, której autorem jest przede wszystkim naukowiec (utożsamiany z osobą autora) opowiadający o przyczynach mającego dziś miejsce „punktu bez powrotu”. Do jego monologu dołączają się inni miłośnicy przyrody, odkrywcy i badacze, także wymarłe gatunki organizmów (!) oraz zwierzęta żyjące dziś, które stają się ofiarami katastrofy ekologicznej. Ich komentarze pojawiają się w — przyciągających uwagę i jednocześnie równoważących wywód naukowy — komiksowych dymkach.

poradnik mlodych ratownikow ziemi 3
poradnik mlodych ratownikow ziemi 7

Pierwsza umownie nazwana tu część publikacji ma charakter ściśle naukowy. Stanowi swego rodzaju podręcznik do biologii. Autor w przystępny sposób prezentuje powstanie życia na Ziemi, szczegółową ewolucję biosfery, w tym naturalne katastrofy (m.in. pięć epizodów masowego znikania gatunków), ale i wszelakie oddziaływania człowieka na środowisko przyrodnicze (od okresu współżycia z przyrodą, przez czas walk z przyrodą, odwracalnych, trudno odwracalnych i wreszcie niebezpiecznych zmian w środowisku).

poradnik mlodych ratownikow ziemi 8
poradnik mlodych ratownikow ziemi 9
poradnik mlodych ratownikow ziemi 10

Narrację w popularnonaukowym stylu przystępną również dla oka i koncentracji młodego czytelnika tworzą liczne wypunktowania, schematy, infografiki i wspomniane już komiksowe dymki. Wszelkie inne edytorskie zabiegi na tekście (m.in. pogrubienia fraz, wyrażeń, terminów, rozstrzelenie ważnych fragmentów tekstu, umieszczanie zdań w obramowaniach) sprawiają, że pokaźnych rozmiarów i nasyconą naukowym nomenklaturą książkę, czyta się sprawnie, ba — przyjemnie.

poradnik mlodych ratownikow ziemi 11
poradnik mlodych ratownikow ziemi 12
poradnik mlodych ratownikow ziemi 13
poradnik mlodych ratownikow ziemi 14
poradnik mlodych ratownikow ziemi 15
poradnik mlodych ratownikow ziemi 16

Poradnik, czyli jak jest i co można zmienić

Autor nie poprzestaje również na szczegółowo opisanej i pokazanej aktualnej sytuacji kryzysu ekologicznego będącego konsekwencją niszczącego wpływ człowieka na rośliny, zwierzęta, wodę, litosferę i gleby oraz atmosferę (druga część publikacji).

poradnik mlodych ratownikow ziemi 17

Po mrocznych wizjach, z człowiekiem w roli „szwarccharakteru”, oskarżycielskich hasłach i pejoratywnie zabarwionych terminach (Wielkie wymieranie spowodowane przez człowieka, nekrocen, plastikocen – na określenie epoki globalnego i negatywnego wpływu człowieka na Ziemię), pojawiają się przykłady pozytywnej ingerencji człowieka w środowisko.

poradnik mlodych ratownikow ziemi 26

Faktycznie tzw. „poradnikowa” część publikacji prezentuje całe mnóstwo pomysłów dosłownego ratowania świata. To rozwiązania konkretne, jasno opisane i możliwe do realizacji przez każdego szarego obywatela Ziemi. Propozycje pogrupowane zostały w tzw. kroki, jakie można — trzeba podjąć, by ocalić naszą planetę (energia, woda, jedzenie, śmieci, rześki dom). Po raz kolejny graficzne zabiegi (schematy, wypunktowania) pozwalają sprawnie wyłuskać z tekstu wskazówki do ekologicznego postępowania.

poradnik mlodych ratownikow ziemi 27
poradnik mlodych ratownikow ziemi 18
poradnik mlodych ratownikow ziemi 19
poradnik mlodych ratownikow ziemi 28
poradnik mlodych ratownikow ziemi 29

Publikacja niesie jasny przekaz — potrzebne są małe kroczki, ale już dziś, teraz, wszyscy, choć zaczynając od siebie i swojego „podwórka” (pokoju, domu, ogródka) możemy zmienić świat.

poradnik mlodych ratownikow ziemi 30

Ekologia dla dzieci to popularny dziś temat. Książka „Poradnik młodych ratowników Ziemi” Tomasza Samojlika wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN wnikliwie, rzetelnie, a przy tym w przystępnej formie realizuje temat ochrony Ziemi.

Warte uwagi są również książki rozbudzające drzemiące w dzieciach poczucie sprawczości i wiarę w skuteczne działanie jednostki. Polecam recenzję „Eko pakiet, czyli książki dla dzieci o ekologii, klimacie i przyrodzie”.

ksiazki dla dzieci o ekologii klimacie i przyrodzie

Zanikające piękno natury okiem znakomitych przyrodników wszech czasów poznać można poprzez „Wielkie przygody w świecie przyrody”.

wielkie przygody w swiecie przyrody 39

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top