mru mru i gwiazda 11

„Mru Mru i gwiazda” – recenzja

„Mru Mru i gwiazda” to kolejna część serii, w której mała niedźwiadka zadaje całkiem ważne pytania. To również ilustracyjnie urocza, fabularnie – przygodowa, a z perspektywy dojrzałego czytelnika bardzo refleksyjna opowieść.

W czym tkwi fenomen gwiazd, które z Ziemi można obserwować godzinami?

Czy gwiazd można dosięgnąć?

Czy one spadają?

Czy gasną?

Sympatyczna, ciekawska i niezłomna mała niedźwiadka Mru Mru wytrwale eksploruje bliski i daleki sobie świat, mimo dosłownie uciszających ją mieszkańców lasu. W trzeciej części książkowych przygód stara się odkryć prawa rządzące baaaaardzo odległym Kosmosem.

mru mru i gwiazda 1

Fascynacja nocnym niebem rodzi milion pytań, które muszą głośno paść i które potrzebują odpowiedzi TU i TERAZ. Tylko, jak znaleźć wyjaśnienia na nękające nas wątpliwości, skoro mądre i doświadczone dorosłe osobniki pochłonięte są obserwacją gwiazd, a zakłócanie tej kontemplacyjnej ciszy jest zabronione?

mru mru i gwiazda 2
mru mru i gwiazda 8

Mru Mru rusza więc na samodzielne i niespieszne poszukiwania. Jej próby odpowiedzi na głośno zadawane sobie pytania idealnie oddają badawczy charakter młodych czytelników wieku przedszkolnego. Dlatego też niedźwiadka o futrze w kolorze szkarłatu szybko zdobywa rzesze najmłodszych czytelników nie tylko w Finlandii.

Wędrówka na szczyt wysokiego świerku połączona jest z fascynacją pięknem gwiazd, później zdziwieniem i strachem na myśl o spadaniu gwiazd, a na koniec ze smutkiem wywołanym świadomością gaśnięcia tych ciał niebieskich. Bo nic nie trwa wiecznie… Czy aby na pewno?

mru mru i gwiazda 9
mru mru i gwiazda 3
mru mru i gwiazda 4
mru mru i gwiazda 5

„Mru mru i gwiazda” Kaisy Happonen z ilustracjami Anne Vasko ukazała się nakładem wydawnictwa Widnokrąg. Do kupienia m.in. tutaj.

Z kolei w drogiej części serii – „Mru Mru i jagoda” – przeczytać można o ciągłych, nierzadko nużących, wydawałoby się niekończących się wędrówkach, tym samym o codziennych staraniach o przetrwanie, o lepszy byt. Także o obowiązkach, zakazach, nakazach narzucanych „Małym” przez „Wielkich”. O nieposkromionej psotnej i dociekliwej naturze najmłodszych.

mru mru i jagoda 11

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top